Mobbing iddiası Valiliğe taşındı

Anadolu Sağlık Sen, Gaziyaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi Personel Şube Müdür Yardımcısı T. Y.’nin, sendikal faaliyetler nedeniyle sendikalarının Genel Başkan Yardımcısı İhsan Acun’un görev yerini değiştirdiği iddiasıyla Diyarbakır Valiliğine şikayette bulundu.

Mobbing iddiası Valiliğe taşındı

Güneydoğu Güncel'den Salih Yeşill'in haberine göre;

Anadolu Sağlık Sen, Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi Personel Şube Müdür Yardımcısı T. Y. tarafından, sendikalarının Diyarbakır Şube Temsilcisi ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet İhsan Acun’a mobbing uygulandığı ve sendikal faaliyetleri nedeniyle görev yerinin değiştirildiği iddiasıyla Diyarbakır Valiliğine şikayette bulundu.
Dilekçede, Personel Şube Müdür Yardımcısı T. Y.’nin Sağlık Sen üyesi iken, sendikanın desteği ile bulunduğu göreve getirildiği, farklı sendikaların üyelerine baskı uygulayarak adeta Sağlık Sen temsilcisi gibi davrandığı, yetkili sendikanın amaçları doğrultusunda personellerin görev yerini değiştirdiği, işyeriyle ilgili problemleri kendisine aktarmak için odasına gelen personelleri, diğer sendikaların üyelerinin kendi sendikasına üye yapmak için çalıştığı belirtildi. Dilekçede Anadolu Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı İhsan Acun’un sendikal faaliyetlerini nedeniyle T. Y. tarafından hastanedeki Tıbbı Sekreterlik görevinden alınarak, Sağlık Kurulu’nda Sonuç ve Gün Verme biriminde görevlendirildiğini kaydedildi. Bu konuda yapılan itirazın ise reddedildiği aktarıldı. Tıbbi Sekreterlik görevinde olan Acun’un atandığı birimin görev ve yetkileri farklı olduğunu ve mevzuata aykırı olduğuna dikkat çekilen dilekçede, bu görevlendirmede kamu yararına olmadığı ve hizmet gerekliliğinin gözetilmediğine işaret edildi.
‘ASIL GEREKÇE SENDİKAL FAALİYETLER’
Görevlendirmenin kasten yapıldığı vurgulanan dilekçede, “Ayrıca söz konusu görevlendirmede Sağlık Kurulu’nda görev yapabilecek başka personel yokmuş gibi ‘personel ihtiyacına binaen’ ibaresi, görevlendirmeyi yapan Müdür Yardımcısının kasten hareket ettiğini göstermektedir. Görevlendirme, yasada belirtildiği şekilde açık ve net olarak gerekçe ve süresi gösterilmeden yapılmıştır. İdarenin, ‘personel ihtiyacına binaen’ gerekçesinin dışında başka bir gerekçe ortaya koymaması, bu görevlendirmenin asıl gerekçesinin İşyeri ve İl Temsilcimizin sendikal faaliyetleri olduğunu göstermektedir.” denildi. 
‘SÖZLEŞME VE YASALARA AYKIRI’
Sendika özgürlüğü ve örgütlenme hakkının korunmasına ilişkin yasal düzenlemeye atıfta bulunulan dilekçede, şunlar belirtildi: “Tüm bu düzenlemelere rağmen idarenin sendikal örgütlülüğü engelleyecek biçimde ‘kamu yararı veya personel ihtiyacına binaen gerekçesi altında işlemler tesis ederek, sendikaların, sendika ve sendika şube yöneticilerinin, iş yer sendika temsilcilerinin görev yerlerini hukuki gerekçeden yoksun keyfi bir şekilde değiştirmesi yukarıda belirtilen sözleşmelere ve yasalara aykırıdır.”
İŞLEMİN İPTALİ VE SORUMLULARA YASAL İŞLEM TALEP EDİLDİ
Görev yerlerinin değiştirilmesine ilişkin yargı kararlarına yer verilen dilekçede, idarenin görevlendirme gerekçesi ile somut olayla ilgili yeterli, kamu yararı ve hizmet gerekliliği bulunmadığı, salt sendikal faaliyete dayanmak suretiyle işlemin tesis edildiği vurgulanarak görevlendirmenin iptalini istenildi.
Dilekçede, T. Y. başta olmak üzere söz konusu usulsüz görevlendirmeye göz yuman idareciler hakkında yasal işlem yapılması talep edildi.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Salih YEŞİL’in Özel Haberi-Güneydoğu Güncel

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2021, 12:52

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Faruk Yazıcı
Faruk Yazıcı - 3 hafta Önce

Tamamen asılsız bir şikayet. Adı geçen sendika temsilcisi Sağlık Sen den dışlanmış ve sürekli sağlık senli kişilere kin gütmektedir. Asıl kendisi sağlık sen li kişilere kafayı takmış bulunmaktadır. Kendisi sendikanın eteği altında idareyi sürekli personel değişikliğiyle sıkıştırmakta ve talepleri kabul olmayınca bu gibi yollara başvurmaktadır. Sağlık senli gördüğünde öcü görmüş gibi davranan bu kişi insanları ayrıştırmakta, sağlık sen li kim varsa onun aleyhine çalışmakta ve ortalığı karıştırmaktadır. Müdür yardımcısı arkadaş yerden göğe kadar haklıdır. İnsanda biraz çalışma ahlakı olur. Pandemi döneminde oturarak sendikacılığa sığınmakta bu kişiye uygun bir harekettir. Torpil bulmuş gitmiş kendini yoğun bakıma yazdırmış yanına da iki tane otomasyon personeli almış ohh ne ala memlekete kimse bana karışmasın. biraz haya lazım.

mehmet kara
mehmet kara - 2 hafta Önce

İhsan Acu için idare gereğini yapmıştır. Kurumdaki her personel bu durumu bilmektedir. Boş yere algı oluşturmasın Bakanlığın genelgesi belli her personel her işte çalıştırılır kaldı ki bu kişi görev tanımına uygun bir yerde çalıştırılmak için görevlendirilmiştir.

Ömer
Ömer - 2 hafta Önce

Sağdan soldan onun bunun evrakını toplamak yerine kendi işini yapsın. Mevzuat açık görev tanımına uygun yerde görevlendirilmiştir. Yan gelip yatma , yoğun bakımlardan riskli birim alma devri bitmiştir. Kimin menfaatine dokunsan şikayet ediyor. Sendikacılığı yanlış biliyor bu arkadaş. Müdür bey gerekeni yapmıştır. Tebrik ederim.

Mağdur
Mağdur - 3 hafta Önce

Yakında Bolu il sağlık müdürünün yaptığı mobingi paylaşırım bekleyin

Kxkskd
Kxkskd - 3 hafta Önce

Maalesef mobing olayı çok yaşanıyor yetkililerin hastane idarecilerini haberleri olmadan araştırsınlar

SIRADAKİ HABER