MHRS'de yaşanan randevu sorunu

MHRS'de yaşanan randevu sorunu

Neden randevu alamıyoruz?

Milliyet'ten Gökhan Kam'ın haberine göre Son günlerde hastalar, Sağlık Bakanlığı'nın 2011 yılında faaliyete geçirdiği Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve Alo 182 üzerinden randevu alamamaktan şikayetçi. Bazı polikliniklerde aylar sonrasına randevu verilebildiğini belirten vatandaşlar, şikayetlerini sosyal medyada ve online şikayet platformu olan 'sikayetimvar.com'da da paylaşıyor. Platformda 'MHRS' ve 'Alo 182' için yazılan binlerce şikayet var. Şikayetlerin bazıları şöyle:

'1 yıldır alamıyorum'

- "Tuzla Devlet Hastanesi kadın doğum a** ö**den randevu almak istiyorum, alamıyorum. Aylardır çabalıyorum tüm randevuları dolu. MHRS'den alamıyorum, arıyorum alamıyorum. Her gün deniyorum sürekli dolu diyor. Hamileyken yakınımda olan devlet hastanesine gitmek istiyorum gidemiyorum"

- "Ümraniye Devlet Hastanesi'ne tıbbi onkolojiye herhangi bir doktora bir türlü randevu alamıyoruz. Doktor Eylül ayında randevu almamızı söyledi. 182'yi arıyoruz, 'Hastanenin en yoğun doktoru diye randevu vermiyor, öbür doktorlara da randevu alamıyoruz. Kasım sonu geldi"

- "1 yıldır Bakırköy Sadi Konuk sağlık kuruluna randevu alamadım. Sürekli dolu uyarısı alıyorum. Yatağa bağlı çocuğuma rapor çıkarmam gerek. Özel bir çocuğum var."

- "MHRS'den 1 aydır randevu talep ediyorum fakat randevu vermiyor. Çocuğum kırmızı reçete ile verilen ilaç kullanıyor ve bu ilacı sürekli kullanması gerekli. İlacı bitti, ilaç yazdırmaya gittiğimde doktor randevulu şekilde muayeneye gelmemizi istiyor. 1 aydır randevu talebi oluşturmama rağmen randevu alamadığımızı söylüyorum. 'Alan nasıl alıyor, bir şekilde alacaksın' diye azarlanıyorum."

- "Doktor 1 ay sonra kontrole çağırıyor, randevu alana aşk olsun."

- "Saat 16.00'da arayın' diyorlar. Arıyorum tüm randevular dolu. 184 'ü arayıp sorunumu dile getirdim. Sonuç 'vatandaş kaynaklı' denildi."

Şikayetler üzerine biz de MHRS ve Alo 182 üzerinden randevu almayı denedik. Polikliniklere en erken 10 gün sonrasına randevu alabildik. Ancak deri ve zührevi hastalıkları ile ortopedi-travmatoloji polikliniklerine randevu bulamadık.

'Çözüm sevk sistemi'


Neden randevu alamıyoruz

Sistemin neden bu kadar yoğun olduğunu da İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip'e sorduk.

Mevcut sağlık sisteminde aşırı bir talebin yaratıldığını belirten Prof. Saip şunları söyledi: "Sağlık Bakanlığı verilerine göre; ülkemizde kişi başı hekime müracaat 2002 yılında 3.1 iken 2017 yılında 8.9'a yükselmiştir. Son 15 yılda devlet hastanelerine başvurular yüzde 220 arttı, üniversite hastanelerinde yüzde 340, özel hastanelerde ise yüzde bin 150 başvuru artışı var. Kamuda bu sayıları karşılayacak sayıda hekim, sağlık çalışanı ve hastane olmadığı için beklentiler karşılanamaz duruma gelmiştir. Bir devlet hastanesinde çalışan hekim günde 100-120 hasta bakmaktadır. Oysa bir hekim hastaya en az 15-20 dakika ayırarak günde ancak 20-30 hasta bakabilir. Mevcut randevu sistemi 10 dakikada bir aynı anda 3 hastaya birden randevu verir hale getirilmiştir. Sağlık sistemi ve randevu sisteminin tıkandığını bir diğer göstergesi de acile başvuran hasta sayılarımız. 80 milyonluk ülkemizde acile başvuru sayımız yıllık 110 milyon.

Çözüm; birinci basamak koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilerek hastanelere başvuruyu azaltmak. Sevk zincirini sağlarak ihtiyacı olan hastaları hastanelere yönlendirmek, gereksiz tetkik ve girişimleri arttıran performans sisteminden vazgeçmek. Mevcut kapasitemiz doğru değerlendirildiğinde gerçek hastalar için uzayan hasta randevularının önüne geçilebilir."

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2020, 14:36

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 6 ay Önce

HER KES ŞUNU BİLİYOR Kİ,182 VE MHRS ÇOK BÜYÜK MAĞDURİYETLERE NEDEN OLUYOR. AMA SİZ YİNE DE ÇAKTIRMAYIN,HAM DOLSUN SAĞLIK'DA ÇAĞ ATLADIK. SAYGILARIMLA.

agal
agal - 6 ay Önce

sebebini söyleyeyim. sağlık bakanlığının tüm personele yaptığı gibi hekimlere de insan muamelesi yapmadığı için hekimler ya doğru düzgün tedavi yapmıyor ya da yapan eli ayağı düzgün 3-5 hekim varsa özele geçiyor.. diş hekimi olarak devlette çalıştığım yıllarda hastanemizde bir tane kanal tedavisi uzmanı bir tane de çene cerrahı vardı. sayıları az olduğu için randevu zor geliyordu. hastalar da sürekli şikayet halinde. hekimler de her gün harıl harıl çalışıyorlardı. ancak il sağlık ne yaptı? hekimlerden savunma istedi.. hastalar size niye randevu alamıyor az mı çalışıyorsunuz diye.. tabi uzman diş hekimi arkadaşlar bunu öğrenince bastılar istifayı ne haliniz varsa görün dedi.3 yıl olmuştur. ve o hastanede halen çene cerrahı ve kanal tedavisi uzmanı yok.. sağlık bakanlığı kadrosuyla atanan bile tazminatı göze alıp istifa ediyorlar. ancak kadrolar tabii ki boş kalmıyor.ama sadece muayene etmek için..az biraz ciddi bir iş ya da iyi bilinen bir hekime randevu almaya kalkınca aylarca bekliyorsunuz..

VATANDAŞ HAKLI
VATANDAŞ HAKLI - 6 ay Önce

MHRS DEMEK İŞİ OLANIN ,ZAMANI OLMAYANIN ,İZNİ ZOR ALIP HASTANEYE GİDEMEYENİN,KISACA BELLİ BİR SAATE GİTMEK İSTEYENLER İÇİN DEVLETİN HER BİR HEKİME BELLİ BİR SAYI KİŞİYE KADAR RANDEVU İLE BAKMASI İÇİN KURULAN BİR SİSTEMDİ ANCAK SON 5 YILDIR BAKANLIK HANGİ AKLA HİZMET İLE BÖYLE BİR KARAR ALDIYSA TÜM VATANDAŞLARI MHRS DEN SIRA ALMAK ZORUNDA BIRAKTI BÖYLE OLUNCA DA BU SİSTEM İŞLERLİĞİNİ KURULUŞ AMACININ DIŞINA ÇIKTI EN FAZLA 45 HASTAYA KADAR RANDEVU VERİLİYOR BÖYLE OLUNCA DA SIRA BULUNAMIYOR İŞİ OLANDA BELLİBİR SAAT MUAYENE OLMAK İSTEYENLERDE SIRA BULAMIYOR

YAPILMASI GEREKEN HASTANE İÇERİSİNDE DESKTEN SEKRETERLER ARACILIĞI İLE SIRA DAĞITILMASIDIR İŞİ OLAN ACELESİ OLAN SABAH ERKENDEN GELİR SIRASINI ALIR HERKES İŞİNE GÖRE GELİR İSTEDİĞİ HEKİMDEN KAÇ HEKİME MUAYENE OLMAK İSTİYORSA SIRASINI ALIR.BU ESKİ SİSTEM EN GÜZELİDİR GEÇ GELEN SIRA BULAMAYAN KİŞİ ERTESİ GÜN ERKENDEN GELİR SIRASINI ALIR.AMA MHRS DEN EN AZ 1 AY SONRAYA 2 AY SONRAYA SIRA ALABİLİYORSUNUZ BAKTI HEKİM SİZE ŞU HEKİME GİDİN DERSE O ZAMAN TEKRARDAN 1 AY SONRAYA O HEKİME SIRA ALMAK ZORUNDA KALIYORSUNUZ AMA HASTANE İÇİNDE SIRA DAĞITILSA O ZAMAN HEMEN GİDER SIRANIZI ALIRSINIZ.

AKŞAM KENDİNİZ YADA AİLENİZDEN BİRİ RAHATSIZLANDI DİYELİM SABAH GİDELİM DİYORSUNUZ ARIYORSUNUZ MHRS Yİ SIRA YOK EN AZ 1 AY SONRAYA AMA ESKİ SİSTEM OLSA SABAHTAN HASTANEYE GİDER SIRAMI ALIR MUAYENEMİ ALIRIM OLMASI GEREKN BUDUR.

VATANDAŞ HAKLI
VATANDAŞ HAKLI - 6 ay Önce

MHRS SIRA SORUNU AMACI DIŞINDA KULLANMAK: MHRS DEMEK İŞİ OLANIN ,ZAMANI OLMAYANIN ,İZNİ ZOR ALIP HASTANEYE GİDEMEYENİN,KISACA BELLİ BİR SAATE GİTMEK İSTEYENLER İÇİN DEVLETİN HER BİR HEKİME BELLİ BİR SAYI KİŞİYE KADAR RANDEVU İLE BAKMASI İÇİN KURULAN BİR SİSTEMDİ ANCAK SON 5 YILDIR BAKANLIK HANGİ AKLA HİZMET İLE BÖYLE BİR KARAR ALDIYSA TÜM VATANDAŞLARI MHRS DEN SIRA ALMAK ZORUNDA BIRAKTI BÖYLE OLUNCA DA BU SİSTEM İŞLERLİĞİNİ KURULUŞ AMACININ DIŞINA ÇIKTI EN FAZLA 45 HASTAYA KADAR RANDEVU VERİLİYOR BÖYLE OLUNCA DA SIRA BULUNAMIYOR İŞİ OLANDA BELLİ BİR SAAT MUAYENE OLMAK İSTEYENLERDE SIRA BULAMIYOR .

YAPILMASI GEREKEN HASTANE İÇERİSİNDE DESKTEN SEKRETERLER ARACILIĞI İLE SIRA DAĞITILMASIDIR İŞİ OLAN ACELESİ OLAN SABAH ERKENDEN GELİR SIRASINI ALIR HERKES İŞİNE GÖRE GELİR İSTEDİĞİ HEKİMDEN KAÇ HEKİME MUAYENE OLMAK İSTİYORSA SIRASINI ALIR.BU ESKİ SİSTEM EN GÜZELİDİR GEÇ GELEN SIRA BULAMAYAN KİŞİ ERTESİ GÜN ERKENDEN GELİR SIRASINI ALIR.AMA MHRS DEN EN AZ 1 AY SONRAYA 2 AY SONRAYA SIRA ALABİLİYORSUNUZ BAKTI HEKİM SİZE ŞU HEKİME GİDİN DERSE O ZMAN TEKRARDAN 1 AY SONRAYA O HEKİME SIRA ALMAK ZORUNDA KALIYORSUNUZ AMA HASTANE İÇİNDE SIRA DAĞITILSA O ZAMAN HEMEN GİDER SIRANIZI ALIRSINIZ.

AKŞAM KENDİNİZ YADA AİLENİZDEN BİRİ RAHATSIZLANDI DİYELİM SABAH GİDELİM DİYORSUNUZ ARIYORSUNUZ MHRS Yİ SIRA YOK EN AZ 1 AY SONRAYA AMA ESKİ SİSTEM OLSA SABAHTAN HASTANEYE GİDER SIRAMI ALIR MUAYENEMİ OLURUM OLMASI GEREKEN BUDUR.

VATANDAŞ HAKLI
VATANDAŞ HAKLI - 6 ay Önce

MHRS DEMEK İŞİ OLANIN ,ZAMANI OLMAYANIN ,İZNİ ZOR ALIP HASTANEYE GİDEMEYENİN,KISACA BELLİ BİR SAATE GİTMEK İSTEYENLER İÇİN DEVLETİN HER BİR HEKİME BELLİ BİR SAYI KİŞİYE KADAR RANDEVU İLE BAKMASI İÇİN KURULAN BİR SİSTEMDİ ANCAK SON 5 YILDIR BAKANLIK HANGİ AKLA HİZMET İLE BÖYLE BİR KARAR ALDIYSA TÜM VATANDAŞLARI MHRS DEN SIRA ALMAK ZORUNDA BIRAKTI BÖYLE OLUNCA DA BU SİSTEM İŞLERLİĞİNİ KURULUŞ AMACININ DIŞINA ÇIKTI EN FAZLA 45 HASTAYA KADAR RANDEVU VERİLİYOR BÖYLE OLUNCA DA SIRA BULUNAMIYOR İŞİ OLANDA BELLİBİR SAAT MUAYENE OLMAK İSTEYENLERDE SIRA BULAMIYOR YAPILMASI GEREKEN HASTANE İÇERİSİNDE DESKTEN SEKRETERLER ARACILIĞI İLE SIRA DAĞITILMASIDIR İŞİ OLAN ACELESİ OLAN SABAH ERKENDEN GELİR SIRASINI ALIR HERKES İŞİNE GÖRE GELİR İSTEDİĞİ HEKİMDEN KAÇ HEKİME MUAYENE OLMAK İSTİYORSA SIRASINI ALIR.BU ESKİ SİSTEM EN GÜZELİDİR GEÇ GELEN SIRA BULAMAYAN KİŞİ ERTESİ GÜN ERKENDEN GELİR SIRASINI ALIR.AMA MHRS DEN EN AZ 1 AY SONRAYA 2 AY SONRAYA SIRA ALABİLİYORSUNUZ BAKTI HEKİM SİZE ŞU HEKİME GİDİN DERSE O ZMAN TEKRARDAN 1 AY SONRAYA O HEKİME SIRA ALMAK ZORUNDA KALIYORSUNUZ AMA HASTANE İÇİNDE SIRA DAĞITILSA O ZAMAN HEMEN GİDER SIRANIZI ALIRSINIZ.
AKŞAM KENDİNİZ YADA AİLENİZDEN BİRİ RAHATSIZLANDI DİYELİM SABAH GİDELİM DİYORSUNUZ ARIYORSUNUZ MHRS Yİ SIRA YOK EN AZ 1 AY SONRAYA AMA ESKİ SİSTEM OLSA SABAHTAN HASTANEYE GİDER SIRAMI ALIR MUAYENEMİ ALIRIM OLMASI GEREKN BUDUR.

vur doktora
vur doktora - 6 ay Önce

önce haberini yaptırıp sonra gorevlendirme Ankara sehir hastanesinde bir cok bransa 18- 22 fazla mesaisi geldi para yok dogru duzgun malzeme yok yardimci personel yok masAllah mesai var kendi cocuklari gece 10 da hastaneden cikınca eve nasıl giderdi dusune varmher kurumda 22.00 a kadar mesai istiyoruz sadece saglıkda olmaz bende 2200 de bakanlıkda veya devlettwki baska isimi yaptırmak istiyorum hadi
nezle sikayeti olan kbb ye mhrs randevusu alirsa tabi mhrs de randevu kalmaz populist nedenlerden aile hekimligi sevk zincirini calistıramiyorsunuz

SIRADAKİ HABER