MHP'li Vekil "Sağlık idarecilerinde bana ne düşüncesi hakim"

MHP'li Vekil  "Sağlık idarecilerinde bana ne düşüncesi hakim"
MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı idarecilerin atamalarını onaylanmaması ile ilgili Sağlık Bakanlığı’nı adeta topa tuttu.

Milletvekili Atay, İl Sağlık Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki’nin Gaziantep’in sağlığını idare etmesi üzerine yaptığı atamaların neden onaylanmadığını Sağlık Bakanlığı’na sorduğunu açıkladı. Sağlık Bakanlığı yetkililerinden bu konuya ilişkin akıl almaz cevaplar aldığını belirten Atay, “Gaziantep’te Koronavirüs vakaları artıyor. Bunun sebebi Sağlık Bakanlığı’ndaki birtakım aymazlık içinde olan bürokratlardır. Bunun hesabını sorarız. Konuyu TBMM’ye de taşıyacağım” dedi.

GENEL MÜDÜRDEN AKIL ALMAZ CEVAPLAR
Gaziantep’te İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı başkan, başkan yardımcısı, hastane başhekimi ve başhekim kadrosu düzeyinde yapılan atama listesinin Sağlık Bakanlığı’nda yaklaşık 1 aydan beri bekliyor olmasına ve onaylanmamasına tepki gösteren MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay,“Bildiğimiz üzere İl Sağlık Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki Gaziantep’e müdür olarak kendi ekibini kurması yetkisi ile atandı. Ancak ne hikmetse İl Sağlık Müdürü Tiryaki’nin kendi ekibini kurmaya yönelik yaptığı atamalar yaklaşık 1 aydan bu yana Sağlık Bakanlığı’nda onay bekliyor. Bu idareciler listesinin neden onaylanmadığını ve bekletildiğini sormak için Sağlık Bakanlığı’nın ilgili Genel Müdürü Mehmet İslamoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdim. İslamoğlu bana, bu tür konulara Bakan Yardımcısı Halil Eldemir’in baktığını, ve Eldemir’in Ankara dışında olduğunu, atamaların da bu yüzden henüz onaylanmadığını söyledi” ifadelerinde bulundu.

BAKAN YARDIMCISI ŞEHİR DIŞINDAYMIŞ
Gaziantep’te süratle artan Koornavirüs vakalarının sebebinin onaylanmayan atamalar olduğuna dikkat çeken Atay, “Türkiye’de ağır işleyen bürokrasi örneği söyle deseler Sağlık Bakanlığı’nı gösteririm. Sağlık Bakanlığı yetkililerine Gaziantep’teki atamaların neden bekletildiğini ve onaylanmadığını sorduğumda bakan yardımcısının şehir dışında bulunuyor olması sebep olarak gösteriliyor. Böyle bir saçmalık olamaz. Üstelik bu bilgiyi bana veren ilgili Genel Müdür Mehmet İslamoğlu, Gaziantep gibi atamaları onay bekleyen başka iller olduğunu da söyledi. Ayrıca İslamoğlu, Gaziantep’te yapılan atamaların hepsinin onaylanabileceğini, bir kısmının onaylanıp bir kısmının onaylanmayabileceğini ya da hiçbirinin onaylanmayabileceğini de söyledi. Gaziantep’te Koronavirüs vakaları artıyor. Bu artış devam eder tavan yaparsa bunun sebebi Sağlık Bakanı ve Sağlık Bakanlığı yetkilileridir ve biz bunun hesabını muhakkak sorarız” dedi.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN ELİ KOLU BAĞLANIYOR
İl Sağlık Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki’nin ekibini oluşturmak üzere tam yetki ile Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’ne atandığını hatırlatan Atay, “Önceki il sağlık müdürünü beğenmeyen Sağlık Bakanı yeni bir il müdürü atadı ve bu müdürün bu şehirde başarılı olması için kendi ekibini kurması gerektiği konusunda hemen her kesim hemfikir oldu. Ayrıca bu müdür zaten bu yetkilerle Gaziantep’e atandı. Ama ne hikmetse şimdi bu müdürün oluşturduğu liste bakanlıkta bekletiliyor ve onaylanmıyor. Bu şartlarda İl Sağlık Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki’nin de eli kolu bağlanmış oluyor” şeklinde konuştu.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

ATAY KONUYU TBMM’YE TAŞIYACAĞIM
Gaziantep’in sağlık bürokrasisindeki atamaların bu hafta Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmaması durumunda konuyu TBMM’ye (Türkiye Büyük Millet Meclisi) taşıyacağına vurgu yapan Milletvekili Atay, “Bu hafta atamalar onaylanmazsa TBMM’de konuyu gündeme getirip soru önergesi ile bu atamaların neden geciktiğinin cevabını isteyeceğim. Madem müdür atıyorsunuz, ekibini de oluşturmasına izin vermelisiniz ve müdürün elini kolunu bağlayamazsınız. Bakan ve bakan yardımcısı Ankara dışında olunca o bakanlıktaki bütün hizmetler duruyor mu? Gaziantep olarak valilik ve belediyelerimiz korona konusunda her türlü tedbiri alıyor. Ama Gaziantep’teki sağlık idarecilerinin giden ve gelenler net olarak belli olmadığı için bana ne düşüncesi hakim. Görevden alınanlar henüz görevinin başında ama bu düşünce ve psikoloji altında verimli çalışamıyorlar. Yeni atananlar ise yerine oturmadığı için elinden bir şey gelmiyor” diye konuştu.

OLAN GAZİANTEP’E OLUYOR
Sağlık Bakanlığı’ndaki aksaklıklardan dolayı Gaziantep’in mağduriyet yaşadığını dile getiren Milletvekili Atay, memohaber.com’a yaptığı özel açıklamalarını şöyle sonlandırdı: “Sağlık Bakanlığı’nda bilmediğimiz bir şeyler oluyor, ama olan Gaziantep halkına oluyor. Gaziantep’te korona ile herkes mücadele ediyor. Vali ve belediye başkanları elinden gelen gayreti gösteriyor, ama Koronavirüs vakalarının artışı önlenemiyor. İl Sağlık Müdürünü atıyorsunuz, ama ekibini onaylamıyorsunuz. Müdürü rahat bırakmalısınız ki sağlıklı bir sağlık hizmeti verilebilsin. Bunun sorumlusu kimse gereken adımı atmalıdır. Sağlık Bakanı rahatsızlansa Sağlık Bakanlığı’nın kapısına kilit mi vurulacak? Gaziantep’teki Koronavirüs vakalarının artmasını sebebi Sağlık Bakanlığı’ndaki iş bilmez bürokratlardır. Bunun da hesabını sorarız. Sağlık Bakanlığı’nda bazı bürokratlar aymazlık içinde. Atamaları onaylanmayan tek il Gaziantep değil, bazı illerin de bu konuda benzer sıkıntıları mevcut. Sağlık Bakanı’na çağrı yapıyorum; Gaziantep’in bu sorununa derhal çözüm bulunsun.”

Kaynak:memohaber

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2020, 13:12

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
İŞİ OLMAYAN MÜDÜR OLSUN
İŞİ OLMAYAN MÜDÜR OLSUN - 6 ay Önce

SAĞLIK PERSONELİ OLARAK BIKTIK USANDIK YÖNETİCİLER MAAŞLARINI DÖNERLERİNİ PEŞİN ALIYOR BİZ DAHA 120 TL OLAN EYLÜL MAHSUBUNU ALAMADIK SAĞLIKTA YASALAR İŞLETİLMİYOR FOTOKOPİ EVRAKINA ASLI GİBİDİR DİYE İMZA ATAN MÜD. YARD. NE İŞLEM YAPTIK ŞİMDİ DİYE SORABİLİYOR OKADAR BASİRETSİZ YAPTIĞI İŞTEN HABERSİZ YÖNETİCİLER ARTIK SINAVLA 5 YILLIK OLMASI GEREKİYOR EN AZINDAN YAZIKTIR GÜNAHTIR EFENDİLER BUNLAR HAKTIR VEBALDİR. SAĞLIK SEN E SIRTINI DAYAYANI YÖNETİCİ YAPMAYIN ARTIK

memur01
memur01 @İŞİ OLMAYAN MÜDÜR OLSUN - 6 ay Önce

Adana ne zaman düşecek.Neyi bekliyorlar 20 gündür.İşler yürümüyor personeller mutsuz.Kalan yöneticiler odalarından çıkmıyor günü kurtarna derdindeler.Talep edilen istekler nasıl olsa gidicez düşüncesiyle dinlenmiyor.Ya uzatın tamamen ya da onaylayın.Bu şekilde herkes mutsuz.

Personelci
Personelci - 6 ay Önce

Genel müdür dışardan gelirse bilmez bakanlığı, sağlık teşkilatı içerisinden personel genel müdürü atanmalı ki işler düzenli yürüsün

İstifa etmek de erdemliktir.
İstifa etmek de erdemliktir. - 6 ay Önce

Mehmet İslamoğlu, yardımcıları ve Bakan yardımcıları istifa etmelidir. Etmiyorlarsa görevden el çektirilmelidir. Sağlığın önünde maalesef bunlar ayak bağı. Sağlık sistemi çöksün diye uğraşıyorlar...

İL YÖNETİCİLERİNİ KİMLER SEÇİYOR?
İL YÖNETİCİLERİNİ KİMLER SEÇİYOR? @İstifa etmek de erdemliktir. - 6 ay Önce

GAZİANTEPDEKİ ATAMALARA GERÇEKTE KİMİN YETKİSİ VAR?

GENEL MÜDÜR BU İŞİN NERESİNDE?

sağlık beklemez
sağlık beklemez - 6 ay Önce

malesef sağlığın geldiği durum iç açıcı değil.referansın kim ,referansının arkası kim derken gelinen nokta çok acı,corona artıyor bakanlık bakıyor...

sağlıkpersoneli
sağlıkpersoneli - 6 ay Önce

Atamalar yapılırsa hemen problem çözülecek mi? İdareciler ne zaman sahada hasta baktılar ?
Koltuklarına oturmaktan başka ne yapıyorlar? Vakaları azaltmak için ne yapacaklar, ne yapıyorlar? Şu anda koltuğunda oturan yöneticiler var, vakaları bitirsinler, boşuna mı ordalar, medyayı bilgilendirsinler...

hamit
hamit - 6 ay Önce

BANA Bİ GÜLMEK GELDİ:))))))

Sag37
Sag37 - 6 ay Önce

Oraya en azından sağlık müdürü atatnmis Kastamonu gibi vekaleten yürütülen atama yapılmayan müdürlükler var

Ayntep
Ayntep - 6 ay Önce

Bir siz eksiktiniz,emmioglun listede değil mi

doğru
doğru @Ayntep - 6 ay Önce

Koltuğu bölüşemediler. Yersen vatan millet ,sakarya edebiyatı.


SIRADAKİ HABER