Lisans programlarında yüzde 9'luk daralma olabilir

Lisans programlarında yüzde 9'luk daralma olabilir

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), vakıf üniversitelerindeki kaliteyi artırmak için getirdiği bazı standartlara bir yenisini daha ekledi. AR-GE bütçesi, öğrenci başına düşen kitap sayısı ve öğretim üyesi yetiştirme zorunluluğunun ardından kontenjan belirlememede de yeni bir formül hayata geçirildi. Buna göre kontenjanlarda artık bir önceki yılın kayıt sayısı, yani tercih edilme oranları esas alınacak. Bu yılki kontenjanlar 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) ilgili programa kayıt yaptıran öğrenci sayısına 5 eklenerek belirlenecek. Elde edilen sayı 5'lik ya da 10'luk sayıya tamamlanacak. Örneğin kontenjanı 70 olan bir programa 2019 YKS'de 48 aday kaydolduysa bu sayıya 5 eklenecek. 53 olarak belirlenen sayı 5'lik dilime yakın olduğu için 55'e yuvarlanacak. Ya da kontenjanı 60 olan bir programa 2019 YKS'de 43 kişi kaydolduysa bu sayıya yine 5 eklenecek. 48 olarak belirlenen sayı 10'luk dilime yakın olduğu için 50'ye yuvarlanacak.

HEDEF RASYONEL HESAPLAR

SABAH'a konuşan YÖK kaynakları yeni düzenlemenin atıl kontenjanların önüne geçmek ve rasyonel ve gerçekçi kontenjan planlaması yapılabilmesi için hayata geçirildiğini söyledi. Boş kontenjanların artık düşürülmesi gerektiğini söyleyen YÖK kaynakları "Talebin olmadığı bölümlerin kontenjanlarının fazla tutulmasının anlamı yok. Çünkü öğrenci talep etmiyor" dedi.

DARALMA BEKLENİYOR

Üniversiteli işsizler sorununun büyüdüğüne dikkat çeken YÖK kaynakları özel sektör ve kamunun ihtiyaçlarına göre kontenjan belirlenmeye başladığını hatırlatarak "Bu çerçevede kontenjan belirleme komisyonunun planlarını dikkate almak durumundayız" diye konuştu. Yeni uygulamanın zorunlu olarak vakıf üniversitelerini daha çok kalite odaklı büyümeye yönlendireceğini söyleyen uzmanlar ise daha az tercih edilen üniversitelerin küçülmek zorunda kalacaklarını anlattı. Yeni düzenlemeyle birlikte lisans programlarında yüzde 9, önlisnas programlarında ise yüzde 11'lik bir daralma olması bekleniyor.

Ceyda Karaaslan

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 9 ay Önce

ŞİMDİ HERKES LİSANS MEZUNU.SAYGILARIMLA.

SAÇMA
SAÇMA @SELİMCAN - 9 ay Önce

OLUR TABİ ABİ ADAM TEKNİSYEN SAĞLIK YÖNETİMİ VB. DIŞARDAN Bİ BÖLÜM OKUYOR LİSANS MEZUNUNUN TÜM HAKLARINA SAHİP OLUYOR

sağlıkçı
sağlıkçı @SELİMCAN - 9 ay Önce

att yorumcusu arkadaş,bence selimcana haksızlık yapıyorsunuz,onun yorumları burada en çok okunan ve beğenilen yorumlar,şayet siz rahatsızsanız,sizi buarada tutmayalım.

att
att @SELİMCAN - 9 ay Önce

sen ne mezunusun herbokolog her yerde seni görmek zorundamıyız

memur
memur - 9 ay Önce

eger boş yere okutulup ataması yapılmayacaksa yüzde 30 olsun daralma kaç milyom mezun var hala ataması olmayan ama her yıl binlercede mezun veriyor çogu üniversite

SIRADAKİ HABER