Koruyucu Ekipman sıkıntısı mı? Yönetici Sorunu mu?

Koruyucu Ekipman sıkıntısı mı? Yönetici Sorunu mu?

Sağlık Personelinin başta hastaneler olmak üzere Koruyu Ekipman Malzeme sıkıntısı var mı? Aslına bakarsanız ne hastanelerin nede il Sağlık Müdürlüğüne bağlı kuruluşlarda Koruyu Ekipman Malzeme sıkıntısı bulunmamaktadır. Baştanda belirttiğimiz üzere Hükümet ve Sağlık Bakanı bu süreci başından itibaren bilinçli br şekilde   yönetmektedir.

Sağlık Bakanı yaptığı açıklamada, Koruyu Ekipman Malzeme sıkıntısı olmadığını ifade etti. Bakan koca bunu açıklarken bilimsel verilere dayanarak yapıyor. Çünkü Bakanlık tarafından oluşturulan sistem ile hangi kuruluşun elinde ne kadar malzeme var, ne kadar malzeme kullanıyor bunu anlık olarak takip ediyor. Daha önce başlatılan DMO alımı ile v.b yöntemler ile de malzemelerin alımını yapmakta ve dağıtımını sağlamaktadır. Aslında Sağlık Bakanlığı bu konuda sürece hakimdir.

Peki sürekli olarak sosyal medyaya, bazı basın yayın organlarına ve sendika başkanlarının basın açıklamalarına yansıyan Koruyu Ekipman Malzeme sıkıntısı nedir?

Aslında yönetici sorunu. Yerelde yöneticilerin Covid-19 sürecini yönetememiş olması. Yöneticilik watsap gurubundan talimatlar yağdırmak, personele şirin görünmek değildir. Yöneticilik bu dönemde sahda çalışan personelin yanında olmaktır. Yöneticilik Bakanlık sisteminden dahi alınan verileri günlük istemek değildir. Sahi  İl Sağlık müdürü, başkan, başkan yardımcısı ve uzmanlar sizleri sahada bilinçlendirme çalışmalarında göremiyoruz. Sosyal mesafeyi koruyarak çalışanlarıve halkı bilinçlendirebilirsiniz.

Öncelikle sahada malzeme sıkıntısı yaşanıyor izlenimine sebep olan durumları açıklayalım.

· Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin de önerisi ile hangi koruyucu ekipmanın hangi şartlarda kullanılacağını yayınlamıştır. Ancak, sahada bu rehberi okumayan yöneticiler personele hiç bir malzeme sıkıntımız yok, istediğiniz her malzeme var alın kullanın diye konuşmalar yapınca hasta ile hiç temas etmeyen, evrak iş ve işlemlerini yapan birimler bilerek yada bilmeyerek yanlış kullanıldığında virüsün yayılmasına sebep olabilecek N95-99-FFP2-FFP3 türü maskeleri kullanmak isteyince ve bu malzemeyi her gün değiştirmek istediğinde malzeme sıkıntısı var algısı ortaya çıkıyor. Yine bu birimlerde çalışan personel eldiven, koruyucu önlük, maske takmak, yüz koruyucu kullanmak ve bunu da sürekli değiştirmek isteyince "Koruyu Ekipman Malzeme sıkıntısı" var algısının oluşmasına neden olmaktadır. Bazı yöneticilerin koruyucu ekipmanları odasından dağıtması, her personelinyöneticiye ulaşması ise başka bir boyut. Tabi bir de buna yöneticilerin bulunduğu katlara hasta, personel alınmaması, maske takarak dolaşmaları eklenince sorun sosyal medyanın ve basının gündeminden düşmemektedir.

· Sağlık Bakanlığı süreci güzel yönetmiştir. Ancak illerde süreç yönetilememiştir.Çalışanlar bu konuda bilinçlendirilmemiştir. Bu süreç sadece hekimler ile yürüyecek bir süreç değildir. Bu süreç de en zayıf halka kadar güçlüsünüzdür.

· Bilinçlendirme çalışmalarında hastanelerin, il sağlık müdürlüklerinin temel taşı olan eğitim, enfeksiyon kontrol hemşirelerinin esnek çalışma kapsamında bir hafta işe gelmeyecek olması da ilginç değil mi? Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi, eğitim hemşiresi, Pandemi zamanında esnek mesai uygulaya biliyor ise o zaman ne diyelim.

· Sağlık sektöründe olmayan, sağlık personeli olmayan, kamuda çalışmayan kişiler yönetici atanır ise, liyakat baz alınmaz ise esnek çalışmada evde 1 haftalık dinlenme dönemlerine döner.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2020, 10:48

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER