Koronavirüs için emsal 'meslek hastalığı' kararı

İş yeri hekimliği yaptığı sırada koronavirüse yakalanarak hayatını kaybeden doktor için İstanbul Tabip Odası'nın 'meslek hastalığı' başvurusu kabul edildi.

Koronavirüs  için emsal 'meslek hastalığı' kararı

 İstanbul Tabip Odası'nın danışman hekimi ve Hekimlik Uygulamaları Bürosu sorumlusu olarak görev yapan Dr. İlhan Doğan, geçtiğimiz aralık ayında Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Dr. İlhan Doğan'ın Kovid-19'a bağlı kaybının, meslek hastalığı olarak tespiti amacıyla İstanbul Tabip Odası Hukuk Bürosu tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü'ne yapılan müracaat sonuçlandı.

Buna göre, iş yeri hekimi olarak görev yapan Dr. Doğan'ın, 'tutulduğu Koronavirüs hastalığının mesleki olduğuna, 30.12.2020 tarihindeki vefatının da Kovid-19 nedeniyle olduğuna' karar verildi.

'Karar, meslektaşlarımız ve aileleri için emsal niteliğindedir'

İstanbul Tabip Odası'ndan yapılan açıklamada, "Dr. İlhan Doğan, hastalığa iş yeri hekimliği yaptığı ortak sağlık ve güvenlik birimindeki çalışmaları esnasında maruz kalmış, yaklaşık 1.5 aylık tedavinin ardından maalesef hayatını kaybetmiştir" denildi.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Kararı değerlendiren İstanbul Tabip Odası, "Bu karar, iş yeri hekimliği yaptığı sırada Kovid-19'a maruz kalan meslektaşlarımız ve aileleri için emsal niteliğindedir. Bu durumda olan meslektaşlarımızın ve ailelerinin ihtiyaç duyması halinde Hukuk Büromuzca destek sunulacaktır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2021, 16:28

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 2 ay Önce

COVİD-19 HERKES İÇİN BİR HASTALIKTIR. SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DA ÖZEL DEĞİLDİR. SAYGILARIMLA.

SIRADAKİ HABER