Klinik Destek Hizmetleri Müdürlüğü Atamaları

Klinik Destek Hizmetleri Müdürlüğü Atamaları

Sağlık Bakanlığında bulunan üst yönetim hastane enfeksiyonlarının önlenmesi için her gün farklı bir etkinlik, yönetmelik, kalite standartları vb. uygulamalar ile farkındalık oluşturmaya sitem kurulmasına çalışıyor. Hastane enfeksiyonlarının önlenmesi çok önemli. Bu işin uzmanı olmamakla birlikte hastane enfeksiyonlarından bahsetmek istiyorum. Hastane enfeksiyonlarında en kötü sonuç ölüm. Tüm dünyada kabul edilen bir gerçek hastane enfeksiyonlarından kaynaklı ölümler. Hastanede yatış süresinin uzaması. Hastanın yaşam kalitesinin düşmesi, antibiyotiklere direncin artması. Tabi tüm bunların sonucu aynı zamanda maliyet olarak da yansımaktadır. Hastane yatış süreleri uzadığı için hastane yatak doluluğunu artırmakta ve bazen basına dahi yansıyan hastanede yatak bulunamadı haberlerine konu olabilmektedir.Antibiyotik direncinin artması nedeni ile artan maliyet ise başka bir boyut olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlık Bakanlığı yıllar önce hastane enfeksiyonlarının önlenmesi amacı ile Enfeksiyon Kontrol Komitelerinin kurulmasını ve Enfeksiyon Kontrol hemşireliklerini oluşturdu, yönetmeliğini yayınladı, sertifikalandırmaya gitti. Sağlıkta yeni yapılanma ile birlikte temizlik hizmetleri, yemek hizmetlerinin daha kaliteli sunulabilmesi için Klinik Destek Hizmetleri Müdürlükleri kuruldu.Ancak, klinik Destek Hizmetleri Müdürlüklerine bağlı bakım onarım işlerinin olması sebebi ile sanki erkek olmalı ve sağlık personeli olmasının hiç bir önemi yokmuş gibi bir algı oluştu. Hal böyle olunca memur olmayan dahi Klinik Destek Hizmetleri Müdürleri, müdür yardımcıları atandı. Bu durum sistemin dinamiklerini bilmeyenler için bambaşka bir boyut aldı. Enfeksiyon Kontrol Komitesi üyeleri hastane temizliğinin standartlara uygun şekilde yapılmasını sağlamak için haftalık yapmış oldukları turu bıraktılar. Sadece eğitim verdiler ve eğitimin uygulanma aşmamsının sağlanmasından uzaklaştılar. Hastaneye Dezenfeksiyon ve sterilizasyon için kullanılan malzemelerin teknik şartnamenin hazırlanması, kontrolünün sağlanması kısmından da bilinçli yada bilinçsiz olarak uzaklaştırıldı. El hijyenine uyum oranları birim sorumlularına bırakıldı. 300 yataklı bir hastanede 2 tane Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi olmasına rağmen. Enfeksiyon Kontrol Komitesinin kurulması ile oluşturulan yönetmelikle birlikte hastanelerde bakım onarım işlerinde enfeksiyon kontrol komitesinin önerileri doğrultusunda tedbirlerin alınması gerekirdi. Şimdilerde kaç hastanede uygulanmaktadır acaba.

Klinik Destek Hizmetleri Müdür ve müdür yardımcısının sağlık personeli dışından atanması ile birlikte bazı yerlerde yönetmeliklerin gereklilikleri maalesef unutulmuştur. Sistemlerin işlemesi için Sağlık Personeli dışında sağlık sektörüne yönetici atanmamalıdır. Klinik Destek Hizmetleri Müdürlüğü personel işleri değildir. Hastane enfeksiyonun tanımını yapamayan, ameliyathane ile idari büro temizliği arasındaki ayrımı bilmeyen, eldiven giymek ile el hijyenin sağlandığını sanan, tıbbi atık asansörünün ayrı olmasının mantığını çözemeyenler ile bu sistem işlemez. Klinik Destek Hizmetleri Müdürlüğü hastanede doktorun, hemşirenin, laborantın, teknisyenin yaptığı hizmeti olumlu yada olumsuz olarak etkileyecek önemli bir birimdir. Sağlık sektöründe yönetici atamalarında liyakat ve sistemi bilen kişiler atanmalıdır. Diğer türlü sosyal medyada, basında hastane temizliği, yemek şikayetleri v,b. problemler artarak devam eder.Bilen ve yapana saygımız sonsuz

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2019, 00:55

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 13 ay Önce

ÇOK GEREKSİZ BİR MÜDÜRLÜK,UMARIM YAKINDA KALDIRILIR. DİKKAT BUYURUNUZ ;HASTANELERDE BAŞHEKİM VE YARDIMCILARI DA DAHİL,HASTANELERDE MÜDÜR VE MÜDÜR YARDIMICILARI DA DAHİL,BUNLARIN OLMADIĞI TEKNİK VE TEKNOKRATLARDAN OLUŞAN 10 KİŞİLİK İDARENİN ETKİSİNDEN ETKİLENMEYECEK 10 KİŞİLİK BİR KOMİSYON KURULMALIDIR. BU KOMİSYONUN ALDIĞI KARAR,HASTANE YÖNETİMİNLERİNE TAVSİYE DEĞİL,YAPTIRIM KARARLARIYLA İCRAATLAR SUNMALIDIR.EN ÖNEMLİSİ DE,SADECE BAKANLIĞA KARŞI SORUMLU TUTULMALIDIRLAR. SAYGILARIMLA.

Mahmut Taşo
Mahmut Taşo @SELİMCAN - 13 ay Önce

Selimcan gereksiz bir yorum olmuş, ayrıca öneri de gerçekçi olmamış.
Hastanelerde Klinik Destek Hizmetleri Müdürlüğü diye bir müdürlük yok, Destek ve Kalite Hizmetleri Müdürlüğü var. Müdürlerin görev yetki ve sorumlulukları net bir şekilde belirlenirse ve bu müdürlüklere sınavla atama yapılabilirse gayet gerekli bir müdürlük. Ama sınavla atama şart, önüne gelen bu kadrolara getirilmemelidir.
İdarenin etkisinden etkilenmeyen komisyon uzayda olabilir ama Türkiye'de yok.

KUNGFUCU
KUNGFUCU - 13 ay Önce

Is bilmeyen, mevzuatın m sini bilmeyen, reklam peşinde koşan, bashekim hastanedeyse hastanede olan yoksa hiç gelmeyen, ise 9 da gelip 3 te çıkan, yapmadıgi işleri yapmış gibi gösteren, işi gücü akşama kadar siyasi ağırlamak olan, hastane pislik içindeyken çakma sosyal aktiviteler yapan, ve bunlari çakma yerel gazetelerde yayınlatan, personeli ezen, her dönemin adamı olan, INSANLAR VARSA ACILEN GÖREVDEN ALINMALI. Arkasini örten, yaptigi usulsuzkleri kapatan, yalaka ve her dönemin adami abileri nereye kadar duracaklar arkasında göreceğiz.

rad tek saglık memuru lab ve anestezı tek
rad tek saglık memuru lab ve anestezı tek - 13 ay Önce

3600 nıye sadece hemsırelere var ımamların polslerı ogretmenlerın hepsıne var onları sınıf ogretmenı rehber ogretmenı ımam yada muezzın dıye ayırmamıs trafık polısı yada sıvıl polıs dıye ayırmamıslar sadce soruyorum

33
33 - 13 ay Önce

Bu müdürlerin ve hastane yöneticilerinin hesap verdiği il müdürlükleri personel le ve nuğraşıp cebimşzi nasıl doldururuz mantığıyla hareket edeceklerine gerçek işlerine bakarsa hepsi olur netekim balık baştan kokar

sendikaaci müdürler
sendikaaci müdürler - 13 ay Önce

ya Allah aşkına işini hakkıyla yapan kaç müdür vardır kocaaa sağlık bakanlığı teşkilatlarında
sendikacılar her işi batırdıkları gibi torpil yapacağız diye müdürülükten uzmanlığa her işi yağa düşürdüler
yazıklar olsun
haram olsun

Seyfi Kartalkuşunu
Seyfi Kartalkuşunu - 13 ay Önce

Yarın birisi de kapı müdürü yazsa bunu da mı haber yapacaksınız. Yılların sağlık sitesisiniz böyle bir müdürlük var mı yok mu bilginiz yok. Enfaksiyon Komitesi ve Enfeksiyon Hemşieliği var.

SIRADAKİ HABER