Kasap: Sağlıkta bir üst tabaka oluşturdular. Yaklaşık 9 bin 837 kişi.

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap,Sağlıkta bir oligark oluşturdular. "Sağlıkta bir üst tabaka oluşturdular, sağlıkta bir yandaş tabaka oluşturlar. Yaklaşık 9 bin 837 kişi. Pozisyonları da şu; il sağlık müdürleri. İl sağlık müdürlerinin aldığı maaş, profesör ya da doçent olursa 52 bin-60 bin lira arası. Uzman doktor bir sağlık müdürü 41 bin lira alıyor. Tabip, 29 bin lira alıyor. Bir de başkanlıklar diye ihdas ettiler. Eski başhemşire, şimdiki sağlık işlerinden sorumlu başkan olarak görev alıyor. Kendi meslektaşı nöbet tutarken, 7 bin lira maaş alırken burada başkan olduğunda, hastanede o arkadaşın aldığı para 16 bin lira. ” dedi.

Kasap:  Sağlıkta bir üst tabaka oluşturdular. Yaklaşık 9 bin 837 kişi.

Mesleği hekimlik olan CHP'li Ali Fazıl Kasap, bugün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesindeki özel bir tıp merkezinin acil servisinde görev yapan Şeyhmus Baraj'ın, sıra bekleme nedeniyle çıkan tartışma sonrası hasta yakınları tarafından darp edildiğini söyledi. Baraj'ın, kendisini darp edenlerin serbest bırakılması üzerine diplomasını yırtarak istifa ettiğini anlatan Kasap, Baraj'ın yırttığı diplomanın fotoğrafını gösterdi. Kasap, şöyle konuştu:

"ARTIK TIP DİPLOMASI DA HİÇBİR İŞE YARAMADI, HİÇBİR İTİBARI KALMADI. İTİBARSIZLAŞTIRDILAR BU MESLEĞİ"

"Artık tıp diploması da hiçbir işe yaramadı, hiçbir itibarı kalmadı. İtibarsızlaştırdılar bu mesleği ve bu, yırtılan bir diploma. Binlerce meslektaşımız yurt dışına kaçış yollarını ararken Çapa Tıp Fakültesi'nin birincisi olan sayın meslektaşımız Merve Hanım dedi ki 'Ne bu diyardan gideceğiz ne de bu deveyi de güdeceğiz.' Rasim Ozan'ın laflarını da kullandı ama artık bu devenin güdülecek bir hali kalmadı. Ama hekim arkadaşlar ısrarla 'Biz gitmeyeceğiz' diyorlar ama darp ediliyorlar, öldürülüyorlar, bıçaklanıyorlar. Her gün aynı hadise.

"HEKİMLER, BU KADAR DARP EDİLMESİNE, ÖLDÜRÜLMESİNE RAĞMEN ÇOK İYİ ŞARTLARDA MI ÇALIŞIYORLAR? HAYIR"

Bir panik butonu dahi olmayan hastaneler, bir x-ray cihazı olmayan hastanelerde hekimler can güvenliği olmaksızın çalışıyorlar. Her gün darp ediliyorlar ve şunu kamu spotlarıyla bakanlıktan da özellikle istirham ediyorum; lütfen, randevusuz gelinemeyeceğini, hastaneye nasıl gelineceğini, nasıl muayene olunacağını, ondan sonra randevusuz hasta bakılmaması gerektiğini, ikinci-üçüncü basamak sistemlerine randevusuz gelinmemesi gerektiğini kamu spotları ile aktarsalar çok iyi olacak. Hekimler, bu kadar darp edilmesine, öldürülmesine, bıçaklanmasına, katledilmesine rağmen çok iyi şartlarda mı çalışıyorlar? Hayır. Bakın, bu, aile hekimin bordosu; 6 bin 600 lira, eğer hasta sayınız bin civarındaysa. Aynı şekilde bir başka hekim arkadaşımın, aile hekiminin bordosu; 3 bin 500 lira. Ulusal basına da çıkmıştı daha önce, 3 bin 500 lira hamileyken aldığı ücret… Peki bu aile hekimi olan arkadaşların sıkıntıları neler; hekimlerin, sağlık çalışanlarının sıkıntıları neler? Bakın, Türkiye'de aile hekimlerine verilen ücret 24 bin lira ile 6 bin lira aralığında değişiyor. Peki aile hekimlerinin bulundukları mekanlar, çalıştıkları mekanlar kiralık, devletin değil. İki tane çalışanı var, bunlar devletin değil. Bugün için 6'şar bin liradan 12 bin lira. Bir de yerin kirası, eğer kamuya ait değilse onun da kirası var ve bu kiralık yerlerde çalışıyorlar, ısıtması aile hekimi arkadaşlara ait. Tüm bakım giderleri, boyaları, tamiratları, elektriği, interneti, bütün ihtiyacı olan her şey aile hekimlerine ait. Peki bu aile hekimi arkadaşlar, bu cari gelir adı altında verilen parayı, '20-25 bin lira veriliyor' deniliyor ama sonuçta bu arkadaşların negatif olarak elinden çıkan ne kadar? Total giderler, kömürlüğü ya da doğal gazı olanlar için arkadaşların cebinden, aile hekimlerinden eksi 7 bin lira çıkıyor, verdikleri para 11 bin lira ama karşılığında 7 bin lira negatife düşüyor.

"SAĞLIKTA BİR OLİGARK OLUŞTURDULAR"

Sağlıkta bir oligark oluşturdular. Sağlıkta bir üst tabaka oluşturdular, sağlıkta bir yandaş tabaka oluşturlar. Yaklaşık 9 bin 837 kişi. Pozisyonları da şu; il sağlık müdürleri. İl sağlık müdürlerinin aldığı maaş, profesör ya da doçent olursa 52 bin-60 bin lira arası. Uzman doktor bir sağlık müdürü 41 bin lira alıyor. Tabip, 29 bin lira alıyor. Bir de başkanlıklar diye ihdas ettiler. Eski başhemşire, şimdiki sağlık işlerinden sorumlu başkan olarak görev alıyor. Kendi meslektaşı nöbet tutarken, 7 bin lira maaş alırken burada başkan olduğunda, hastanede o arkadaşın aldığı para 16 bin lira. Başkan yardımcılığı da aynı şekilde. Bu statülerde çok daha ilginç bir şey var, tekrar tekrar söylemek istiyorum. 'Hekim olmayan başkan dediğimiz' eski AKP il, ilçe başkanları, onların yakınları, bunların aldıkları maaş 21 bin 643 lira. Bu kadrolardan yaklaşık 9 bin 800 kişi var. Bu yağlı, ballı, şaibeli 9 bin 800 kişi var. Bir bakanlığın bu kadar laçka olması… Türkiye'de ekonominin durumu neyse maalesef sağlığın durumu da o. Öldürülüyoruz, dövülüyoruz… Hastanede çalışan tüm elemanlar da dahil olmak üzere mağdur. Diploma yırtmak ile yurt dışına çıkmak arasında hiçbir fark yoktur."(Haberler.Com)

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2022, 20:24

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Filozof
Filozof - 1 ay Önce

El Hak. Kelimesi kelimesine doğru.
Kurumdaki hekimler açlık sınırında maaş alırken bu kaymak tayfa yan gelip yatıyor. Hangi nefis buna tahammül edebilir?
Kuruma katkıları sıfır.
İlk iktidar değişikliğinde postalanacakları çok net.

doğru
doğru @Filozof - 1 ay Önce

Aynen sayın vekilim, işten bi haber ballı maaşı alan torpilli kesim.

kdr kdr
kdr kdr @Filozof - 1 ay Önce

evet kısmen doğru
ama daha vahimi var
hiç bir yerde işi olmayan
kadrosu olmayan
boşta gezenin kalfası olan
bir baltaya sahip olamamış olan
yada müftülük,ptt de yada ................artıklarından müdür yada müdür yardımcıları var,
16 bin maaş alan
yine aynı durumda eski il başkanı ilçe başkanı olupta görevden alınınca İl sağlığa başkan yada başkan yardımcı yapılanlar var 25 bi maaş la

Tıkırtı
Tıkırtı - 1 ay Önce

Yeni mi aklınız geldi ha.663 sözleşmeli personel ile üst tabaka çokktan oluştu günaydın

Murat50
Murat50 - 1 ay Önce

Çoğu zaten mesaiye de gelmiyorlar. Ekleyelim lütfen.

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 1 ay Önce

Bana bunlarla gel chp birde 2 yıl müdür yada müdüryardımciliği yapan personel sağlık müdürlüklerine geçici görev yaptırılıyor müdürlükler yatış yeti oldu adeta röntgen teknisyenleri laborantlar dış hakları doldu millet hastanede personel dış çektirecek hekim bulamıyor chp sor inanmıyorsan parolanızı varsa

sağlokçıııı
sağlokçıııı @Sağlıkçı - 1 ay Önce

dişi bilmem ama rontgen ve lab şehir hastanelerı acıldıgı ıcın fazlalık olusturdu onları sanırım degerlendırıyolar... lab ve radyolojıde firma personellerı calısıyor..

Ebe
Ebe - 1 ay Önce

Çok doğru bir tespit

HARRANLI
HARRANLI - 1 ay Önce

OLİĞARŞİK SINIF OLUŞTURSUNLAR BAKALIM. SEÇMENİN VE SAĞLIK PERSONELLERİNİN ADALET TOKATINI YEDİKLERİ ZAMAN İŞ, İŞTEN GEÇMİŞ OLACAK.

Bayburt
Bayburt - 1 ay Önce

Bir dolu asalak , vicdanlarını ve ahlaklarını para için satan tayfayı amir yaptılar. Kurumun araçlarını babalarının malı gibi kullanan , alnı yerden kalkmayan güya müslüman tayfa bayburtu soyuyor. Allahınızfan bulun

Dr
Dr @Bayburt - 1 ay Önce

Bunlar tamamen asalak bunlara yapacak bişey yok sadece sağlık değil diğer kurumlarda da aynı ama sözleşmeli yöneticilik sağlıkta daha çok bu o. Çocukları için akp dert değil yarın chp gelse bunlardan iyi chp li olmaz bunlar omurgasız ..

Doğru söz. Az bile demiş
Doğru söz. Az bile demiş - 1 ay Önce

Şimdi eğer siz hükümete gelirde bu sözleşmeli yöneticiliği (yiyiciligi) kaldirmazsaniz sizede yazıklar olsun.Ne kadar işten anlamayan beceriksiz varsa sözleşmeli yönetici adam hiç 112de ambulans a binip hasta tasimamis ortamı bilmez hastayı indirmeyi bilmez 112 ye başkan olur.Cevre sağlığı teknisyeni ni 112 ye uzman yapar nerede kendini beğenmiş burnu havada insan var yönetici olmuş.Ya biraz alçakgönüllülük biraz insanlik yapın bu kadar kötü olmayin.Bu arada inşAllah kaldırılır sözleşmeli yöneticilik gerçekten iş bilen insanlar çalışır.


SIRADAKİ HABER