Kamuda yenilikler peş peşe gelecek

Kamuda yenilikler peş peşe gelecek

3600 ek gösterge sonrası sıra yeni düzenlemede! Bakan Bilgin açıkladı: Kamuda yenilikler peş peşe gelecek
Milyonlarca memuru ilgilendiren emekli maaş ve ikramiyelerinde önemli artışlar sağlayacak 3600 ek gösterge çalışması bu Mayıs ayında tamamlanarak Meclis'e gelecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin 3600 ek gösterge düzenlemesi sonrası 'Öncelikli gündemimiz olacak' diyerek yeni çalışmayı duyurdu.

Asgari ücret 2022'in netleşmesinin ardından öncelikli gündem milyonlarca memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesi oldu. 3600 ek gösterge düzenlemesinin ardından ise gözler yapılacak yeni düzenlemede olacak.

KAMUDA YENİLİKLER PEŞ PEŞE GELECEK

Kamu kurumlarında çalışan milyonlarca vatandaş açısından statülerde yenilikler peş peşe gelecek. Mayıs ayı ile birlikte ek gösterge tasarısı Meclis'e gelecek. Ardından toplu sözleşme metninin 52. maddesi gereğince sözleşmelilerin statülerinin yeniden belirlenmesi konusu tamamlanıp en geç sonbaharda Meclis'e sunulacak.

"3600 EK GÖSTERGE YIL SONUNA KADAR MECLİS'TEN ÇIKAR"
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin son yaptığı açıklamada, "3600 ek gösterge düzenlemesi Mayıs'ta Meclis'e gelecek. 2022 yıl sonuna kadar da Meclis'ten yasalaşarak çıkar diye düşünüyorum" ifadelerini kullanırken, 3600 ek gösterge çalışması sonrası, 'Öncelikli gündemimiz olacak' diyerek yeni düzenlemeyi duyurdu.

Bakan Bilgin, "3600 ek gösterge düzenlemesi sonrası ilk gündemimiz 'Sözleşmeli memura kadro' meselesi olacak. Geçici işçilerle ilgili sorunları da bu sene içinde çözeriz" dedi.

Bu çalışmalar sonunda hem kamu hizmeti daha verimli ve kaliteli hale gelecek hem de kamu hizmeti verenlerle birlikte bu hizmeti alan vatandaşlar da mutlu olacak.


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

Kamu personel rejimindeki değişimlerden ikisi Toplu Sözleşme metninde yer almış ve 2022 yılı içinde tamamlanması öngörülmüştü.

3600 EK GÖSTERGE MAYIS AYINDA TAMAMLANARAK MECLİS'E SUNULACAK

3600 ek gösterge çalışması bu Mayıs ayında tamamlanarak Meclis'e sunulacak. Ardından sözleşmelilerin sorunlarının çözümü ile ilgili çalışma gündeme alınarak taslak haline getirilecek. Bu çalışmanın da en geç sonbaharda Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde bu iki konu metne girmiş ve resmi gazetede yayımlanmıştı. Toplu sözleşme metninin 51 ve 52'nci maddelerinde bu değişiklikler şöyle ifade edilmişti:

MADDE 51- (1) Kamu kurum ve kuruluşlarının görüşleri alınarak 3600 ek gösterge düzenlemesi dahil olmak üzere ek göstergelere ilişkin çalışma, yetkili konfederasyonun katkı ve katılımıyla 2022 yılı içerisinde tamamlanacaktır.

MADDE 52- (1) Kamu kurum ve kuruluşlarının görüşü alınarak, sözleşmeli personel mevzuatında düzenleme yapılması suretiyle sözleşmeli personelin statülerinin yeniden belirlenmesine ilişkin çalışma, yetkili konfederasyonun katkı ve katılımıyla 2022 yılı içerisinde tamamlanacaktır.

ÜÇÜNCÜ TOPLANTI 10 MAYIS'TA

Ek gösterge artışıyla ilgili iki toplantı yapılarak taslak metinler de hazırlandı. Tüm unvanlar tek tek elden geçirilerek ek göstergeler artırılacak ve sorumluluk, hiyerarşi ve unvan gözetilerek ek gösterge belirlenecek.

Böylece ek göstergeler arasındaki dengesizlikler de ortadan kaldırılmış olacak. Bunun için son toplantının 10 Mayıs'ta yapılması bekleniyor. Bu toplantı sonucunda ortaya çıkacak taslak metin TBMM gündemine gelerek yasalaşacak.

EMEKLİ İKRAMİYELERİNDEKİ ARTIŞ 40 BİN LİRANIN ÜZERİNE ÇIKACAK

Ek gösterge artışları ile memurların hem emekli maaşları hem de emekli ikramiyeleri artacak. Maaşlarda 1300 TL'yi geçen artışlar söz konusu olurken emekli ikramiyelerinde artış 40 bin liranın üzerine çıkacak.

SÖZLEŞMELİYE STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ
Toplu Sözleşme metninin 52. maddesinde belirtilen sözleşmelilerin statü değişikliği ile ilgili çalışma da ek göstergenin ardından gündeme alınmış olacak. 10 Mayıs'taki toplantıda sözleşmeli personel ile ilgili çalışmanın da masada olması bekleniyor.

Bu sayede kamuda sözleşmeli olarak çalışanların statüleri sadeleştirilirken onlara bekledikleri bazı haklar da verilmiş olacak.
Ağırlıklı olarak Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde olan sözleşmeli memurlar eş durumundan yer değiştirme, görevde yükselme, unvan değişikliği sınavlarına girme gibi haklara kavuşacak. Kamu kurum ve kuruluşları, belediyelerde sözleşmeli 39 ayrı statü bulunuyor.

'AİLELER BİRLEŞSİN'

Mevcut durumda evli öğretmen çiftten biri sözleşmeliyse eş durumundan tayin hakkı bulunmuyor. Sözleşmeli öğretmenin tayin talebi üç yıl sonra kabul ediliyor.

Memur-Sen sözleşmeli memurların sosyal haklarının normal memurlarla eşitlenmesini ve kadro verilmesini istiyor.

Birçok sözleşmeli ailelerin dağılmasının önlenmesini ve eş durumundan ya da mazeretle yer değiştirme hakkının verilmesini istiyor.

Sözleşmeli personel ayrıca görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına giremiyor, kariyer yapamıyor. Yapılacak düzenleme ile bütün bu hakların verilmesi bekleniyor.

FARUK ERDEM

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Okur
Okur - 1 ay Önce

Milletin gözüne baka baka sanki hemen yasalaşacakmıs gibi haber yapmayın
Daha bir cacık yok, kim öle kim kala cak cak
2023 e seçim yatırımı olursa olcak oda cak sa

Ali toza
Ali toza - 4 hafta Önce

Hele yıl sonuna kadar diyor ulan utanın utan kendinize olsa bi saat r çıkardı 2016 dan beri oyala oyal seçim ağzına demle getirmekse amacını z şunu söylm siZlere artık oy yok 3600 değil 360000 bn verseniz defln

Araştırmacı ö
Araştırmacı ö - 1 ay Önce

Kamuda yenilikler peşpeşe gelecek öylemi ne ka güźel ne ka güzel. Umarım kamu siz gelmeden önceki saygı, liyakat ve sizin yetisdirdiğiniz dindar kinkar bir nesil degilde ( dindar derken paraya tapan onlarin din anlayişi o bizim inandigimiz bildiğimiz din değil) adaletli dürüst insanların insanca yaşadığı bir düzen ve yenilik gelir inşAllah sizde kahru perişan olup o haklarini yeyip yedirdiginiz hakları siz ve aileleriniz kan kusarak ödersiniz ve bu ülkenin yakasından peş pese düşersiniz inşAllah. İstediğiniz gibi geri zekali bi toplum ürettiniz , geri kanlarda kafayı tırlatmak üzere zaten. Şu milletimizi anlamak ta zor yok milliyetçilik (kürt-türk) yok muhafazakarlik ( sağcılık ) yok solculuk vb... ya yeter artik sizleri birbirinize düşürüp adamlar kral kraliçe gibi yaşıyorlar. Sokakta millette bir birini yiyor yok dünya lideri yok diktatöe yok firavun. Birlik olmadıgim sürece vatanini seven milletini seven bi siyasi lider gelmedigi sürece bu ülke yok olur ülke içinde yaşayan bizlerde ( suriye , afgan , ıraklı somalili vb. bunlar hariç onlara bi şey olmaz ) köle olup ölürüz.

Kader
Kader - 4 hafta Önce

Yalancı sahtekarlar

TÜRK
TÜRK - 1 ay Önce

Seçimlerin üzerinden 4 sene geçmiş sağlıkçılara verdiğiniz sözlerin üzerinden aylar geçmiş beyefendi hala üzerinde çalıştığı teklifi meclise sunacakmış mayısta, sene sonuna kadar da yasalaşırmış öyle düşünüyormuş. Gel 2023 gel ki hak edenlere hak ettiklerini verelim Millet olarak Hem de bir gün bile ERTELEMEDEN!!!

Kani
Kani - 4 hafta Önce

Sağlıkçıyada erkek sözü verdiler. Karşımızda kimse yok. Demekki...

Vhki gih memur
Vhki gih memur - 4 hafta Önce

Bizimle ilgili bı çalışmanız varmı varsa ne en düşük ücreti alan biziz bari zam verirken az alana çok çok alana az verimde alım gücümüz artin

SIRADAKİ HABER