" Kadınlarımızın, yönetimdeki temsiliyetlerini arttıracağız"

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "İnşallah 81 ilimizde mutlaka il müdür yardımcılarından birini kadın öğretmenlerimizden yapacağız. Kadınlarımızın eğitimdeki, yönetimdeki temsiliyetlerini arttıracağız" dedi.

" Kadınlarımızın, yönetimdeki temsiliyetlerini arttıracağız"

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 81 ilde il müdür yardımcılarından birini kadın öğretmenlerden yapacaklarını, kadınların eğitimdeki, yönetimdeki temsiliyetlerini arttıracaklarını söyledi.

Bakan Özer, 2020 yılında Elazığ'da yaşanan depremin ardından Limak Şirketler Grubu tarafından yaptırılan "Elazığ Limak Ortaokulu"nın resmi açılışı için düzenlenen törende, bugünün çok önemli bir gün olduğunu, 21 Mart'ta Elazığ'da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Nevruzun bahara selam verme ve tüm Türk dünyasında baharın, doğanın dirilişinin temsili olarak kutlandığını kaydeden Özer, vatandaşların Nevruz Bayramı'nı tebrik etti.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

"İnşallah bereketli, huzurlu bir bahar, yaz geçiririz. Bugün Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü olarak kutlanıyor. Tüm dowm sendromlu öğrencilerimizin, vatandaşlarımızın bu gününü de kutluyorum." ifadelerini kullanan Özer, şöyle devam etti:

"Eğitim hizmeti sunmaktan büyük mutluluk ve keyif duyduğumuz down sendromlu kardeşlerimize, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü kapsamında eğitim hizmeti vermeye devam edeceğiz. Onların yaşam becerilerini artırma özellikle özel eğitim uygulama okullarındaki uygulama evlerini daha güçlü bir hale getirerek yaşama tutunmalarını, hayata entegrasyonlarını desteklemek için her türlü imkanı seferber edeceğiz. Son 19 yılda eğitimde Türkiye, bir seferberlik dönemine tanıklık etti. 81 ilde, tüm ilçelerimizde okul öncesi eğitimden yüksek öğretime kadar vatandaşların çocuklarının eğitime erişimini artırmak için inanılmaz yatırımlar yapıldı. Tüm eğitim sistemindeki derslik sayısı 200-300 binken, bugün 855 bin dersliğin olduğu bir eğitim sisteminden bahsediyoruz."

Bakan Özer, 5 yaş okullaşma oranının 2000'li yıllarda yüzde 14 iken, bugün yüzde 90'a ulaştığına, orta öğretimdeki okullaşma oranının yüzde 44'lerden yüzde 90'lara çıktığına dikkati çekti.

- "Bu süreçten en karlı çıkanlar kız çocuklarımız oldu"

"Bu süreçten en karlı çıkanlar kız çocuklarımız oldu. Hatırlayın geçmişte kız çocuklarının eğitime erişimini desteklemek için yapılan kampanyaları." diyen Özer, bu süreçte kız çocukların eğitime erişim probleminin çözüldüğünü vurguladı.

2002'de kız çocuklarının orta öğretimdeki okullaşma oranının yüzde 37,8 olduğunu anımsatan Özer, bugün bunun yüzde 88'e, yüksek öğretimdeki okullaşma oranının ise yüzde 11'den yüzde 48'e çıktığına işaret etti.

Bakan Özer, şöyle devam etti:

"İlk defa kızların okullaşma oranı erkekleri geçti. Tabii bu büyüme gerçekleştirilirken kaliteye rağmen bir büyüme olmadı. Kaliteyi ihmal eden bir büyüme olmadı. Tam tersine kalite odaklı bir büyüme gerçekleşti. Bu da kıymetli öğretmenlerimiz sayesinde oldu. 2002'li yıllarda eğitim sistemimizde yaklaşık 500 bin öğretmen varken, bugün 1,2 milyon öğretmenin eğitim hizmeti verdiği bir eğitim sisteminden bahsediyoruz. Şu andaki öğretmenlerimizin yüzde 75'i son 19 yılda atandı. Burada da kadınlar lehine bir gelişme oldu. 500 bin iken öğretmenlerimizin yaklaşık yüzde 40'ı kadın, bugün 1,2 milyona çıkmışken bu oran yüzde 59'a yükseldi. Hamdolsun tüm alanlarda, eğitimin tüm alanlarında ve istihdamda kadınlarımızın görünürlüğü ve eğitime erişimleri arttı."

- "Kadın yöneticilerimizin sayısını artırmak boynumuzun borcudur"

Bakanlık olarak yeni bir adım daha atacaklarını bildiren Özer, "Artık, yüzde 59 kadın öğretmenin yer aldığı bir eğitim sisteminde, kadın yöneticilerimizin sayısını artırmak boynumuzun borcudur. İnşallah 81 ilimizde mutlaka il müdür yardımcılarından birini kadın öğretmenlerimizden yapacağız. Kadınlarımızın eğitimdeki, yönetimdeki temsiliyetlerini arttıracağız." ifadelerini kullandı.

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER