İstanbul Tıp Dekanı "Ekonomi bölümünden tıbba geçen biri yok"

İlk 800 bine giren öğrencilerin yurt dışında tıp fakültesine kayıt yaptırıp Türkiye'ye yatay geçiş yapmaları gündeme bomba gibi düşerken, bu durumun YÖK Başkanı tarafından kabullenilmesi eleştiri konusu oldu. Finans okuyan öğrencinin yatay geçişiyle ilgili ise İstanbul Tıp Dekanı "Ekonomi bölümünden tıbba geçen biri yok" dedi

İstanbul Tıp Dekanı "Ekonomi bölümünden tıbba geçen biri yok"

Üniversite sınavında 800 bininci olup tıp fakültesine kayıt yaptıranlar olduğuna dair şikayetler gündeme gelmişti. Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversite sınavlarında ilk 1000'e girenlerden yurt dışındaki üniversitelere kayıt yaptıranlara, pandemi koşulları nedeniyle "Türkiye'deki üniversitelere yatay geçiş olanağı" tanınmasına ilişkin uygulamaya dayanılarak bazı yerlerde usulsüz yatay geçiş yapıldığını doğrulamıştı.

Haberin yayılmasıyla birlikte sosyal medyada dolaşıma giren listede finans okuyan öğrencilerin de İstanbul Tıp Fakültesne yatay geçiş yaptığı gündeme geldi.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Tufan Tükek, yatay geçişleri doğrularken, bu durumun YÖK tarafından yayımlanan genelge doğrultusunda yapıldığını belirtti. Finans okuyan öğrencinin yatay geçişiyle ilgili ise "Ekonomi bölümünden tıbba geçen biri yok" diyerek, sözkonusu fakültenin tıp fakültesi olduğunu söyledi.  Prof.Dr.Tufan Tükek sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda;

Fakültelerimizde yapılmış olan Yatay Geçiş İşlemleri; Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, ve Covid-19 nedeniyle bu yıla özgü YÖK Başkanlığınca Üniversitelerimize gönderilmiş olan Genelge doğrultusunda yapılmıştır.

Ekonomi bölümünden tıbba geçen biri yok. Sumy State ukrayna üniversitesi dünya sıralamasında ilk 1000 içerisinde. Bu fakültenin tıp fakültesi var. Dersleri bire bir kontrol edilerek alınmıştır.

Sevgili Tibbiyeliler Yurt disinda Tip fakultesi okumamis birinin fakultemize kayit yaptirabilmesi mumkun degil. Elektronik ortamda yapilan basvurularla yuklenen belgeler degerlendirilerek asil ve yedek listeler olusturuluyor.

Ve bu listedeki ogrenci kayit icin belgelerin ASILlarini elden getirmek zorundadir. Tum bunlarla beraber tum yurt disi basvurulari ile belgelerini elden teslim edip kayit olmaya hak kazanan ogrencilerin isim listesi ve belgleri disisleri bakanligi ve ilgili ulkede konsolosluk yetkililerimizin araciligi ile tek tek ve ilgili universite belgelerinden kontrol edilmektedir. Universitemizin ilk 1000 universiteden yatay gecis kontenjani Universite Senatosu tarafindan Turkce Tip icin tum siniflar toplam 20, Ingilizce Tip icin toplam 11 olarak belirlenmistir. Yatay gecis komisyonumuzun ve ogrenci buromuzun calismalari sonucu Turkce Tip bolumumuze 6 ogrenci Ingilizce Tip bolumumuze ise 3 ogrenci (4 kayit yapilmasina ragmen bir ogrenci kayit sildirmistir) kayit yaptirmis durumdadir.

bilgilerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2020, 10:28

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
hakkımı helal etmiyorum
hakkımı helal etmiyorum - 6 ay Önce

Bu haksızlığa, adeletsizliğe kim sebeb olmuşssa Allah havale ediyorum. Bizim göbeğimiz çatlasın siz abara dubara ile milleti tıp a alın. yatacak yeriniz yok. inşaAllah burnunuzdan fitil fitil gelir bu haksızlığınız...

Allahım
Allahım - 6 ay Önce

Sen aklımıza mukait ol rabbim. kafayı yememek, çıldırmamak elde değil. şaka gibi. Bu nasıl bir vijdansızlık, insan olan bunu yaparmı, sizin Allahınız, kitabınız yok mu

Murat Öztürk
Murat Öztürk - 6 ay Önce

Deveye sormuşlar boynun neden eğri o da demiş ki; nerem doğru ki demiş.Bu söz bize herşeyi anlatıyor.Bu ülkede yabancı vatandaşlar üniversitemizde çok düşük puanla tıp fakültesi veya diğer üniversitelere kayıt hakkı varken,Bu ülkenin evladı daha yüksek puanla aynı yere girebiliyorsa önce bunun düzeltilmesi lazım.Tabi kimin umurunda ki; Bunun için tek yapmamız gereken gelişmiş ülkelerde ki örnek eğitim metotları ile yıllarını eğitim içinde harcamış değerli kişilerle birlikte gerekli yasal değişiklikler yapılarak köklü bir reform lazımdır.yarın çok geç olabilir.

SIRADAKİ HABER