İsimsiz kahramanlar: Organ nakli koordinatörleri

İsimsiz kahramanlar: Organ nakli koordinatörleri

100 bine yakın hastanın organ beklediği ülkemizde, geçtiğimiz yıl sadece 4 bin 500 hastaya nakil yapılabildi, bunların sadece 598’i kadavradan bağışla gerçekleşti. Oysa her yıl nakil bekleme listesine 5 binin üzerinde hasta ekleniyor. Mevcutta organ bekleyen 27 bin hasta bulunuyor. Ayrıca 60 bin diyaliz hastası da böbrek nakli adayı olarak yaşamını sürdürüyor. Bakanlık verilerine göre; Türkiye’de geçen yıl 2 bin 100 hastaya beyin ölümü tespiti yapıldı. Ancak sadece 598’inin ailesi organ bağışına ‘evet’ dedi. Organ nakli koordinatörlerinin zorlu mücadelesi işte tam bu noktada başlıyor. Bir yandan yakınını kaybetmenin acısıyla henüz yüzleşmiş aile diğer tarafta ise zaman zaman ölümün kıyısına yaklaşmış, yıllarca sağlığına kavuşacağı günün hayalini kurmuş  hasta. Organ nakli koordinatörleri, yoğun bakımda takip edilen bir hastanın beyin ölümü bildirimi yapıldığı anda devreye girip, acılı ailelerle organ bağışını konuşuyor. Koordinatörlerinin zamanla yarışı ise ailenin bağışa ‘evet’ demesiyle başlıyor. Sağlık Bakanlığı ile koordinasyon sağlanıyor, organ bildirimi yapılıyor, hangi organların kullanılabilir durumda olduğu belirlendikten sonra, veriler sisteme giriliyor ve sırada bekleyen en uygun hastalarla eşleşme sağlanıyor.

Organ nakli koordinatörlüğü görevini yürüten Yanık,  "Bazen çok fazla risk alabiliyoruz. Aile çok öfkeli olabiliyor. Bir taraftan bir ailenin canı yanıyorken diğer taraftan kurtulacak küçücük çocuklar, anneler. Bağışa birebir sevinen tarafı da gördüğüm için aslında ne kadar büyük ve kutsal bir iş olduğunu her seferinde daha çok anlıyorum."dedi.

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 7 ay Önce

BU GÜZEL VE DUYARLI HABER İÇİN TEŞEKKÜRLER. ORGAN NAKLİ GÖREVİNDE ÇALIŞAN HER BİREYDEN ALLAH RAZI OLSUN. TABİ Kİ DE EN BÜYÜK DUA'YI ORGANI VERME KARARINDA BULUNANLAR HAK EDİYOR. SAYGILARIMLA.

Koordinatör
Koordinatör - 7 ay Önce

Görünmez kahramanlar olarak 7/24 takipte olan organ nakil koordinatotleri malesefki icap ücretleri konusunda sıkıntı yaşamaktadır.bu konuyla ilgili tam bir netlik bulunmamakla beraber bazı illerde bu ücretler ödenmekte bazı illerde ödenmemektedir.temennimiz enkisa zamanda bu konuyla ilgili net bir bildirimin olmasıdır.saygilarimla..

SIRADAKİ HABER