İş Arkadaşına Yalaka Dedi. Tazminatsız İşten Atıldı

İş Arkadaşına Yalaka Dedi. Tazminatsız İşten Atıldı

Çalıştığı iş yerinde arkadaşına yalaka diyen çalışan iş yerinde huzuru bozduğu gerekçesi ile tazminatsız işten atıldı. Mahkemeye giden işçiye mahkeme tazminat ödenmesini hükmetti. Ancak Yargıtay kararı bozdu.

... ili 2 .İş Mahkemesinde görülen dava sonucu davacının kıdem tazminatı ödenmesine hükmetti. İlgili işyerinin avukatı temyiz başvurusunda bulundu.  Davayı ele alan Yargıtay 22. Hukuk Dairesi emsal bir karar verdi.

Yargıtay: Davacının; müdürlerinin çalışmasını takdir ettiği bir mesai arkadaşına 'taklacı - yalaka' dediğinin vurgulandığı kararda, "Davacının hal ve hareketlerinden çok rahatsız olduğu, işe girdiği tarihte yazıhane bölümündeki kadınlar hakkında belden aşağıya çok pis konuştuğu tutanaklarla sabittir. Davacıdan çalışanlara 'taklacı, yalaka' şeklinde isimler takarak huzursuzluğa sebep olduğu için savunmasının istendiği, davacının da kimseyi rahatsız edecek şekilde konuşmadığı, şaka olarak birbirlerine karşı söylemlerde bulundukları ancak art niyet olmadığı ve arkadaşları ile arasının iyi olduğu şeklinde savunmasını verdiği görülmüştür. Yargılama esnasında davalı şahidi olarak dinlenen tutanak tanıkları, davacının huzursuzluk yapıp, işi yavaşlattığını belirtmişlerdir. İşçiler hakkında küfürlü konuştuğu yönündeki beyanının somut olarak fesih sebebi yapılmadığı şeklindeki hatalı gerekçe ile davacının iş akdinin işveren tarafından haksız feshedildiğinden kıdem ve ihbar tazminatının kabulüne karar verilmiştir. Bahsedilen ve tutanak tanıklarınca da doğrulanan somut vakıalar karşısında mahkemece kıdem ve ihbar tazminatının kabulüne karar verilmesi hakkaniyet ilkesine ve menfaatler dengesine aykırı olmuştur. Bu sebeplerle, davacının kıdem ve ihbar tazminatı talebinin reddi gerekirken kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Temyiz olunan kararın bozulmasına oy birliğiyle karar verildi" denildi.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 8 ay Önce

BENCE KARAR ÇOK AĞIR. AMA YARGI NE DERSE O. SAYGILARIMLA.

MAĞDUR SAĞLIKÇI
MAĞDUR SAĞLIKÇI - 8 ay Önce

İDARİ İZİN Mİ..YANDIK .ÇALIŞILAN SAATEN DÜŞÜLÜR GENE HAZİRANDAKİ GİBİ..
NÖBET TUTANLAR CEZALI OLMAZ İNŞALLAH

SIRADAKİ HABER