İntihar Girişiminde Bulunan Sağlıkçı Olayı Anlattı

İzmir 112 Acil Sağlık Hizmetleri’nde paramedik olarak görev yapan C.D.Y., özellikle pandemi sürecinde mobbinge maruz kaldığını belirterek intihar girişiminde bulundu.

İntihar Girişiminde Bulunan Sağlıkçı Olayı Anlattı

Çalıştığı birimde ülke çapında ve yurt dışında da temsil eden C.D.Y. isimli sağlık emekçisi, yaşadığı mobbing üzerine intihar girişiminde bulundu.

İzmir'in yerel gazetesi İlkses'ten Çağla Geniş'e yaşadığı süreci anlatan C.D.Y., yöneticilerinin keyfi uygulamaları sonucu intihara sürüklendiğini öne sürdü.

SORUŞTURMA AÇILDI, GÖREV YERİ DEĞİŞTİ

Bölge boş kalacak şekilde görevlendirmeler yapılmasına tepki gösterdiği için geçtiğimiz aylarda hakkında soruşturma başlatıldığını belirten C.D.Y., “Nöbetçi olduğum bir gün bölgeyi boşaltmak üzere ambulansı merkezi bir yere çekmek istediklerinde bölgenin tek ambulansı olduğumuzu, verilen emrin usulsüz olduğunu söylemiştim. Komuta kontrol merkezinin vermiş olduğu göreve itiraz etmiş olmam ve amirin emrine uymamam gerekçesiyle bir soruşturma başlattılar. Soruşturmanın neticesinde aylıktan kesme cezası uygulandı. Mahkemeye gider bir şekilde iptal ettirmeye çalışırım ve işimi yapmaya devam ederim diye düşünürken yönetici kadrosu dirayetimi gördüğü için sesimi kesmek adına bir karar aldı. İsteğim dışında 12 yıldır yaptığım mesleği engelleyecek şekilde beni tasfiye etmeye çalıştılar. Hiç haberim yokken hatta nöbetçiyken, ‘Artık 112 sisteminde değilsin’ diyerek bir hastanenin acil servis birimine sürgün yaptılar. Ben hastane öncesi alanda eğitim almışken, ‘Kesinlikle ambulansta çalıştırılmayacak’ dediler. Bu beni yıktı” dedi.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

ÖNEMLİ DERECELER ALDI

C.D.Y., paramediklerin katıldığı en hızlı ve doğru müdahale yarışmalarında önemli dereceler elde etmiş olmasına rağmen görev yeri değiştirilerek mesleğinin elinden alınmasını kabullenemediğini dile getirdi. Hastane öncesi alan eğitimi almış olmasına rağmen hastanede görevlendirilmesine isyan eden C.D.Y., “Bizim normalde hastane öncesi alanda eğitimimiz var. Hastane içerisinde herhangi bir eğitimimiz yok. Elbette orada da yapabileceğim şeyler var; damar yolu, enjeksiyon, pansumanlar gibi. Ama benim asıl eğitimim hastane öncesi alanda hastaya müdahale üzerinedir. Evimden 50 kilometre uzaklıkta bir yere sürüldüm. Hem de kurumum değiştirilerek mesleğimi yapmamı engelleyici bir talimatla bunu sicilime işlediler. Nereye gidersem gideyim 112 sisteminde çalışmamam için sicilime not düşüldü. Komple mesleğimi elimden alıyorlar. Ayrıca ben tanınan, bilinen ve işini iyi yapan bir personelim. Pandemi döneminde artan işlerden asla şikayetçi olmadım. Çünkü bir savaş çıkar ve askerlerin mücadele etmesi gerekir. Pandemi de biz sağlık çalışanlarının savaşı... Sonuçta bu işi yapıyorsan zorluklarına katlanacaksın. Ama yönetim kadrosunun baskısı bizi daha fazla yıpratıyor” ifadelerini kullandı.

İNTİHAR GİRİŞİMİNDE BULUNDU

Yaşadığı mobbing gerekçesiyle geçen hafta ilaç içerek intihar girişiminde bulunan ve erken müdahale ile hayata döndürülen C.D.Y., şunları söyledi:

“İlaç içtikten sonra eşime, ‘Beni affedin... Artık ne böyle bir sistemde çalışmak ne de çalışmak istemiyorum’ diye bir mesaj atmışım. Bunun üzerine eşim komşumuzu aramış. Hakikaten mucize... Zaten birlikte çalıştığım ekip arkadaşlarım beni kurtarmaya gelmişler. Bu mesleğe hayatımı adadım. İdealist bir insan olduğum için yaşadıklarım çok ağır geldi. Zaten bu problemlerden dolayı psikolojik tedavi almaya başlamıştım. Çünkü bir şeyler görüyorsun, yanlış olduğunu biliyorsun... Sesini çıkartıyorsun ve senin üzerine geliyorlar. Ama bu kadar ileriye gidebilecekleri aklıma gelmezdi. Benim nasıl iyi çalıştığımı bilen herkes şok oldu ve tepki gösterdiler. Hepsi yöneticilerin haksız olduğunun farkında... Ama benim yaşadıklarımı yaşamaktan korktukları için kimse sesini çıkaramıyor. Herkesi bu şekilde susturuyorlar. Ben ilk değilim. Bir arkadaşımı şoför olarak başka bir istasyona verdiler. Bu olaydan sonra yönetim kadrosunun, meslek arkadaşlarıma kişiliğimi zedelemek adına dezenformasyon bilgi verdiklerini duydum. Benim tasfiye kararından haberim olduğunu, bu sebeple bilerek ve dikkat çekmek için intihar ettiğim hatta numara yaptığım söylenmiş. Benim tüm ekip arkadaşlarım duruma şahit.”

Cumhuriyet

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2021, 06:20

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
HEKİM
HEKİM - 2 hafta Önce

SÖZLEŞMELİ YÖNETİCİLİK-SIFIR KARİYER-SİYASET-TORPİL

Kadir
Kadir - 2 hafta Önce

Liyatsız yönetici atamaları sonucu gelinen nokta bu,
Hiç bir işi gücü olmayan memur bile olmayan birisi hastaneye müdür olursa,
Diyanetteki kişi hastaneye müdür olursa,
İlçe tarımdaki kişi hastaneye müdür olursa,
Olacağı bu,
Bu kişilerin hepsinin ortak özelliği ta imam hatip mezunu olmaları, yada birilerinin yakını olmaları...
Çökmüş bir sistemin içinde boğuluyoruz...

Fethi
Fethi - 2 hafta Önce

TÜM MOBBİNG CİLERİN ALLAH BELASINI VERSİN. LİYAKAT SIZ MEVKİİ DÜŞKÜNÜ !!!

Kkm
Kkm - 2 hafta Önce

Bölgeyi düşünmek senin işin değil, sen kkm nin komutuna uymak zorundasın. Yatmaya alışmışsın iş var deyince itiraz ediyorsun, neymiş bölge boş kalıyormuş. Sen düşünme makamı değilsin icra makamısın, verilen işi yapmakla mükellefsin. Sonra acile verilincede vay ben ambulans eğitimi aldım, sanki acil serviste att, paramedik çalışmıyor

DOĞRUCU
DOĞRUCU - 2 hafta Önce

İki kelimeyi bir araya getiremeyenler yönetici oluyor. Tek dertleri sıcak koltuklarında uzun süre oturmak.

ahmet tuna
ahmet tuna - 2 hafta Önce

Sağdan soldan telefonlar açılarak yakınıma iş verme yatsın telefonları bitmediği sürece bu olaylar hep olur

Mağdur
Mağdur - 2 hafta Önce

Allah sabır versin. Aynı şeyleri bana da yaşattılar başka şehirdeki sözleşmeliler. Bende intiharı çok düşündüm

SIRADAKİ HABER