İl Sağlık Müdürü ve Başhekimin açıklamaları tereddüte düşürdü

İl Sağlık Müdürü ve Başhekimin açıklamaları tereddüte düşürdü

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, son günlerde artan Corona Virüs vakaları ile Zonguldak’ın 15 il içine girmesinin endişe verici olduğunu söyledi.

Vatandaşları Corona Virüs tedbirlerine uymaları yönünde uyaran Başkan Uzun, yetkilileri de gerçek vaka sayılarını vermeleri yönünde çağrıda bulundu. CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, geçtiğimiz haftalar içinde İl Sağlık Müdürü Dr. Ertuğrul Güner ile Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hasan Tosun’un hastanelerin yoğun bakım doluluk oranları ile yaptığı farklı açıklamaların kentte tereddütlere yol açtığını ifade etti.

Ebru Uzun, yaptığı açıklamasında şunları söyledi;

“Son bir yıldır tüm dünya, ülkemiz ve Zonguldak’ımız Covit-19 salgını ile uğraşyor. 1 Haziran 2020  itibari ile nedense ‘Normalleşme’ adı altında gevşetilen tedbirler yaz aylarının sonu itibariyle yeniden büyük bir ivme kazandı ve hepimizin hayatını tehdit etmeye başladı.

Yaşadığımız kent dahil insanlarımızın kural tanımazlığı, tedbirlerde ki yetersiz önlemlerle birleşince tablo inanılmaz boyutlara ulaştı. Neredeyse her apartmanda bir vaka var artık. Sağlık Bakanlığı’nın son açıklamalarında Zonguldak; bulaş sayısındaki yüzde 50 ve daha artış olan 15 ilin içerisinde yer aldı. Gerçek verilerin birkaç gün öncesine kadar kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılmaması ,belki de böylesine bir artışın halk nezdinde fark edilmemesi ile evrilerek bu boyutlara ulaşmasında önemli bir gerekçe olmuştur.

Pandemi süresince kamuoyu ile paylaşılan çelişkili rakamlardan Zonguldak da nasibini alarak İl Sağlık Müdürü ile Hastane Başhekiminin yoğun bakım doluluk oranı hakkındaki farklı bilgilendirme yapmaları şehrimizde tereddütlere yol açmıştır.

Kamu adına görev yapanların, tüm bilgileri daha şeffaf, daha doğru bir şekilde paylaşmaları, alınacak tedbirlerde ki çabukluk ve halkımızın kurallara uyması konusunda şüphesiz çok büyük katkı verecektir.

Bu zamana kadar  sayı vermeden insanları bir şekilde uyarmaya çalışan sağlık çalışanları, basın mensupları, siyasiler oldu. Görevini yapmaya çalışan bu insanlara neler yaşatıldı neler? Kimi göz altına alındı, kimi tehdit edildi, halkı galeyana getirmekle suçladıkları bu insanların ne kadar haklı oldukları da ortaya çıktı.

Sağlık çalışanlarının salgın süresince özverili çabalarını, olağanüstü gayretlerini, kendi yaşamlarını feda etmelerini takdir etmemek mümkün değildir. CHP Milletvekilimiz Ünal Demirtaş’ın arkadaşları ile birlikte Covit-19 un meslek hastalığı kabul edilmesi yönünde kanun teklifinde bulundular. Umarız kanun teklifi kısa zamanda yasalaşır ve sayıları bir milyonu aşmış olan sağlık çalışanın bu çok önemli sorunu partimiz önderliğinde çözülmüş olur. Salgın sürecince 156 ülkeye; maske, dezenfektan ve sağlık gereçleri yardımında bulunan siyasi iktidar, umarız sağlık çalışanlarının ve halkımızın hayati sorunlarını çözmekte aynı duyarlılığı ve kararlılığı gösterir.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

CHP olarak ülkemizi yönetenlerin sosyal devletin gerekliliği çerçevesinde evlerinde izolasyona tabi tutularak yoksul hastaların yaşamsal harcamalarının ve iş yerlerini kapatmak zorunda kalan küçük esnafımızın kira, vergi, kredi gibi yükümlülüklerinin karşılanması konusunun yakınen takipçisi olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyoruz. Halkımıza da kurallara ve kısıtlamalara uymak konusunda daha titiz davranmalarını rica ediyoruz.

Kaynak://www.pusulagazetesi.com.tr/il-saglik-muduru-ve-bashekimin-aciklamalari-tereddute-dusurdu-162443-haberler.html

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER