İl Sağlık Müdürü Sözleşmeleri Haziran Ayından Önce İmzalanmalıdır

İl Sağlık Müdürü Sözleşmeleri Haziran Ayından Önce İmzalanmalıdır

Elbette her hizmet sektörü önemlidir. Ancak, depolanamayan ve hastaya göre gelişen bir sektör olması nedeni ile   sağlık hizmetleri sektörü diğerlerinden ayrılır. Eğitim hizmet sektöründe hoca anlatacağı konuyu bilir, hazırlanabilr, Yemek sektöründe sipariş verilir hazırlanması beklenebilir. Ancak Sağlık Hizmet sektörüde hizmet o anda hastananın ihtiyacı oldugunda tam ve eksiksiz sunulmalıdır. Hani derler ya “Allah muhtaç etmesin ama eksikde etmesin” diye.  Yaşı 40  ve üzeri olanlar muayne sıra kuyruklarınıda, ilaç kuyruklarını,koguş sisteminde hasta odalarını, hastanede senet imzalatılan günleride, muaynehanecilik dönemlerinide çok iyi biilr. Adalet ve Kalkınma Partsisnin sağlıkta yapmış olduğu atılım bu anlamda inkar edilemez. 

663 Sayılı KHK ile Bürokrasinin hantal yapısından kurtularak, Sözleşmeli Yöneticilik sistemine geçilmiş ve sağlık sektöründe atılımın ivmesi hızlandırılmak istenmiştir. İlk yıllarda öyle olmuş, il bazında alımlar tek elden yürütülmüş, pazarlık ihaleleri, dogrudan temin ile alımlar azaltılmıştır. Hastanelerin yapmış oldugu örnek uygulamalar basında yer almıştır.

Ancak, son 2 yıldır örnek uygulamadan daha çok bakanlık eli ile yapılan hizmetler basında yer almaktadır. Bakanlığın planladığı eğitimler, bakanlığın aldığı ambulanslar vb.

Yerel ve ulusal basında hastane temizliği şikayetleri, arızalar, güvenlik şikayetleri, yemek şikayetleri, sendikal şikayetler, malzeme ekskilikleri, nöbet parası usulsüzlükleri,muayne kuyrukları, otomasyon sistemi arızaları, yönetmeliğe aykırı görevlendirmeler, geççici görevlendirmeler,kavgalar, İimza atmama,sorumluluktan kaçınma, eş, komşu, akraba kayırmacılığı nöbetsiz birimlerde görevlendiren yönetmelikte olmayan görevlendirmler,mobbing şikayetleri vb. yer almakktadır. Basına yansıyan  ve yansımayan olumsuz olaylara bakıldığında yönetim kaynaklı oldugu açıkça görülmektedir. 

Ve karne puanları tüm sağlık çalışanlarına açıklanmalı. Öncelikle verimlilik kriterleri parametreleri bu kadar açık ve net iken, denetim günü ve saati bu kadar belirli iken, tüm personel denetim için izin dahi verilmez iken karne puan 90'nın altında olan sözleşmeli yöneticiler ile sözleşme imzalanmamalıdır. Sonuçta Karne parametreleri nerede ise hastanedeki her türlü hizmetten daha ön plana çıkmış durumdadır.  Sağlık Çalışanları bilmeli ki yönetmelikte yer aldığı üzere karne parametresi kötü olan yönetici gidecek.

Haziran ayında, sözleşmelerin yenileneceği göz önünde bulundurulduğunda, Sağlık Bakananlığı atamalarda liyakatın olabilmesi için öncelikle illerde sağlık müdürü atamaların yapılması gerekmektedir. Ataması yapılan sağlık müdürlerine kendi kadrolarını liyakat içinde Haziran ayına kadar atamaları için süre tanınmalı ve bir gecede atama yapılması krizine sağlık sektörü sokulmamalıdır. Bunun sonucunda, İl Sağlık Müdürleri yaptıkları atamaların sorumluluğunu almaldır. Diğer türlü acelece yapılan atamaların sonucunda yönetim kaynaklı sağlık sektöründe sorunlar artarak devam eder.

İl Sağlık Müdürü belirli olana kadar herkes bir ekip kurar, insanlar işlerini yapmak yerine listede yer alma yarışına girer. İl Sağlık Müdürleri belirlenmeli, liyakat bazlı atama olabilmesi için kamu kurumunda ve sağlık sektöründe belirli bir dönem çalışma şartının yanında belirleyici kriterler konulmalı ve talip olunan makamlar için müracaatlar alınmalıdır. Yapıllan atamların sahaya yansıması onun kuzeni, bunun dayısı, yönetim de imiş, okul arkadaşıymış, köylüsüymüş muabbetlerine girilmesine sepep olunmamalıdır.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2020, 07:55

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Uzman
Uzman - 8 ay Önce

Kârı koca sözleşme imzayayanlara da bi el atsanız. Aile şirketi olmasın kurumlarımız.

BAKANLIĞA VE MİLLETVEKİLLERİNE YALAKALIK MİLLETE HİZMET DEĞİLDİR
BAKANLIĞA VE MİLLETVEKİLLERİNE YALAKALIK MİLLETE HİZMET DEĞİLDİR @Uzman - 8 ay Önce

BUNU HEP BİRLİKTE ERKEN SEÇİMDE GÖRECEZ.

AK PARTİ DE GÖRECEK Mİ ;)

Ankara
Ankara @Uzman - 8 ay Önce

Mecliste çay kahve ısmarlayıp da makama gelmek de nedir? Çay kahve ısmarlayıp da makama gelmek de nedir? Liyakat Reis sayın Cumhurbaşkanım gör bunları? Mecliste çay kahve ısmarlayanlar...

ahmet akbaba
ahmet akbaba @Uzman - 8 ay Önce

Millet, hükümet bi an önce gitsin derken aslında AKP'yi kullanarak yıllarca devlet içinde çok ciddi kadrolaşan ve yarın başka parti geldiğinde yani AKP kaybetmişse aslında biz onlarla dalga geçiyorduk, sürebilirlerdi bizi onun için onlardanmış gibi yaptık, şimdi biz sizlerleyiz ve sizin dostlarınızız diyecek sömürgecilerden bıktığından bi şeylerin değişmesini istiyor.

BAYBURT
BAYBURT @Uzman - 8 ay Önce

Bayburtta seçim kaybettiren kadro durduğu müddetçe bir umudunuz olmasın . Vatandaş ve çalışan canından bezdi. Başka adam mı kalmadı da bu tiplere muhtaç hale getiriyorsunuz. Tüm yaptıkları yanına kar kalıyor, herşeyin üstünü kapatan bir ekip olmuşlar , ama yukarıda Allah var....

BIRAKIN HEPSİ ERKEN SEÇİME KADAR DEVAM ETSİN
BIRAKIN HEPSİ ERKEN SEÇİME KADAR DEVAM ETSİN @Uzman - 8 ay Önce

BÖYLECE ERKEN SEÇİMDE SÖZLEŞMELİ YÖNETİCİLER AK PARTİ İKTİDARINI BİTİRECEKLER

Ankara Fatma
Ankara Fatma @Uzman - 8 ay Önce

Ankara da değişim olmalı

Sadık
Sadık @Uzman - 8 ay Önce

Karı koca inzalayab, Necliste çay kahve ısmarlayıp referans biriktirip il sağlığa tepeye gelen

Tesla
Tesla - 8 ay Önce

Allah rızası için liyakat olsun, mülakat DEĞİL... Devlet ciddiyet ister , kurumların temsiliyeti de adil, oturaklı, dürüst ve ahlaklı kişilerden oluşmalı. Bazı yerlerde çoluk çocuk dediğimiz tabire uyanlar var, yakışmıyor, bunların tespit edilip çıkarılması lazım. Bu arada gerçekten çok değerli yöneticilerin de devam etmesi lazım....

Ali
Ali - 8 ay Önce

663 kaldırılıyor.

kaynak
kaynak @Ali - 8 ay Önce

kaynak?

33
33 - 8 ay Önce

Mersin İl yönetimi baştan sona yenilenmelidir. Yenilenen ekip in işi zor ona göre gelmeli. Çünkü mevcut il yönetimi sağlığı öylesine bozduk. Gelen bilerek gelmeli

s.memuru
s.memuru - 8 ay Önce

torpille tek derdi koltuk olan kişiler yönetici yapıldığı ve tüm musluklar onlara akıtıldığı için ne çalışan sektörden memnun nede vatandaş koca koca tesislerimiz var ama ne huzur ne memnuniyet var.seçimle gelenler artık bunu görmeliler yoksa kendi koltukları gidecek onları ilk eleştirenlerde koltuk verdikleri olacak...artık her devrin adamlarıyla çalışmayı bırakmalı siyasiler...

Yahyallı
Yahyallı - 8 ay Önce

Koltuk sallanıyo koltuk.

Yahyalı
Yahyalı @Yahyallı - 8 ay Önce

rumuzumu kirletme bişeyin sallandığı yok 2 senedir yıkamadınız müdürümü şimdimi yıkacaksınız

sağlıkçı
sağlıkçı - 8 ay Önce

Umarız ki en kısa sürede batı karadeniz ve özellikle karabük a'dan z'ye değiştirilir.

harbi hoca
harbi hoca - 8 ay Önce

Hakkariye yeni yüzler lazım mevcutlardan çok sıkıldık birde hacı ve hocadan


SIRADAKİ HABER