İl Sağlık Müdürlüklerinde Yönergeye Uyum Sağlanacak mı?

İl Sağlık Müdürlüklerinde Yönergeye  Uyum Sağlanacak mı?

Sağlık Bakanlığı son yayınlamış olduğu yönerge ile İl sağlık Müdürlükleri bünyesinde kurulması gereken birimleri belirlemiş. Hep söylediğimiz Bakanlık sistemi gerçekten güzel kurguluyor. Bu yaptıkları düzenleme tüm iller bazında bütünlük oluşturması, birliktelik sağlanması açısından çok güzel bir çalışma. Keşke hastaneler içinde benzer bir çalışma yapılsa ve her hastanede farklı farklı birimler olmasa. Sağlık Bakanlığının son yayınlamış olduğu yönerge ile sahada geçici görev ile eleman çekip, birim sorumluluğu verme dönemi de sona ermiş oldu. Tabi şimdi de birim sorumlularının altında şeflik, koordinatörlük v.b adlar altında yeni makamlar oluşturulmaz ise. Ne de olsa hastanelerden kalma bir alışkanlık var olmayan kadrolar, olmayan yetkiler ile personel görevlendirme. Sağlık Bakım Hizmetleri birim sorumlusu, koordinatör, süpervizör v.b. Şimdi de il sağlık müdürlüğünde bu tarz görevlendirmeler görürmüyüz acaba. İlk hangi ilden böyle bir görevlendirme haberi gelecek merak la bekliyoruz Tüm illerde degil belki ama bazı il Sağlık Müdürlüklerinde olması gerekenin nerede ise 2 katına yakın birim olduğu gelen bilgiler arasında. Umarız Sağlık Bakanlığı Yetkilileri yönergenin uygulanması ve geçici görevlendirmelerin sonlandırılması konusunda denetimlerini hızlandırır.

 Belki il sağlık Müdürlükleri fazladan oluşturulan birimleri kapatır ve il sağlık müdürlüklerindeki alan dışı çalışma ve geçici görevlendirmelere son verilir.

Bazı il sağlık müdürlüklerinde uzman görevlendirmelerinde de gerçekci yaklaşılmamış ve satın alma biriminde çalışan tek bir uzman bulunmamaktadır. Yayınlanan  yönerge ye göre  birim sorumlusu sadece uzman ve/veya şube müdürü olabiliyor. Bakalım neler olacak.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2019, 23:24

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğrucu Davut
Doğrucu Davut - 8 ay Önce

Uzman ve şube müdürlerinin birçoğu liyakatsiz ve torpille atandığı için, onların işini yaptırmak için uydurma makamlar üretilmek zorunda kalınacak.

Sağlık
Sağlık @Doğrucu Davut - 8 ay Önce

Uzmanlık için sınav yok ama şube müdürleri sınavla alındı. Birçok hastane müdürü, müdür yardımcısı bu sınavı geçemedi. Şube müdürleri hakkıyla işlerini yaparken sistem değiştirilerek yerlerine sınava girmeyen ya da girse de geçemeyen sözleşmeli yöneticiler atandı.

Egrici davut a
Egrici davut a @Doğrucu Davut - 8 ay Önce

Uzmanlığın sınavımı varda biz bilmiyoruz, yoksa bir havuzmu var hiç biri yine şube müdürleri bir sınavla geldi senin doğruluğunun maalesef inandırıcılığı kalmadı saygılar.

Müdürlük çalışanı
Müdürlük çalışanı - 8 ay Önce

Çalışma güzel olmuş demişsin değil yanlış, ikincisi tutturmuşsun bir satınalma galiba görev alamayan eski satınalmacısın herşeyi satın alma sanıyorsun, israf ettirmeyen ve doğru ihtiyacı görüp çekip çeviren yönetici varsa o malinin satın almasını herkes yapar.

cerenyıldız
cerenyıldız @Müdürlük çalışanı - 8 ay Önce

sağlık sektöründe görev almıyorum. sadece basın yayın alanında çalışıyorum.

Sağlık Olsun
Sağlık Olsun - 8 ay Önce

İl Sağlık Müdürlüleri her mevzuatta olduğu gibi bu yönergeyi de kendi istediği gibi birilerinin istediği gibi uygular. Farklı farklı birimler devam eder. Birimde birden fazla uzman/şube müdürü görevlendirilir. Konunun asıl uzmanı olan eczacının veya doktorun üzerinde, birim ile uzaktan yakından alakası olmayan daha önce o birimde hiç çalışmamış diğer sağlık personelini uzman yapar. Müdürlüklere hastanelerden geçici görev ile çok sayıda hemşire vb. görevlendirir. Bakanlıktan bir denetim mekanizması olmadıktan sonra ne geçici görevlendirmeler ile ilgili genelge ne de bu yönerge uygulanır.

Seyfi Kartalkuşunu
Seyfi Kartalkuşunu - 8 ay Önce

Bu kadar birimde kum çalışacak. İllerde Sağlık Müdürlüklerinde Gihte görev yapan bu kadar memur var mı? Tabiki yok. Bakanlık sürekli yazı yazıyor. Sağlık çalışanlarını masa başı iş yaptırma diye tamam yaptırılmasın. Ancak masabaşı işi yapacak gihte çalışan yeteri kadar vhki, memur, şef, vb yok. Bakanlık en son ne zaman kpssden gih personeli aldı. Hatırlayanınız var mı? İllerde gihte personel olmayınca mecburen saılık personelini mayabaşı işte çalıştırıyorsun. Kurulan tüm yeni birimler en küçük ilde en az 5 kişi ile çalışır. Buna göre illerdeki memur oranına göre hesaplayın. Açığı hesaplayın. Bir gün bakanlık bu tür yönerge ve genelge çıkarır iken biz ildekilere sordu mu sormadı. Sormaz. Yazar sağlık perzonelini çalıştırma. Gihten personel var sanki. Varda çalıştırmıyor sanki. Yani kısaca olmayan gih personelini çalıştır hayali. Sahaya bakılmalı. Sitede sanki bilmiyormuş gibi hemen veriyor gazı da veriyor.
Site bilir mi ki Şeflik nedir ne değildir. Hiyerarşide yeri nedir bilmez ki. Sadece Şefliğin hiyerarşide yeri var. Birimin hileraryide yeri yok. Birim sorumlusu diye bir unvan kadro yoktur. Şef hiyerarşik kadrolamada başlangıçtır.

SELİMCAN
SELİMCAN - 8 ay Önce

BENCE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİ ŞİŞİRİLMİŞ KADROLARDAN ARINDIRILMALI. BİR ŞEKİLDE TORPİLİNİ BULAN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE GEÇİYOR VE RAHAT EDEYİM DÜŞÜNCESİNDE OLUYOR. HASTANELERİN YÖNETİM KADROLARI,İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN İHTİYACI OLAN KADROLARI DA,HASTANE BÜNYESİNE KATILMASI İÇİN TALEP ETMELİDİR. SAYGILARIMLA.

KARABÜK
KARABÜK - 8 ay Önce

karabük te yönerge uygulanmayacaktır. karabük sağlık bakanlığının daha önceki genelgelerine uygulamamış ve hastaneden geçi görevle aldığı personeli iade etmemiştir.üzerine onlarca sağlıkçıyı masa başına gorevlendirmeye devam etmektedir.devamda edecekdir. karabük il sağlık sağlık bakanlığına baglı değil heralde veya kendilerini öyle görüyorlar.

Ali
Ali - 8 ay Önce

Kamu hastanelerinde..özel sağlıkta..acil sağlıkta sorun yok genelde..uzmanliklar Ilçe saglik müdürlüklerine verilmemiş..halk sağlığına az verilmiş ama personel ve destek kısmına daha fazla verilmiş görünüyor bazı illerde..yanı 2. Basamak 1.basamagin uzerinde..genel sekreterliğin devamı gibi..sözleşmeleri takip eden de personel ve destek..hayırlısı olsun

Gerçekler Acıdır
Gerçekler Acıdır - 8 ay Önce

Kanunları uygulayan yönetici kaldı mı ki genelgeye uyulsun?


SIRADAKİ HABER