“İl İçi Geçici Görevlendirmede İl Sağlık Müdürünün Yetkisi Yoktur"

Manisa İdare Mahkemesinin iptal kararını değerlendiren Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, “Mahkeme, yetkisi olmayan yöneticinin yani İl Sağlık Müdürünün il içinde geçici olarak görevlendirmesinin mümkün olmadığı, bu işlemi yapmada Vali’nin yetkili olduğunu dolaysıyla işlemin yetkisizlik nedeniyle hukuka aykırı olduğu sonucuna varmıştır.  Mahkeme kararı hukuksuzluğu net olarak ortaya koymuştur. Bu karar bu türden hukuksuzluklara maruz kalan üyemiz olsun olmasın tüm sağlık emekçileri için önemli bir kazanımdır. Bu karar bundan sonraki görevlendirmelerde idare tarafından uyulması zorunlu bir karardır. Artık İl Sağlık Müdürleri bu yetkiyi kullanamayacaklardır.” diye konuştu.

“İl İçi Geçici Görevlendirmede İl Sağlık Müdürünün Yetkisi Yoktur"

Manisa Yunusemre İlçe Sağlık Müdürlüğünde ebe olarak görev yapmakta olan Sendikamız Genel Sağlık-İş üyesi, “Manisa Şehir Hastanesine” geçici olarak görevlendirilmiştir. Bu görevlendirme Manisa İl Sağlık Müdürü tarafından “olur” şeklinde yapılmıştır. Bunun üzerine Sendikamız üyesine hukuki destek kararı verilmiş ve geçici görevlendirmenin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Genel Sağlık-İş tarafından Manisa İdare Mahkemesinde dava açılmıştır.

Yargılama sonucunda Manisa İdare Mahkemesi dava konusu işlemin yürütmesini durdurmuştur. Manisa İdare Mahkemesi verdiği yürütmenin durdurulması kararında şu tespitlere yer vermiştir:

“…Dava dosyasının incelenmesinden; Manisa Yunusemre İlçe Sağlık Müdürlüğünde ebe olarak görev yapmakta olan davacının, Manisa Valiliği İl Sağlık Müdürlüğünün 31/03/2021 tarih ve E.2820 sayılı işlemi ile 08/04/2021-08/07/2021 tarihleri arasında “Manisa Şehir Hastanesine” görevlendirildiği, anılan işlemin iptali istemiyle bakılan davanın açıldığı anlaşılmaktadır.

Dava konusu Manisa Valiliği İl Sağlık Müdürlüğünün 31/03/2021 tarih ve E.2820 sayılı işlemi incelendiğinde anılan işlemin Manisa İl Sağlık Müdürünün Olur’u ile tesis edildiği anlaşılmaktadır.

Bu durumda; 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 8. maddesinde, hemşirelerin de içinde bulunduğu (ilde görev yapan) memurlarının, il içinde görev yerlerinin değiştirilmesinin valiler tarafından yapılacağının emredici olarak düzenlenmesi ve valiye tanınan bu yetkinin devredilmesinin mümkün olmaması, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile de başka bir idari makama verilemeyeceği hususu dikkate alındığında, vali tarafından tesis edilmesi gerekirken yetkisi olmayan il sağlık müdürü tarafından tesis edilen dava konusu geçici görevlendirme işleminde yetki unsuru yönünden hukuka uygunluk bulunmamaktadır
.”


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Manisa İdare Mahkemesinin iptal kararını değerlendiren Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, “Mahkeme, yetkisi olmayan yöneticinin yani İl Sağlık Müdürünün il içinde geçici olarak görevlendirmesinin mümkün olmadığı, bu işlemi yapmada Vali’nin yetkili olduğunu dolaysıyla işlemin yetkisizlik nedeniyle hukuka aykırı olduğu sonucuna varmıştır.  Mahkeme kararı hukuksuzluğu net olarak ortaya koymuştur. Bu karar bu türden hukuksuzluklara maruz kalan üyemiz olsun olmasın tüm sağlık emekçileri için önemli bir kazanımdır. Bu karar bundan sonraki görevlendirmelerde idare tarafından uyulması zorunlu bir karardır. Artık İl Sağlık Müdürleri bu yetkiyi kullanamayacaklardır.” diye konuştu. Zekiye Bacaksız, Genel Sağlık-İş’in hukuksuzluk neredeyse orada olacağını ve üyelerine yöneticilerden gelen her türlü haksız, hukuksuz ve sırf cezalandırma maksatlı sürgünlerle mücadele etmeye devam edeceğini ve bu mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2021, 16:59

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali veli
ali veli - 1 ay Önce

bal gibi vardır,sizin dediğiniz hukukun olduğu ve uygulandığı ülkelerde olur,bizde olmaz,bizde,biz ne dersek o olur,mantığı işler.

Sağlıksız sağlıkçı
Sağlıksız sağlıkçı - 1 ay Önce

İl sağlık müdürü valiye söylese havada karada imzalar vali onun için boş bir mahkeme kararı Haklı ve haksız diye bir kavram yok ülkemizde güçlü ve güçsüz var sadece devlet değil kurtlar sofrası mübarek

ali
ali - 1 ay Önce

cumhurbaşkanlığı 1 nolu kararname 12 . bölüm 371. madde 3. fıkra da her şey açık yazıyor. müdürün yetkisinde diye

yamasaki
yamasaki - 1 ay Önce

iyi de zaten uygulamada il sağlık müdürü uygun görüşle valinin onayına sunuyor tek başına kullandığını vakıaya kadar duymamıştık

SIRADAKİ HABER