İddia: 3600 ek gösterge toplantısında 'koltuk krizi"

3600 ek gösterge ve sözleşmeli personelin durumunun konuşulacağı Kamu Personeli Danışma Kurulu'nun toplantısında 'koltuk krizi' yaşandı. Çalışma Bakanı Bilgin ikna edilemeyince toplantı gerçekleşmedi.

İddia: 3600 ek gösterge toplantısında 'koltuk krizi"

3600 ek gösterge ve sözleşmeli personelin durumunun konuşulması için memur konfederasyonları ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında gerçekleştirilecek olan Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısı perşembe günü saat 11.00'de toplandığı ancak toplantının yapılamadığı ortaya çıktı.

Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ile KESK'in yer aldığı toplantıda kamu tarafını Cumhurbaşkanı’nın görevlendireceği cumhurbaşkanı yardımcısı veya bakan ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri bulunurken saat 11:00'de başlamasını gereken toplantıda "koltuk krizi" yaşandığı iddia edildi.

BAKAN BİLGİN İKNA EDİLEMEDİ


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

Cumhuriyet gazetesinden Mustafa Çakır’ın haberine göre,

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı geçtiğimiz perşembe günü saat 11.00’de KPDK’nin toplanacağını duyurdu. Kurulda sendikalar adına en fazla üyeye sahip 3 memur konfederasyonu (Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ile KESK) yer alıyor. Kamu tarafı olarak da Cumhurbaşkanı’nın görevlendireceği cumhurbaşkanı yardımcısı veya bakan ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri bulunuyor. Üç memur konfederasyonunun başkan ve temsilcileri, belirtilen saatte bakanlığa gitti. Ancak toplantı saat 11.00’de başlamadı. Aradan 1 saate yakın süre geçmesine karşın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin salona gelmedi. 

İKNA EDİLEMEDİ

Önceki toplantılarda masanın bir tarafına konfederasyon ve sendika temsilcileri, karşı tarafına da bakan ile kamu görevlileri oturuyordu. Ancak bu toplantıda bakan için masanın başına koltuk konuldu. Sendikalar bu duruma itiraz etti. Toplantının aynen toplu sözleşmede olduğu gibi karşılıklı oturma düzeninde yapılması gerektiğini vurguladı. Memur-Sen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile görüştü. Ancak uzlaşma sağlanamadı. Bilgin ikna edilemedi. Bakanlık, yasa gereği toplantının “bakanın başkanlığında” yapılmasında ısrar etti.  Aradan 1 saate yakın zaman geçtikten sonra çalışma genel müdürü, salona gelerek toplantının salgın gerekçesiyle ileri bir tarihte online olarak gerçekleştirileceğini bildirdi. Toplantı ertelendi. Bakanlık da “Toplantı beklenenden fazla katılım olmasından dolayı, pandemi tedbirleri gereği ileri bir tarihte çevrimiçi olarak yapılmak üzere ertelenmiştir” bilgisini paylaştı.

KESK: YÜZ YÜZE İSTİYORUZ

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Toplantı saatinde konfederasyonlar olarak bakanlıktaydık. Ancak bakan gelmedi. 12.00’ye kadar bekledik. Sonra da bize ‘Salon kalabalık, pandemi var, ertelendi’ denildi. Oysa ağustostaki toplu sözleşmeyi aynı salonda yapmıştık. Şimdiye kadar toplu sözleşme düzeniyle oturduk. Bakana masanın başında yer ayrılmış. Oraya koltuk konulmuş. Bakan gelmedi ama koltuk oradaydı. Koltuk krizi çıktı herhalde” dedi.

Kaynak:https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/koltuk-krizi-toplanti-erteletti-1886341

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2021, 11:19

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
hamit
hamit - 2 hafta Önce

SANDIKTA GÖRÜŞÜRÜZ

SAĞLIK CAMİASI
SAĞLIK CAMİASI - 2 hafta Önce

HER ŞEY BİR TEZGAH DÜMEN. ÖNCEDEN AYARLANMIŞ BİR OYUN.NE KADAR GECİKİRSE O KADAR KAR MİSALİ.YEMEZLER ARTIK BU OYUNLARI...

ss
ss - 3 hafta Önce

nede olmasa zam işini sağlama aldı bakan bey artık geriye ne kaldı...tabiki ip e un sermek...sendika olarak başarı diye övündüğünüz zam cık pazarlığında kolay lokma olmasaydınız bugün böyle olmazdı

TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN SINIF VE EN DÜŞÜK TEK MAAŞLA EV GEÇİNDİRMEYE ÇALIŞAN  YHS VE 2351 VHKİNİN DURUMUNU KİMSE GÖRMÜYOR GÖRECEK GİBİDE DEĞİL.BİZİM HALİMİZ ALLAHA  AYAN  ALLAH HAKLIYI HAKSIZI AYIRACAK.
TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN SINIF VE EN DÜŞÜK TEK MAAŞLA EV GEÇİNDİRMEYE ÇALIŞAN YHS VE 2351 VHKİNİN DURUMUNU KİMSE GÖRMÜYOR GÖRECEK GİBİDE DEĞİL.BİZİM HALİMİZ ALLAHA AYAN ALLAH HAKLIYI HAKSIZI AYIRACAK. - 3 hafta Önce

BU ÜLKEDE TUZ KOKMUŞTUR SEBEBİ ÜLKENİN ADALET BAKANI İMTİYAZLA MÜBAŞİRLERİ SINAVSIZ SINIF ATLATTI.BİZEDE HAK HUKUK ADALET LAZIM.BİZDE SAĞLIKTA SINAV KAZANIP VHKİ OLAMADIK 8 YILDIR MAĞDURUZ.HAK HUKUK ADALET. - ADALET TİMSALİSİNİZ KAMUDA TEK EK GÖSTERGE ALMAYAN SINIF YARDIMCI HİZMETLER ALİ YALÇIN SEMİH DURMUŞ BUNU SİZE YAZDIK ADALET TİMSALİSİNİZ KAMUDA TEK EK GÖSTERGE ALMAYAN SINIF YARDIMCI HİZMETLER ALİ YALÇIN SEMİH DURMUŞ BUNU SİZE YAZDIK SİZDEN - 2351 VHKİ SAĞLIKTA SINAV KAZANIP ATANMADI.8 YILDIR MAĞDUR EDİLDİ,MADDİ MANEVİ KAYIPTA OLAN BU İNSANLARA ZULM EDİLDİ.KIZILAYDAN SAĞLIĞA GEÇEN İŞÇİMİYDİLER MEMURMU BİLİNMEYENLERE VHKİ KADROSU VERİLDİ.YİNE İLK OKULLU İTFAİYE ERLERİNE VE MÜBAŞİRLERE SINAVSIZ SINIF ATLATILDI.TAŞERONA KADRO VERİLDİ.BİZLERDE YÜKSEK OKUL VE ÜNİVERSİTE MEZUNUYUZ EK GÖSTERGESİZ VE YAN ÖDEMESİZ SEMBOLİK 1/4 MAAŞ DERECESİ AMA EK GÖSTERGE YOK.BİZİM SUÇUMUZ SINAV KAZANMAK OLSUN BELEŞ MÜDÜR

Debe
Debe - 3 hafta Önce

Bir habere bakarım birde ne yazdığına.... Ülke karışsın diye ellerini ovuşturanlar, kaos bekleyenler hepinizi yakından tanıyoruz.

Maay
Maay @Debe - 2 hafta Önce

Habere ve haberi yazdırana bakmak güzel bir şey tebrik ederim. Fakat asıl önemli olan baktığın gözler, gözlükler. Tabi göz ve gözlük ile anlamıyorum olayları biraz da şeyyyy lazım.

...........
........... - 2 hafta Önce

pandemi bahanesi,bahane olamaz. Camiler de bile sık saf düzenine geçildi.

SIRADAKİ HABER