İdari İzin Kafaları Karıştırdı. İşte Doğrusu

İdari İzin Kafaları Karıştırdı. İşte Doğrusu

Devlet memurlarına Kurban Bayramı nedeniyle verilen 9 gün tatilin 2 günlük idari izin bölümü nöbetli çalışan sağlık çalışanları içinde geçerli olacak.

personel sağlık

Uygulamada birlik, personelin de mağdur edilmemesi adına bu ilk defa karşılaşılan durumun aşağıdaki şekilde uygulanması gerekmektedir. Bu konuda  toplu sözleşme maddesi açıktır. Bunu personelin aleyhine yorumlayan idareciler ise art niyetlidir.

Sağlık SEN'in yetkili sendika olarak katıldığı Kamu Görevlileri Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali Ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 Ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşmesinin Üçüncü Bölüm Sağlık ve Sosyal Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşmesinin İdari İzinlerde Nöbet Ücreti Başlıklı 44. Maddesince;
“657 sayılı Kanunun ek 33 üncü maddesi kapsamında sayılan yerlerde resmi ve bayram tatili sebebiyle verilen genel idari izin günlerinde fiilen görev yapanlara çalıştıkları süre ile orantılı olarak izin kullandırılır. İzin kullandırılmasının mümkün olmaması halinde ise bu çalışılan süreler karşılığında ilgililere 657 sayılı Kanunun ek 33 üncü maddesi kapsamında nöbet ücreti ödenir” denmektedir.
Bu hükümden hareketle idarece verilen ve adına idari izin denilen önümüzdeki bayram tatiline denk gelen 13-14 Temmuz günleri ve arife gününe denk gelen toplam 3 saat için nöbet ücreti ödeneceği açıktır. Bu minvalde nöbet kapsamında değerlendirilen ve ücreti ödenen günlerin de aylık çalışma saatinden düşülmesi gerekmektedir.
Örnek :
21 X 8 = 168 saat Temmuz aktif çalışma gün saati.https://www.saglikpersoneli.com.tr/
(5 x 8) + 3 = 43 saat Resmi ve İdari izinli gün saati
168 – 43 = 125 saat Temmuz ayı aktif çalışılacak gün saati

personel sağlık

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2022, 17:30

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hemsirw
Hemsirw - 2 ay Önce

16,24 nobet tututoruz. 141 saatin ustunu fazla alacakrik simdi 125 mi oldu ? Kesin bilgimi

Saglik butundur
Saglik butundur - 2 ay Önce

Bursada bazı hastanelerde izinleri haftalarca süren görüşme sonucu zor alıyoruz sanki kendi çiftlikleri nde çalışıyoruz izin kumların listeler müsait hale gelmeli saglikci sonurlu izinle sadece bol strese giriyor izleede sinir kalksın 10 günden fazla olmazmış devleti saglikcikar kurtaracak bu onuda araştırma sartttt

DDR
DDR - 2 ay Önce

KİM YAZMIŞ BU YORUMU. KÜLLİYEN YANLIŞ.

Bir fani
Bir fani - 2 ay Önce

Yanlış haber
benim bildiğim İdari izin aylık mesai saatini düşürmez 141 saat mesai temmuzda... Toplu sözleşme gereği Sadece idari izinde fiilen görev yapan personel idari iznini daha sonra kullanir kullanamazsa ücreti ödenir. Nobetli çalışan biri idari izin gunu mesai saatinde nobeti yoksa aylik 141 saati olmasi gerekir.

ismail hakkı
ismail hakkı - 2 ay Önce

Sakın bu habere inanıp temmuz 2022 nöbetlerini 125 saat üzeri ödeme yapmayın. Temmuz mesai saati 141 dir. 6. Dönem toplu sözleşme gereği sadece idari izin günlerinde fiilen çalışan yani nöbet tutan personele izin yada ücreti vardır. İdari izin haftalık aylık mesai saatini düşürmez buna ilişkin sağlık bakanlığının iki üç tane resmi yazısı var

mutemet
mutemet - 2 ay Önce

Toplu sözleşme madesine dikkat! İdari izinde fiilen çalışan ibaresi var yani 141 saatten sadece idari izinde çalışan kişinin saati düşülür. Diğerleri faydalanamaz aksi halde idari izinin bir ayrıcalığı kalmaz.MADDE 44- (1) 657 sayılı Kanunun ek 33 üncü maddesi kapsamında sayılan yerlerde resmi ve dini bayram tatili sebebiyle verilen genel idari izin günlerinde fiilen görev yapanlara, çalıştıkları süre ile orantılı olarak izin kullandırılır. İzin kullandırılmasının mümkün olmaması halinde ise bu çalışılan süreler karşılığında ilgililere 657 sayılı Kanunun ek 33 üncü maddesi kapsamında nöbet ücreti ödenir.

SIRADAKİ HABER