Hükümetin asgari ücretliye 'jest miktarı' netleşti

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Hürriyet Gazetesi'ne röportaj verdi. Selçuk, asgari ücretliye 75 TL'lik bir jestte bulunduklarını açıkladı. 75 liralık bu rakamın toplam maliyeti 6 milyar liranın üstünde olduğu belirtti.

Hükümetin asgari ücretliye 'jest miktarı' netleşti

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Hürriyet Gazetesi'ne röportaj verdi. Selçuk, asgari ücretliye 75 TL'lik bir jestte bulunduklarını açıkladı. 75 liralık bu rakamın toplam maliyeti 6 milyar liranın üstünde olduğu belirtti.

JESTİMİZ 75 TL

İlk olarak gelecek yıl asgari ücrette izleyecekleri yol haritasını açıklayan Selçuk özetle şunları söyledi: "Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda devlet, işçi ve işveren var. Aynı masadayız. Devlet olarak rolümüz işçi ve işveren arasında hakem olmak. Bu yıl Türk-İş, DİSK ve Hak-İş'i ile birlikte bir açıklama yaptılar.2 bin 578 TL'nin altında bir asgari ücreti imzalamayacaklarını belirttiler. Gelecek sene, sonuna kadar tüm tarafların masada kalmasını arzu ediyoruz.

Bu sene yaptığımız görüşmelerde, işveren tavan olarak 2 bin 250 lira bandına geldi. Biliyorsunuz, Sayın Cumhurbaşkanımızın çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme prensibine dikkat ediyoruz. 'Geçtiğimiz sene asgari ücret desteğinin 2019 yılı için son kez verildiğini açıklamamıza rağmen, bu sene zam oranının enflasyon oranının altında kalmaması için 2020 yılı için de 75 liralık asgari ücret desteğini vereceğiz. Asgari ücret desteği işçiye jestimizdi. Bir işçi bazında düşünüldüğünde düşük bir rakam olarak görülse de, bu desteğin toplam maliyeti 6 milyar liranın üstünde. Hem işçimiz hem de işverenimiz için önemli bir destek."

Sercan Yılmaz

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
ÜVEY SAĞLIKÇI
ÜVEY SAĞLIKÇI - 9 ay Önce

ACABA KENDİ MAAŞLARINIZA DA NE KADAR JEST TE BULUNDUNUZ ONUDA AÇIKLARSANIZ ....

SELİMCAN
SELİMCAN - 9 ay Önce

JEST'E KARŞI JEST OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM. SAYGILARIMLA.

sağlıkçı
sağlıkçı - 9 ay Önce

sayın bakanım 75 tl jesti ağzınıza almayın ayıptır bu millettin değeri 75 tl mi

İHSAN KARA
İHSAN KARA - 9 ay Önce

ÇOK BÜYÜK JEST BU JEST UNUTULMAZ.İLK SEÇİMDE SANDIĞA GÖMEREK BİZDE BUNUN ALTINDA KALMAYACAĞIZ. JEST E JESTT LE KARŞILIK VERECEĞİZ........................

Ali baba
Ali baba - 9 ay Önce

EVET BU JESTİ UNUTMAYACAGİZ.ASGARİ ÜCRETLİ VE MEMUR OLARAK CEVAP VERMEK İÇİN SEÇİMLERİ BEKLİYORUZ.

Cemil Meriç
Cemil Meriç - 9 ay Önce

YAZIK BU ÜLKEYE BAKAN OLMUŞ VALLAHİ İLKÖĞRETİM MEZUNU BU AÇIKLAMAYI YAPMAZ.. BUNLAR AVRUPA DA ÇOBANLIK YAPAMAZ.. MİLYONLARCA EYVAH GÜZEL YURDUMA UTANÇ VERİCİ.

SIRADAKİ HABER