" Hizmet vereceği binanın aile hekimlerince hazırlanması gerekmektedir"

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü basında yer alan ‘Sağlık Ocağı ile Sağlık Müdürlüğü Mahkemelik Oldu’ başlıklı haberlere ilişkin bir açıklama yayınladı.

" Hizmet vereceği binanın aile hekimlerince  hazırlanması gerekmektedir"

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada, müdürlüğün aile sağlığı merkezine tahsis edebilecek bir bina imkanı olmadığını ve aile hekimlerine yer tahsis etme veya hizmet verilecek yer gösterme zorunluluğu bulunmadığını belirtti.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer Sobacı, Aile Hekimliği Kanunu ve ilgili yönetmelikler gereğince aile sağlığı merkezinin hizmet vereceği binanın aile hekimlerince bulunması ve hazırlanması gerektiğini ifade ederek; “Ulukavak Aile Sağlığı Merkezi'nin bulunduğu binaya yapılan deprem analizi sonucu göçme durumunda, deprem riskli bina" olarak gelmiş, yıkılıp yeniden yapılmasının uygun olacağı bildirilmiştir. Aile hekimliği uygulama yönetmeliği 25. Maddesinde "Aile hekimleri, bu Yönetmelikteki asgari fiziki şartları haiz, öncelikle Bakanlık, Kurum veya bağlı kuruluşlara ait sağlık hizmeti vermek amacıyla yapılan veya müdürlükçe bu amaçla kiralanan binalarda hizmet verirler. Bu imkânın sağlanamaması halinde müdürlüğün onayı ile uygun standartlara sahip bölgedeki diğer mekânlarda da hizmet verebilirler." denilmektedir. Müdürlüğümüzce aile sağlığı merkezine tahsis edilebilecek bir bina imkânı bulunmamakta birlikte, Müdürlüğümüzün aile hekimlerine yer tahsis etme veya hizmet verilecek yer gösterme zorunluluğu bulunmamaktadır. Aile Hekimliği Kanunu ve ilgili yönetmelikler gereğince aile sağlığı merkezinin hizmet vereceği binanın aile hekimlerince bulunması ve hazırlanması gerekmektedir. Kamuoyunun bilgisine sunulur.” ifadelerini kullandı.

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
çok yanlış
çok yanlış - 1 ay Önce

hasta garantili bir ASM yapabilirsiniz mesala müdür bey :)
MEVZUAT BUKADAR MI YANLIŞ YORUMLANIR, BU MÜDÜR İLDEKİ SAĞLIK HİZMETLERİNİN YÖNETİLMESİNDEN SORUMLU,BAKANIN İLDEKİ MÜŞAVİRİ

angaralı
angaralı - 4 hafta Önce

kardeşim aile hekimlerine yardım etsenize.Nasıl müdürlük bu . Eskiden kalma adetler bitmedi mi. Herşeyi sayın Cumhurbaşkanımıza mı iletmek lazım

SIRADAKİ HABER