Hemşirenin Tedavisi İçin Bakanlık Harekete Geçti

Hemşirenin Tedavisi İçin Bakanlık Harekete Geçti

Corona Virüs bulaşan ve yoğun bakıma alınırken, bebeğini sezaryenle dünyaya getiren 30 yaşında hemşire Dilek Akçabelen, immün plazma tedavisine cevap vermedi. İyileşmesi için akciğer nakli olması gerektiği belirtildi.
Zonguldak Devrekli olan ve görev yeri İstanbul Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi  olan ve korona testleri pozitif çıkan 30 yaşındaki hamile hemşire Dilek Çetin Akçabelen, tedaviye alınmış bir erkek bebek dünyaya getirmişti. 7.5 aylıkken sezaryenle anne karnından alınan bebeğe Tunç adı verilmişti. Annesinin tedavisinin devam ettiği Florya Medicalpark Hastanesi'nde kuvöze alınan Tunç bebek günden güne gelişirken, sağlığının da iyi olduğu öğrenildi.
Bu süreçte korona hastalığını yenip 14 günlük süreyi de atlatan bir bağışçıdan alınan kanla Dilek hemşire için immün plazma tedavisine de başlandı. 35 gündür yoğun bakımda, entübe şekilde tedavisi süren ancak sağlık durumunda bir değişiklik olmayan Dilek Akçabelen’in eşi Tansu Akçabelen, annesi-babası, kardeşi Mertcan Çetin, yakınları ve tüm arkadaşları her gün bin bir umutla gelecek müjdeli haberi bekliyor. Hatta bir de videoklip hazırlayan Dilek hemşirenin yakınları bu beklentilerini dile getirdi.

Beklenti sürerken doktorlar, Dilek Akçabelen’in akciğerlerinin iflas ettiğini, bu nedenle akciğer nakli yapılması gerektiğini söyledi. Dünyaya getirdiği bebeğini bile kucağına alamayan hemşirenin eşi Tansu Akçabelen, nakil konusunda yardımcı olunması için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan yardım istedi, şunları söyledi:
“Eşim hamile olmasına karşın görev yaptı ve virüs kaptı. Bebeğimizi göremedi, sevemedi. 35 gündür komada ama şimdi akciğer nakli gerektiği söylendi. Sağlık Bakanımız lütfen bize yardım etsin. Nakilin yapılması, donör bulunması için yardım istiyoruz.”
Ayrıca sosyal medyada da hemşire Dilek’e akciğer nakli yapılması konusunda bakanlığın yardımcı olması için kampanya başlatıldı.

Bu çağrıya Sağlık Bakanlığından yanıt geldi.Bakan Fahrettin Koca'nın talimatı sonrası Bakanlık yetkilileri aileye ulaştı.

Kaynak://www.pusulagazetesi.com.tr/plazma-tedavisine-cevap-vermedi-akcigerleri-iflas-etti-146810-haberler.html

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2020, 12:46

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yeter Hemşire
Yeter Hemşire - 4 gün Önce

Yönetim hizmetleri hamile insan neden çalıştırılır niceleri idari izinler alırken bu hak mı bu vebali ödeyemezsiniz

DURUGÖRÜ
DURUGÖRÜ - 4 gün Önce

Gönlümüz ve dualarımız,bu mübarek ramazan ayı'n da sizinledir.rabbm sizi ve çocuğunuzu bağışlasın,umarız ki tez zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.iyidileklerimle.

Çelik
Çelik - 4 gün Önce

Yani 30 haftalık gebe bir hemşirenin çalışması da tam bir akıl tutulması. Yazık olmuş. Allah şifa versin

hemşire sağlık mem
hemşire sağlık mem - 4 gün Önce

At çok çalışıp, hızlı koşup koşuyu kazanıyor! Atın sahibine 3 milyon, ata binen jokeye 250 bin, ata da 'kazandı' diye havuç veriyorlar. Ha işte o at biziz!

. 3200 tl çalışmak isteyen varsa gelsin: Hemsire sağlık memuru erkek hemşire işte budur yeri gelir hasta refakatçisi olur yemeği yedirir çayını verir yeri gelir hasta bakıcısi olur hastanın altını bokunu temizler banyosunu yaptırır yeri gelir hemşiresi olur gece gündüz tedavileri yapar ama kamuda en düşük maaşı alırlar bir maaş düşünün ki taşeron maaşı kadar 3200 TL buna kimse inanmaz değil mi hemen bodroyu göndereyim üstüne 1200 TL de sabit ödeme var herşey dahil 4400 TL bunca emeğe bunca çalışmaya bu kadar düşük maaş olabilir mi emekli olunca sadece aldığımız maaş üzerinden 3200 TL den maaş alacağız bayram yok haftasonu yok kış tatili yok gece yok depremde selde savaşta salgın hastalıklarda vbvb herşeyde göreve çağrılan görev yapan bizlere bu yapılır mı bu kadar düşük maaş verilir mi

Nice kurum çalışanlarının en düşük maaşı 5000 TL den aşağı değilken masa başlarında tertemiz 8,5 mesaisini yapanlar dan daha düşük maaş alan biz sağlık çalışanları nin halini görmez misiniz ey devlet büyükleri maaslarimiz 3300 TL inanmıyorsanız bakın diyeceksiniz ki taşeron bile 2600 3000 TL alırken sizlerin maaşı gerçekten de bu kadar mı evet bu mesleklerden hemsirelikten sağlık memurlugundan uzak durun gidin bekçi olun 5000 TL polis olun 6300 TL astsubay olun 7000 TL öğretmen olun 6000 TL zabıta olun 5800 TL bir imam 4700tl ama sağlıkçı olmayın hayatınız i karatmayin ne geceniz ne bayramınız ne hafta sonunuz olur 3300 TL çalışırım bok ta temizlerim banyoda yaptırırım bulaşıcı hastalıklarla da uğraşırım diyen gelsin kimse artık hastanelerde çalışmak istemiyor masa başlarına kaçmak için yer arıyor kurum deiştirme için yer arıyorlar artık çalışanlar arasında da maas olarak özlük hakları olarak bir fark olmalıdır diyoruz biz hemşireler sağlık memurları olarak hastaları tedavi eden biribir ilgilelenlerle bizler hastalara mudahale etme tedavi etme hakları bile olmayanlar bir tutulmamalıdır

Hemsiresine sağlık memuruna 3300 TL maaş veren bir devletimiz var ne kadar da gurur verici birşey taşeron işçi kadar maaş alır hale geldik ayıptır ayıp bir öğretmen bizlerd n çok mu çalışıyor haftada 15 saat üstüne ek ders 6500 TL maaş bir imam 4800 TL günde 50 dk bir asker bir polis emeğinin karşılığını alıyorlar en az 6500 TL ama bizler kamuda en düşük maaşı alıyoruz artık yeter

Bir ülke düşünün hemşiresi erkek hemşiresi sağlık memuru bekciden zabıtadan polisten imamdan öğretmen den askerden masa başlarında çalışanlardan daha düşük maaş alıyorlar hemsireler sağlık memurları bu mesleklerden daha mı değersiz iş yapıyorlar daha mı az çalışıyorlar daha mı az yipraniyorlar daha mı az tehlikesiz iş yapıyorlar herşey dahil bir hemşire nin sağlık memuru nün maaşı 3300 TL 1280 TL 4480 TL maaş alıyoruz 3300 TL den emekli maaşı hesaplanacak var mı böyle birşey olabilir mi biz herşeyden geçtik dönerler sizlerin olsun bir polis 6500 TL bir zabıta 5500 TL bir imam 4800 TL bir öğretmen 6000 TL alırken bir astsubay 7500 TL alırken bizlerin maaşına bakarmisiniz en az 6000 TL maaş hakkımızdır diyoruz

At çok çalışıp, hızlı koşup koşuyu kazanıyor! Atın sahibine 3 milyon, ata binen jokeye 250 bin, ata da 'kazandı' diye havuç veriyorlar. Ha işte o at biziz!.. Ooof of... İşimiz çok zor! Sağlıkçılara hak ettiği ekonomik iyileşmenin bir an önce yapılmasını bekliyoruz. Bu süreç için değil. 7/24 geçen zaman yok, mekân yok, bayram yok... Gereken neyse yapılmalı... Duyun sesimizi artık!

Hemsire
Hemsire - 4 gün Önce

Cumhurbaskanligi genelgesi var hamile ve kronik hastalar idari izinli.burda ihmal var.cocuk öksüz yetim kalacak belki.

Sözün bittiği yer
Sözün bittiği yer - 5 gün Önce

Bu durum için denecek söz yok.

Nasıl bir adalet
Nasıl bir adalet - 4 gün Önce

Bircok kurumda insanlar normal hamile olmayan insanlar esnek çalışırken Rabbim yardımcın olsun kardeşim Allah şifalar versin evladına eşine kavuştursun de sağ Salim

Yazık
Yazık - 4 gün Önce

Bu gebe hanımefendiyi hangi zalim çalıştırmış ? Bir sürü torpilli riski olmadığı halde orada burada yatarken. Bu virüs zaten ibret, ders, haksızlığa helak olaydı kötüleri, hırsızları, yalancıları, başkasının hakkını çalan torpillileri bulurdu


SIRADAKİ HABER