Hemşirelik, Pembe Yaka Sınıflamasında Yer Aldı

Hükümet, Z kuşağına yönelik "metaverse" meslek seçim rehberiyle önemli bir çalışmaya daha imza attı. Çalışanların nitelik, pozisyonlarına göre mavi ve beyaz yaka çalışanlara altın (bilgi üreten, depolayan, analiz eden, yeşil yaka (yenilenebilir enerji mühendisliği, çevresel işler), pembe yaka (bakım, hemşirelik) da eklendi.

Hemşirelik, Pembe Yaka Sınıflamasında Yer Aldı

Kariyer seçiminde yeşil rehberlik, metarversede internet trafiği, veri kayıtları, suçun işleyiş biçimini tasvir eden dijital dedektiflik, sanal emlakçılık gibi yeni işler ön plana çıkacak.

Türkiye İş Kurumu, Z kuşağının çalışma yaşamına ilişkin beklentileri, potansiyelleri, yeteneklerini dikkate alarak meslek seçimine destek rehberi hazırladı. Günümüzde ve gelecekte mesleki başarının anahtarının iletişim becerileri, üst düzey düşünmeyi de içeren "Soft skills-yumuşak beceriler" olduğu belirtilen rehberde, dikkat çeken bazı başlıklar şöyle:

OYUN TASARIMCILARINA BÜYÜK İLGİ

E-sporun 500 milyonu aşan izleyici, etkileşimde bulunduğu 2 milyar kişi, 1.5 milyar dolarlık ödül havuzu ile küresel spor ekonomisinin önemli parçası haline geldi. E-sporcu, dijital atletlerin yer aldığı e-spor ekonomisinde transfer, marka değeri, pazarlama, yayın, ürün gibi unsurlarla yüksek gelirler elde ediliyor.

Oyun yayıncılığı, tasarımı, içerik yönetimi yazılım ve donanım tasarımı, internet altyapısı da diğer alt iş kolları arasında yer alıyor. Gençlerin meslek seçiminde yeni bir boyut olarak e-spor ortaya çıkıyor. Dijital dünyada deneyim kazanmış oyun tasarımcılarına talep artacak.

METAVERSEDE YENİ İŞLER

Metaverse dijital dünyayı sunmaktan öte yeni bir hizmet sektörünü ortaya çıkarıyor. Bu sektör yeni işler ve iş gücü talep ediyor.

Metaverse ile birlikte sanal emlak uzmanı, dijital dedektif, blokchain uzmanı ve geliştiricileri, oyun tasarımcıları başta olmak üzere birçok mesleğe talep artacak. Global markalar şimdiden popüler metaverse projelerinde dükkân satın alıp ziyaretçilerine basit müşteri deneyimleri yaşatıyor.

BLOCKCHAIN UZMANLARI ÖNEM KAZANIYOR

Metaverse evreninde sanal gerçeklik destekli alışveriş, çok oyunculu oyunlar gibi etkileşim bazlı aktiviteler blockchain teknolojisi üzerine inşa ediliyor. Kripto para projeleri, kayıt altına alma hizmeti sunan servislerde blockchain geliştiricilerine ihtiyaç artıyor.

DİJİTAL DEDEKTİFLİK GÖZDE

Ele geçirilen hesaplar, hacklenen kripto para borsaları, çalınan kripto para cüzdanları sıkça gündeme geliyor.

Dijital dedektifler, block zincir teknolojisi, dijital varlık transferleri konusunda yetkinliğe sahip olarak, dijital varlıkların arkalarında bıraktıkları izleri takip ederek transfer hareketlerini görüntüleyebiliyor.

Dijital dünyadaki şirketlerin büyük siber güvenlik desteğine ihtiyacı olacak. Yeni nesil siber güvenlik uzmanları metaverse ekonomisinin güvenle işleyebilmesi için önemli rol üstlenecek.

ALTIN, YEŞİL YAKA DÖNEMİ

Çalışanların nitelik ve pozisyonlarına göre belirlenen yaka rengi de güncellendi. Mavi yaka büyük oranda kol, kas gücüne, beyaz yaka büro çalışanları, yöneticiler olarak biliniyor.

Yeşil yaka, yenilenebilir enerji mühendisliği, rüzgâr enerjisi uzmanlığı, çevre ve enerji hukuku uzmanlığı, organik tarım mühendisliği, atık su uzmanlığı gibi çevresel tehditleri gidermeyi amaçlayan işler ve meslekler olarak ifade ediliyor.

Altın yaka, çeşitli düzeylerde bilgi işi ile uğraşan, bilgiyi üreten, toplayan, depolayan, analiz eden ve eşgüdümleyen yüksek nitelikli çalışanları ifade ediyor. Pembe yaka hemşirelik, sekreterlik, bakım gibi mesleklerde çalışanlar için kullanılıyor.

BAŞARI ANAHTARI "SOFT SKILLS"

Çalışma hayatında, bireylerin sahip olduğu hassas yetenekler, temel beceriler, yumuşak beceriler, destekleyici yetenekler, soyut düşünme, sosyal beceriler, gözle görülmeyen, elle tutulmayan ve işyerindeki performansı etkileyen "soft skills - yumuşak beceriler" ön plana çıkacak.

Hazal Ateş Sabah

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
hemşireler sağlık memurları
hemşireler sağlık memurları - 7 gün Önce

Bakanlık zaten doktor ve sağlık çalışanları diye ayırdı biz hemşireler ve sağlık memurları olarak da bizlerde ayrılalım bizler sayı olarak bütün diğer meslek gruplarından daha fazlayiz neden birilerini sırtımızda taşıyalım kendimiz yetkiyi alalım kendimiz masa oturalım bu iki sarı sendikadan kurtulalım artık yeter

Biz hemşireler ve sağlık memurları da birlik olup kendi sendikamizi derneğimizi kuralım ufak çaplı bir hastanede bile en az 300 400 kişiyiz kimse bizler kadar değil semihde gitsin röntgen teknisyenleri sendikası kurşun bir baskasida laboratuvar teknisyenleri sendikası kursun bir baskasida anestezi odyometri psikolog sosyolog vb kurşunlar yeter artık sayı olarak her meslekten fazlayiz ama hiçbir kazanım yok bizlerin sırtından geçinme perine izin vermeyelim 3600 ek gösterge yi de bizlerin sayesinde aldılar zaten sadece hemşireler e bizlere verilecekti piyangodan bunlarda yararlandı yok öyle artık her şeyimiz ayrı olsun hekimler nasıl bizler sağlıkçı değiliz doktoruz diyorlarsa bizlerde sağlıkçı değiliz hemşireleriz diyoruz bu kadar basit.semih başkan gir röntgen teknisyenleri sendikası başkanı ol artık bu saatten sonra

hemşireler sağlık memurları
hemşireler sağlık memurları - 7 gün Önce

Ya Allah aşkına biz sağlık çalışanlarıni da bu iki sarı sendikalardan kurtaracak bir sendika kurulsunda istifa edip hemen üye olalım hekimlerin dile getirdiği bu konuları neden dile getirmiyorlar hani nerede sabitler emekliliğe yansiyacakti tek kalem maasti vb vb

Hemşireler sağlık memurları neden bir sendika kurmuyor Allah aşkına sayı olarak kimse bizlere yetişemez yeter artık kendi sesimizi tepkimizi kendimiz verelim kendi sendikamız büyüsün doktor arkadaşlar bunu başardı bizler neden halen bizleri 20 yıldır rezil rüsva eden sendiklara uyeyiz gebeyiz bir mecburiyetikiz mi var bizler sayesinde varlar üye sayısı olarak her meslek grubundan fazlayiz lütfen birileri bu işe önayak olsun adını koyalım yola çıkalım birdik bin oluruz yeterki bir olalim

SIRADAKİ HABER