Hemşire, bu ay 75 kuruş ek ödeme aldı

Memur Sen’e bağlı Sağlık-Sen Bursa Şubesi üyeleri, döner sermaye (ek ödeme) sistemini oturma eylemi yaparak protesto etti.

Hemşire, bu ay 75 kuruş ek ödeme aldı

Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki eyleme çok sayıda sağlık personeli ve sendika yetkilileri katıldı.

İnsanlık olarak zor bir zaman diliminden geçildiğini belirten Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanı Gökhan Yünkül, 2020 yılının başında Çin’de patlak veren ve tüm dünyayı kasıp kavuran korona salgınının Türkiye'yi de kısa zamanda etkisi altına aldığını hatırlattı.

Koronavirüs salgını sonucu tüm dünyada 16 milyon kişi hastalığa yakalandığını 644 bin kişi hayatını kaybettiğini söyleyen Yünkül, ''Türkiye’de ise 226 bin kişi hastalığa yakalanmış bugün itibariyle 5 bin 613 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bizler sağlık çalışanları olarak bu süreçte şüphesiz hayati önem taşıyan bir görev icra ediyoruz. Bugüne kadar bizler açısından zaten var olan bulaşıcı hastalık riskleri bu defa daha büyük bir hale gelmiş, bu süreçte yüzlerce arkadaşımız bu hastalığa yakalanmış, bazıları görev şehidi olmuştur.'' dedi.

Ailesinden çocuğundan ayrı kalan ve ölüm riski altında olan sağlık çalışanları kimi zaman evine dahi gidemediğine dikkat çeken Yünkül şöyle konuştu:

''Sağlık çalışanları misafirhanelerde konaklamış, kendi çamaşırını kendi yıkamış, adeta bir şehir komandosu gibi gecesini gündüzüne katmış, insanüstü bir özveri ile işlerini yapmıştı, yapmaya da devam etmektedir. Nitekim sağlık çalışanlarımızın bu destansı mücadelesine yönelik yüksek takdiri halkımızın ve devlet erkanının da kendilerini alkışlaması ile ortaya konmuştur. Fakat alkış, yeterli değildir. Alkış, sağlık çalışanlarının tüm sıkıntılarını çözmüyor. Alkış seslerini bastıran feryatlarımız var. Her insan gibi sağlık çalışanlarımız da evlerinin geçimi, çocuklarının rızkı için çalışıyorlar. Sağlık çalışanları olarak bizler evimize alnımızın teri ile kazandığımız helal ekmeğin götürülmesini önemsiyoruz. Şüphesiz aldığımız maaşın karşılığını katbekat veriyoruz. Evimizden, çocuklarımızdan, sosyal hayatımızdan fedakarlık yaparak gece gündüz halkımızın sağlığı için çaba gösteriyoruz. Ancak bu kadar çaba ve emeğimizin karşılığında hak ettiğimiz ücreti alamıyoruz."
Sağlık çalışanları olarak ek ödeme dediğimiz, adına döner sermaye dediğimiz çürümüş bir sistemle karşı karşıya olduklarını ifade eden Yünkül, "Evet bu sistem çürümüştür. Zira yapılan her düzenleme, yapılan her yama daha büyük sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Sağlık Bakanlığı döner sermaye sisteminin daha adil bir yapıya kavuşması için çalışma yapacağını açıkladığında herkes gibi bizlerde ümitlenmiştik.
Ancak yapılan yeni düzenleme eski sorunları çözmediği gibi yeni sorunlar üretmiştir. Hizmetlisinden memuruna, hemşiresinden doktoruna, uzman hekiminden profesörüne kadar herkes bu köhnemiş yapının mağduru haline gelmiştir. Artık Ankara bize döner sermayeden bahsetmesin, Bursa’daki sağlık yöneticileri bize döner sermaye cümleleri kurmasın. Çünkü döner sermaye bitmiş, gitmiştir.
İstisnasız tüm sağlık çalışanlarımız için artık yeni, hakkaniyetli ve adaletli bir ücret sisteminin kurulması zorunludur, bıçak kemiğe dayanmıştır. Buradan başta Hazine ve Maliye Bakanlığımıza, Sağlık Bakanlığımıza, Çalışma Bakanlığımız olmak üzere tüm yetkili büyüklerimize seslenmek istiyoruz.
Artık sağlık çalışanlarımızı alkışlamanın ve alkışlatmanın ötesine geçilmelidir. Artık sağlık çalışanlarının onuruna yaraşır şekilde, biten-giden döner sermayenin yerine aylık maaşlarımızın yükseltilerek yeni bir sayfanın açılması olmazsa olmaz talebimizdir" diye konuştu.

Bir hemşire 75 kuruş ek ödeme aldı

Bugün Almanya’da bir hemşirenin en az aylık 15 bin Türk Lirası’na karşılık gelen ücret almakta olduğunu belirten Yünkül, "Bu rakam Amerika’da 38 bin, Katar’da 35 bin, Avustralya’da 33 bin, İngiltere’de ise 60 bin Türk Lirasını bulmaktadır. Buraları neden örnek veriyoruz? Çünkü, örnek gösterdiğim ülkelerden 4 kat daha fazla hasta yoğunluğuna sahip olan sağlık sistemimizde salgın sürecinde ortaya konan başarı bu kıyası fazlasıyla yapmaya hakkımız olduğunu gösteriyor. Oysa ki bugün yaşanan tablo o kadar dramatik bir hal adı ki, akıllara zarar. Bakınız, geçen ay salgından dolayı tavandan dağıtım yapılması nedeniyle ek ödeme olarak bin 100 TL alan bir hemşire arkadaşımız bu ay 75 kuruş ek ödeme almıştır. Yani bu arkadaşımızın bin 100 liralık kazancına el konulmuştur. Her ay sistematik bir şekilde sağlık çalışanlarımız unvanlarına göre 500 TL ile 5 bin TL arasında hak kaybına uğramaktadır. Şimdi buradan sesleniyoruz. Adalet bunun neresinde, hakkaniyet bunun neresinde, bu yaşananlar ayıp değil mi? Günah değil mi? Bunlar sadece bir kaç örnek. Genel idari hizmetlerdeki arkadaşlarımız, sağlık hizmetlerinde görevli hemşiremiz, ebemiz, laborantlarımız, anestezi teknisyenlerimiz ve diğer arkadaşlarımız döner sermayeden neredeyse hiç pay alamıyor, hekim arkadaşlarımız ise her ay binlerce liralık hak kaybına uğruyor.'' diye konuştu.

Sağlık çalışanları takdiri hak ediyor

Sağlık Bakanlığı'na tepki gösteren Yünkül konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Sağlık Bakanlığının etkili ve yetkili idarecilerine sesleniyoruz. Sizin adaletiniz bu mu? Bu haksızlığa, bu hukuksuzluğa, bu hak gasbına dur diyecek bir idarecimiz yok mu? Döner sermayenin canı çıkmıştır, bizim de öyle. Bizler artık her ay ne kadar döner sermaye yatacak endişesi taşıdığımız hiç bir sağlık çalışanının memnun olmadığı, bu bitmiş-gitmiş ek ödeme düzeninden artık illallah ettik. Tekrar ediyoruz; insanca yaşayacağımız, alın terimizin karşılığının her ayın 15’inde maaş olarak ödendiği, aldığımız tüm ücretin emekliliğimize yansıdığı bir yepyeni sistem istiyoruz. Canını dişine takarak gece gündüz çalışan sağlık çalışanlarımız bunu fazlası ile hak ediyor. Evet, bizler takdiri hak ediyoruz. Ama takdir olarak kuru ve hatta artık unutulmuş alkış seslerini değil alın terimizin karşılığını istiyoruz. Bursa Sağlık-Sen Şubesi olarak örgütsel gücümüzü eylemselliğe dönüştürüyoruz. Bugün burada bir oturma eylemi yapıyoruz. Gündemi değiştiriyoruz. Gündemin gerçek sahiplerine dikkat çekmek istiyoruz. Bundan sonraki süreçte de sağlık çalışanlarımızın gür sesi olarak farklı eylemlere, farklı sağlık tesislerimizde devam edeceğiz."

Basın açıklamasıyla başlayan eylem, oturma eylemi ve sloganlar ile son buldu.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2020, 00:22

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Maay
Maay - 2 hafta Önce

Sn Gökan bey Mart’ta yönetmelik değiştiğinde böyle olacağını bilmiyormuydunuz da şimdi bu neyin eylemi? Belliki üyelerden istifa edenler olmuş.Biz üyeler adam olsak o sendikacı diye geçinenleri öyle bir çalıştırırız ki ama biz adam olsaak.

selman
selman @Maay - 1 hafta Önce

sağlıkçı olmayıp sırf sağlıkçıyı karalayanlar var sağlıkçı olsan kamuda en düşük maaş alıp ,vermesin gereken hizmeti en iyi şekillde veren bizlere, paracılar diyip yorum yapmazsın .

sağlıkçı
sağlıkçı @Maay - 2 hafta Önce

yukarıda ALLAH var bi paraya doymadınız.dışarıda o kadar işsiz varken,ne bu para derdiniz. ALLAH paraya minnet edenleri sevmez.

Alperen
Alperen - 2 hafta Önce

400 BİN SAĞLIK SEN ÜYELERİ DEMEKKİ MEMNUN SESLERİ ÇIKMIYOR.

Saglikciyim
Saglikciyim - 2 hafta Önce

Peki bakanımız görüyormu hayır görse bile ne yapıyor başarılar diliyor şimdi 75 kuruş ile 3 tane şekersiz falım sakız alınır Tabi bankaya gidip çekmek lazım hiç gulesim yok peki bu neden böyle oldu marttaki yönetmelikte yine saglikcilarin döneri azaldı peki de peki burda ne yapılabilir çözüm çok basit nasılki bilim kurulu varsa 1 ayda bir kurul toplanıp artık sağlıkçılara yapılan bu haksız dönere son vermeli baştan ayağı hatalı recep Akdağ zamanından tutta bu zamanlara saglikcilar çoğu aylarda sifir döner çekerken çoğu yerde acillerde örneğin cekirge acilde çalışan uzmanları iki yıl içinde incelendiğinde bazılarının 20 ile 30 bin arası döner sermaye aldığı söylenir durur 75 kurusun kaç kati gördünmu dağıtımda ki adaleti peki bakanligimiz bu konuyu araştırırmı takdir onların bu bir misal demekki döner var ama öyle bir dağıtım mekanizması varki sanki sağlıkta hep doktorlar çalışıyormuş gibi bir ima var sanki bütün işleri onlar yapıyor bu konu üzerinde bizce durulur acilen bu döner kaldırılıp devlete yük olan sgk ya yuk olan döner yerine maaslarda denklik yapılıp branş ve uzmanlik bazında döner dağıtılması gece nöbetleri azaltılması gerekmezmi oy oy başım alıp nerelere gidem bu döner illaki birgun düzelecek biz goremesekte torunlarımiz görecektir çünkü her ay böyle olur gokhan beyde ne yapsın sistem hatalı bu konuda inşAllah cumhurbaşkanımız ve devletin üst kurumları saglik calisanlarinin mali haklari çalışma koşullarını görürde gerekeni yapar bu böyle ne kadar devam eder bellimi çalışanlar üzerinde psikolojik baskı unsuru oldu döner Gökhan bey ne yapsın saglikcilar ne yapsın ciddi anlamda bakanligimiz konuyu enine boyuna artık düşünüp gerçekten de saglikcilari performanstan kurtardimi işte o gün bu teşkilat da çalışmak insana yeniden heyecan ve saygınlık verecek nedir bu performans kime ne faydasi varki varmı bilen varsa var desin devlete yük üstüne yük

Maay
Maay @Saglikciyim - 2 hafta Önce

Döner sermaye hekimler için çıkarılmıştır.Katkı sağlamadığın havuzdan sana 0,75 kuruş düşer.Adaletsizliliği aşağılarda aramayalım, bu sistemi kuran ve devam ettiren ve savunanlar(iyileştirilmeli vb...) öteki sağlık çalışmayanları uyutarak harcayanlardır.

ceyar
ceyar - 2 hafta Önce

boş versenize biz hak ediyoruz, Osman Durmuştan bu yana 1 kuruş verilmedi, bekçi maaşı sağlıkçıyı geçmiş baksanıza herkes kabullenmiş durumundan memnun hiç ses yok sağlıkçılardan, bir öğretmenler gibi organize olamıyoruz..

tali
tali - 2 hafta Önce

Döner sermaye var fakat dağıtımda adalet yok, döner sermaye gelirinden sözleşmeli yöneticilere 12-15 bin tl ödeme yaparsan tabiplere kimine 7-8 bin kimine 15-17 bin döner sermaye gelirinden para dağıtırsan tabikide garibim hemşire.sağlık memuru.laborant,vhki,hizmetliye dağıtacak para kalmaz.Bu adaletsiz sistemi komple revize etmek lazım.

RAMAZAN
RAMAZAN @tali - 2 hafta Önce

UZM DR. UM BEN DE SIFIR ALDIM 75 KURUŞ BİLE ALAMADIM.

sağlıkçı
sağlıkçı - 2 hafta Önce

peki sağlık bakanımız nerede kulaklarını tıkamış sessiz sedasız sadece korona virüs açıklamaları yapıyor başka bir şey bilmiyor

hemsire olmayan saglikcilar
hemsire olmayan saglikcilar - 2 hafta Önce

birde gitim yardimini yazin 26 tl iki beyaz forma parasi kaldirin bari bu komik rakami

VOLKAN
VOLKAN - 2 hafta Önce

KIRŞEHİR EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE DÖNER SERMAYE TÜM PERSONELE SIFIR 000000


SIRADAKİ HABER