Hemşire, asansörü 5 saniyede dezenfekte eden sistem geliştirdi

Hatay Devlet Hastanesi hemşiresi Metin Yılmaz, asansör kabinlerini Kovid-19 dahil tüm virüs ve bakterilere karşı 5 saniyede dezenfekte edebilen sistem için patent başvurusu yaptı

Hemşire, asansörü 5 saniyede dezenfekte eden sistem geliştirdi

Hatay'da görev yapan hemşire, asansör kabinlerini yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dahil tüm virüs ve bakterilere karşı kısa sürede dezenfekte edebilen sistem geliştirdi.

Asansör kapısının açılmasıyla birlikte sistem otomatik olarak devreye girerek asansör kabinin içine farklı noktalardan dezenfektan püskürtüyor ve kapalı ortamdaki virüsün veya bakterilerin bertaraf edilmesini sağlıyor.

Sistemi geliştiren Hatay Devlet Hastanesi hemşiresi Metin Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çin'de başlayan ve tüm dünyayı sararak, adeta korkulu rüya hale gelen Kovid-19 salgıyla beraber, gerekli tedbirlerin alınması hususunda dünya devletlerinin birbirleriyle savaşır hale geldiğini söyledi.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

"Salgın sürecinde bir sağlık çalışanı olarak insanların sağlığını nasıl daha fazla koruyabilirim?" düşüncesi içine girdiğini anlatan Yılmaz, bu anlamda virüsün daha fazla yayılabildiği kapalı ortamların sterilizasyon edilmesi üzerine çalışmalar yapmaya başladığını kaydetti.

Yılmaz, binalarda insanların ortak kullanım alanlarından olan ve virüsün daha rahat yayılabileceği asansörlerin dezenfekte edilmesi gerektiği düşüncesinden yola çıkarak çalışma yürüttüğünü belirtti.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2020, 08:55

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sade Vatandaş
Sade Vatandaş - 6 ay Önce

Belediyelerin sokaklara yerleştirdiği dezenfektan kabinleri ile aynı mantık. Düşünce güzel ama bu tür kapalı ortam sterilizasyon uygulamalarında hava sirkülasyonu yoğun olmak zorunda. Belediyeler de kaldırdılar o kabinleri, hocalar sağlıksız ve riskli olduğunu açıklamıştı.

Sağlık memuru onur
Sağlık memuru onur - 6 ay Önce

Metin abimizin birçok çalışmaları var bu alanda kendisini takdir ve tebrik ediyorum bravo abi

SIRADAKİ HABER