Hekimler için 7200 ve diğer sağlık çalışanları için 3600 ek gösterge talebi

Hekimler için 7200 ve diğer sağlık çalışanları için 3600 ek gösterge  talebi

Ankara Tabip Odası, bugün Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde; hekimler için 7200 ve diğer sağlık çalışanları için 3600 ek gösterge verilmesi talebiyle basın açıklaması yaptı. Hekimler bu taleplerini, 14 Mart Tıp Bayramı’na kadar hatırlatacaklarını belirtti.

Hekim Ali Koç, polisin hastane kapısı önünde açıklama yapmalarına izin vermemesine tepki göstererek, “Ankara polisi, Çevik Kuvvet ile gelmiş. Sadece ekonomik haklarımız için yapacağımız basın açıklamamıza izin vermiyorlar” dedi. Hekimler bunun üzerine açıklamalarını hastane bahçesinde, kapıya uzak bir noktadaki kaldırımda yaptı.

"EMEKLİLİĞİMİZE YANSIYACAK TEMEL ÜCRET HAKKIMIZI İSTİYORUZ"

Ankara Tabip Odası adına açıklamalarda bulunan Yönetim Kurulu üyesi Ayşe Uğurlu şunları kaydetti:

"Hekimler ve tüm sağlık çalışanları olarak emekliliğimize yansıyacak temel ücret hakkımızı istiyoruz. Ek göstergenin hekimler için 7200’e, diğer sağlık çalışanları için ise en az 3600’e çıkarılmasını istiyoruz. Hekimlerin emeğinin karşılığını yöneticilerin insafına bırakamayız. Ne zaman, neye göre ve ne kadar verileceği belli olmayan döner sermaye ödemelerinden vazgeçilmesini, sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığı olan temel ücret düzenlemesi yapılmasını istiyoruz.

Hekimler ve tüm sağlık çalışanları canları pahasına bir çalışma sürdürmektedir. Emeklerinin karşılıksız kalması düşünülemez. Covid-19 pandemisi süresince hekimler ve tüm sağlık çalışanları fiziksel, psikolojik ve mesleki olarak en zor süreci yaşamış, sonuç olarak en fazla hastalanan ve hayatını kaybeden meslek grupları olmuştur. Bu denli riskli ve yoğun çalışma ve emeğimizin karşılığı olarak ‘Covid-19 meslek hastalığı olsun’ talebimiz bile Sağlık Bakanlığı nezdinde karşılık bulmamıştır. Covid 19 bir meslek hastalığıdır ve kabul edilmelidir. Ankara Tabip Odası olarak tüm hekimlerimizi 7200 ek gösterge talebimiz için başta olmak üzere dayanışmaya, birlikte olmaya, yan yana durmaya çağırıyoruz."


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

"EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET TALEP EDİYORUZ 

Hekim Ali Koç da, ek ödemenin çalışma barışını bozduğunu söyleyerek, "Emekliliğe yansımayan, haksız ve eşitsiz bir ödeme. Temel ücret talep ediyoruz. Temel ücretten kastımız, çalıştığımız ortamlarda herkes aynı koşullarda ve sağlık hizmeti üretiyor. Bunun için herkes için eşit işe eşit ücret talep ediyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2021, 13:14

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hemşire
Hemşire - 4 hafta Önce

Kadroya geçirdikleri torpilli işçilerin ocaktan beri maaş farkları bile 8 bin küsur olmuş. Vasıfsız çalışan ilkokul mezunu ( hatta kadro aldık diye çalışanı bulmak da zor artık ) sağlık personelini geçti. Pandemide bizlere hakkımızı vermeyeceksiniz ne zaman vereceksiniz. Hicbirimizde çalışma enerjisi kalmadı ... İlkokul mezunu askari ücret verdiğiniz kisiler doktor kadar alıyor ne bıçim bir sistem bu... Allah'a havale müdürler yöneticiler sendikacılar alsın gerisi bulaşık yalasin

Saglikci
Saglikci - 4 hafta Önce

Su anda lisans mezunu saglikcilar 3000 ek gosterge aliyor,dr( pratisyen ve uzm dr) 3600 ek gosterge aliyorlar.O zaman dr 7200 verilecekse lisans mezunlarina en azindan oran seklinde guncellenecekse 6400 verilsin...Bu yorumum cok mantiksiz diyebilirsiniz...

hemşire
hemşire - 4 hafta Önce

hala neyi bekliyorsunuz anlamıyorum, bu maaşlarla geçinemiyoruz bunu daha hangi diile ifade edelim biz,bu süreçte bile biz sağlık çalışanları hiç düşünülmedi yazık günah yaaa

olmaz
olmaz - 4 hafta Önce

yapmazlar bu secşmde taman oburunde tamam derler 10 yıl suruncemede kalır

SIRADAKİ HABER