Hekimler Çorum'a gelmiyor, şimdi ne yapacağız?

Hekimler Çorum'a gelmiyor, şimdi ne yapacağız?

Sağlık Bakanlığı’nın 36 hekim ve sağlık personeli kadrosu açtığı son kurada, ataması yapılan hekimlerin Çorum’u tercih etmedikleri öğrenildi.

'CEYLAN VE KAYA 36 HEKİM GELİYOR' DEMİŞTİ

AK Parti Çorum Milletvekilleri Ahmet Sami  Ceylan  ve Av. Oğuzhan Kaya, 1 Haziran’da yaptıkları ortak açıklamada, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca nezdinde yaptıkları girişimler sonucunda Çorum’da çeşitli hastanelerde görev yapacak 36 doktor ve sağlık personeli kadrosu tahsis edildiğini duyurdu.

HEKİM KADROSU AÇILIYOR, AMA...

Ceylan ve Kaya, kente 2022 yılı 2. Dönem açıktan atama kurasıyla 5 uzman diş hekimi, 4 diş hekimi, 1 eczacı, 22 uzman hekim ve 4 tabip münhal kadrosu açıldığını, tahsis edilen kadrolarla ilgili kura çekiminin 16 Haziran 2022 tarihinde yapılacağı bilgisini kamuoyuyla paylaştı.

BİR HEKİM BİLE GELMEDİ

Edindiğimiz bilgilere göre; 16 Haziran’da yapılan kura çekiminin ardından Çorum’a, eczacı ve diş hekimi olmak üzere sadece 3 sağlık personeli geldi. 22 uzman hekim ve 4 tabip kadrosu açılmasına rağmen bir hekim dahi şehri tercih etmedi. Böylece girişimler kadro açılmasından öteye geçemedi.

İŞTE HASTANEDE YAŞANAN TEMEL SORUN BU

Genelde ve yerelde hastanede yaşadığımız uzun süreli poliklinik muayene randevularının temel sebebi; isteğe bağlı açılan kadroların doktorların ekseriyeti tarafından tercih edilmemesinden kaynaklanıyor. Mecburi hekim kurası dışında açıklanan hiçbir kurada kent hastanesine hekim gelmesi garanti olmuyor. Ama tabiki can alıcı soru şu; Hekimler neden Çorum’u tercih etmiyor? Oysa Çorum, Ankara ve Samsun’a yakın, kolay yaşanabilir sevimli bir Orta Anadolu şehri. Çorum’u hekimler nezdinde ‘tercih edilmeyen şehir’ noktasına getiren ne olabilir? Herkesin, başta siyasiler olmak üzere şapkalarını önüne alıp ‘biz nerde hata yapıyoruz’ diye düşünmeleri gerekiyor. İkinci olarak ta en azından elimizdekilerin kıymetini bilip, hastaneden hekim kaçırmamaya çalışmalıyız. Yoksa ne randevu sorunu çözülür ne de hastanedeki başka sorunları çözebiliriz.(Habercim 19)

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
angaralı
angaralı - 7 gün Önce

Çorum da ve heryerde siyasiler hastanelerden elini çekmedikçe ve liyakata uygun yönetici ataması yapılmadığı takdirde ve illaki doktor maaşları düzeltilmedikçe Sağlıkta işler düzelmez.

angaralı
angaralı @angaralı - 7 gün Önce

DÜZELTME sadece doktor değil tüm sağlık çalışanlarının maaşları

Dr
Dr - 1 hafta Önce

Yeni hastaneye geçileli sıfır ek ödeme olabilir

enya
enya - 6 gün Önce

yaşam şartlarının kötü olması olabilir mi?

Halo dayı
Halo dayı - 3 gün Önce

Ben doktor değilim ama uzman en az 40 bin pratisyen ise en az 30 bin TL almalı sağlık bitme noktasına geldi kanımca

SIRADAKİ HABER