Hastanede server çöktü, hastalar geri çevrildi

Dr. Sami Ulus Hastanesi’nde, başvuranların kaydı için kullanılan Nucleus sistemi çöktü. Üç gündür sorunun çözülmediği hastanede hastalar geri çevrildi, poliklinik hizmeti verilemedi.

Hastanede server çöktü, hastalar geri çevrildi

Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile aynı hastaneye bağlı Beştepe Ek Binasında üç gündür randevuyla gelen hastalara poliklinik hizmeti verilemedi. Hastanelerin acillerine başvuran kişiler de hayati tehlike taşımıyorsa başka hastanelere sevk edildi.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

Edinilen bilgiye göre, pazartesi gününden itibaren hastanenin iki binasında da yaşanan sorunun nedeni ‘Hastane Bilgi Yönetimi Sistemi’ olan Nucleus’daki sorunun çözülememesi. Sağlık Bakanlığı’nın Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nden (MHRS) randevu alarak Dr. Sami Ulus Hastanesi’ne gelmeye devam eden hastalar, Nucleus sisteminin serverlarında (sunucuları) yaşanan sorunun çözülememesi nedeniyle geri çevrildi. Üç gündür süren sistemdeki sorun 8 Aralık gece saatlerinde ancak giderilebildi.

‘POLİKLİNİK HİZMETİ DURMUŞ DURUMDA’

‘Dr. Sami Ulus Hastanesi’nde, Hastane Bilgi Yönetimi Sistemi olan Nucleus aracılığıyla hastaların kayıt altına alınamaması nedeniyle yaşanan sorun üç gün sürdü. Yatan hasta ve hayati riski bulunan acil vakalar dışında hastanede hizmet verilemedi.
Aylar öncesinden randevu alarak hastanedeki polikliniklere başvuranların, ‘sistem yok’ yanıtıyla geri çevrildiğini, bu duruma tepki gösteren hastaların mağduriyet yaşadığını belirten bir hastane çalışanı, "Poliklinik hizmeti durmuş durumda. Bir hastanın üç ay öncesinden randevusu var. O gün kontrole gitmen gerekiyor. Bu hastanede randevun olduğu için başka bir hastaneye de gidemezsin. Geliyorsun ve biz ‘Seni muayene edemiyoruz’ diyoruz. Örneğin bir hastanın ilacının rapor süresi bitmiş, rapor çıkarmak istiyor ama çıkaramıyor. Çünkü hastanede sistem yok” dedi.

‘DAHA ÖNCE BİLGİSAYARLARIN KASALARI PATLADI’

Hastanenin serverlarının Çin’de olduğu bu nedenle sorunun yaşandığı iddiası da dile getirilmişti. Bunun gerçeği yansıtmadığını belirten hastane çalışanı, Beştepe’deki hastanenin sunucularının sekizinci katta, merkezdeki hastanenin sunucularının da yine binanın içinde olduğunu söyledi. Bilgisayar mühendislerinin onarım için çalıştığını fakat sorunun ne zaman çözüleceğinin belli olmadığını belirten çalışan bir yandan da hastaların gelmeye devam ettiğini ifade etti.

Sorunun daha önce de yaşandığını ve kısa sürede çözüldüğünü belirten hastane çalışanı, “Serverların belli bir sıcaklıkta tutulması gerekiyor. Oda çok ısınmış. Isındığı için de bilgisayarların kasaları patladı. Bu nedenle bilgisayarları değiştirmişlerdi. Sistem gitme sorunu çok sık yaşanır. Bu bazen çabuk bazen zor çözülüyor” diye konuştu.

‘ŞEHİR HASTANESİ İÇİN KAPATILACAĞI GEREKÇESİYLE YATIRIM YAPILMIYOR’

Dr. Sami Ulus Hastanesi’nin, Etlik Şehir Hastanesi’nin faaliyete geçmesiyle birlikte kapatılacak hastaneler arasında yer aldığını, bu nedenle gerekli bakımların yapılmadığını, hastanenin Altındağ’daki merkez binasının dar gelirli vatandaşlara hizmet verdiğini ve bu nedenle hizmete erişimde sorunlar yaşandığını ifade eden Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya şunları kaydetti:

“Etlik Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla birlikte kapatılacak hastaneler arasında Sami Ulus da yer alıyor. Kapanacağı gerekçesiyle tesislerin, cihazların yenilenmemesi, onarım işlemlerinin yapılmaması durumu söz konusu. Yatırımların yapılmaması nedeniyle de bu hastanelerde sıklıkla bu tarz sorunlar yaşanıyor. Biz sıklıkla Sami Ulus Hastanesi'ne gittiğimizde oradaki arkadaşlarımızın serzenişleri, hastaneye fiziki anlamda yatırım yapılmaması nedeniyle hizmetlerin aksadığı yönünde oluyor. Bu sorun da o çerçevede oluştu. Öte yandan hastanenin merkezinin olduğu yer yoksul bir nüfusa hizmet veriyor. Bu hastane üç gündür hizmet veremiyor. O bölgedeki kadınların, çocukların hizmet alamaması ciddi bir sorun.“

‘HEKİMLER HASTAYA DEĞİL BİLGİSAYARA BAKIYOR’

Kubilay Yalçınkaya’ya göre Dr. Sami Ulus Hastanesi’nde yaşanan sorunun nedenleri arasında sağlık sistemlerinin otomasyona bağlanması da yer alıyor. Bir serverın arızalanmasıyla bir hastanenin hizmet veremeyecek noktaya gelmesinin çok büyük sorun olduğunu belirten Yalçınkaya, “Sağlık sistemleri bu kadar otomasyona bağımlı olmak zorunda mı? Bu sistemler hem sağlık emek gücünü olumsuz etkiliyor hem de sağlık bütçesine yük oluyor. Sağlık Bakanlığı ’Bu sistemler konusunda öncüyüz’ diyor ama diğer dünya ülkeleri bu sistemlere kendisini kaptırmamaya çalışıyor. Bugün sağlık hizmetlerinde bir hekim hastaya ayırdığı on dakikanın en az yedi dakikasını otomasyon sistemlerine ayırıyor. Hekimler hastaya değil bilgisayara bakıyor” dedi.(duvaR)

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER