Hastanede 4 yıldır devam eden sorun

Hastanede 4 yıldır devam eden sorun

Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan Dr. Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesi’nde, soğutma sistemlerinin enerji yetersizliğinden dolayı tam olarak çalışmaması nedeniyle birçok ameliyat yapılamıyor. 5 Haziran’da klimaların açılmaya başlandığı, ancak trafolarda güç kaynağı yetersizliği nedeniyle soğutma sisteminin devreye girmediği belirtildi.

VANTİLATÖR ÇÖZÜMÜ

Hava sıcaklığında yaşanan artış ve soğutma sisteminde yaşanan aksaklık nedeniyle acil olmayan hastaların yatışının yapılmadığı öğrenildi. Yatışı yapılan birçok hasta ise çözümü hastaneye vantilatör getirmekte buldu.

ENFEKSİYON RİSKİ

Sıcaklık nedeniyle acil olmayan vakalar dışında hastaların ameliyat edilmediği öğrenildi. Hastanede soğutma sisteminin yetersizliğinin, ameliyat sonrası enfeksiyon kapma riski oluşturduğu ifade edildi. Bu nedenle birçok hastanın bütün riskleri göze alarak taburcu olduğu aktarıldı.

4 YILDIR AYNI SORUN

4 yıldır devam eden bu sorunun, geçtiğimiz yıl klima alımıyla çözüleceği belirtilse de bu kez enerji yetersizliğinden soğutma sistemi devreye konulamıyor. Bu kez enerji yetersizliğinin giderilmesi için trafo alımı için ihaleye gidildiği öğrenildi.

POLİKLİNİKLERDE BENZER DURUM

Söz konusu durum polikliniklerde de hastalarla birlikte doktor ve sağlık emekçilerini de bezdirdi. Poliklinikler ve acil servis bölümünde bulunan portatif salon tipi klimaların da yetersiz olduğu belirtildi.

TEMİZLİK YAPILAMIYOR

Ayrıca soğutma sisteminin yetersizliği, hastanede hijyen sorununa neden olduğu aktarıldı. Günde en az 5 kez yapılması gereken hastane temizliğinin, sıcaklık nedeniyle yapılamadığı belirtildi. Yaşanan hijyen sorunu, enfeksiyon kapma riskini de arttırdığı ifade edildi.

Kaynak Linki;https://politikahaber.com/cizre-devlet-hastanesinde-ameliyat-yapilamiyor/

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kazım otlu
Kazım otlu - 2 hafta Önce

Camianın yüz karası sağlık personeli ni bitirdiniz bitirdi

SIRADAKİ HABER