Hastane yönetimi, hatayı affetmedi

Torbalı Devlet Hastanesi’nin kan merkezinde yaşanan bir sıkıntı, ölümü beklenen bir kanser hastası kadında alerjik reaksiyonlara sebep oldu. Bu olaydan sonra hastalığına bağlı ölen yaşlı kadının yakınları, kan merkezindeki görevli teknisyen hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor

Hastane yönetimi, hatayı affetmedi

Torbalı Devlet Hastanesi’nde geçtiğimiz günlerde çok üzücü bir durum yaşandı. Hastanenin kan merkezinde yaşanan bir sıkıntı, ölümü beklenen bir kanser hastası kadında alerjik reaksiyonlara sebep oldu. Bu olaydan sonra hastalığına bağlı ölen yaşlı kadının yakınları, kan merkezindeki görevli teknisyen hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor. Olay şu şekilde gerçekleşti: Selçuk’ta yaşayan ve kanser hastası olan, 72 yaşındaki bir kanser hastası Torbalı Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Hastalığının artık son evresinde olan ve yoğun bakım servisine alınması istenen yaşlı kadının çocukları, en azından son günlerinde annelerinin yanında olmak için yoğun bakım talebini reddetti.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

AİLE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

Bu sırada yapılan kontrollerinde trombosit değerleri düşük çıkan kadına, kan takviyesi gerekti. Kan grubu tespitinde hastanede görevli S.A. isimli teknisyen, yanlış kan grubu tespitinde bulundu. Bunun sonucunda da yaşlı kadına farklı kan grubuna ait kan desteğinde bulunuldu. Yaşlı kadında alerjiye neden olan bu durum karşısında doktorlar seferber oldu. Hemen yoğun bakıma kaldırılan hasta birkaç gün sonra ise hayatını kaybetti. Hasta kadının ölüm sebebi, yanlış kan takviyesinden kaynaklanmasa da Torbalı Devlet Hastanesi hemen olayla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturmayı bizzat Başhemşire yürüttü. Soruşturmanın sonunda S.A. isimli teknisyen idari cezaya çarptırıldı. S.A.’nın ayrıca birimi de değiştirildi. Öte yandan hasta yakınlar S.A. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.(Torbalı Güncel)

Ceren YILDIZ


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUM EKLE
YORUMLAR
FEYZULLAH TİRYAKİ
FEYZULLAH TİRYAKİ - 2 ay Önce

Öncelikle hastamiza Allah rahmet eylesin .TEKNİSYEN ARKADAŞA GEÇMİŞ OLSUN. kan bankacılığı transfizyon derneği başta olmak üzere sağlık bakanlığının kanser hastalarının kan grubu tespit etmek işleminin normal insanlardan farklı olduğu sup grup uyuşmazlığı olduğu hastaya cross uyumsuzluğunda o rH negatif kan verildiği açıklanmalı ve hastane alt yapısının ve teknolojinin hatta gece nöbetçi doktorun olmadığı açıklanmalı ve sağlık çalışanına sahip çıkılmalıdır.

Lab.Tek.
Lab.Tek. - 2 ay Önce

Kan bankası sorumlu hekimine niye ceza yok ? Sorumluluk hekimde :)

sağlıkçı
sağlıkçı - 2 ay Önce

sadece kan grubu tespitine göre mi kan veriliyor. crosslar nerde

the doctor
the doctor - 2 ay Önce

işi bilmeyen liyakatsiz ama torpilli kişiler sağlıkta bir yerlere gelirse bu tip hataların olması çok normal

kdr kdr
kdr kdr - 2 ay Önce

işi bilmez yönetici personelini hemen yem olarak ortaya atar burada cros,sup grup ve bir çok neden varken ve bunların araştırılıp hasta yakınlarına bilgi vermek varken personeli yem etmek acizliktir.
sağlık personeli arkadas acilen mahkemeye versin. başında bir uzman olmadan işlem yaptırıldığını ve yetkisi dışında çalıştırılmak zorunda kalındığını içinde mahkemeye başvursun.

SIRADAKİ HABER