Hastane çalışanı peçete yüzünden tazminatsız kovuldu!

Gaziantep'te özel bir hastanede temizlik görevlisi olarak çalışan Ç.C'nin oğlu aynı hastanede tedavi altına alındı. Ç.C'nin çocuğunun temizliği için eşine 'fazla peçete' verdiği iddiasıyla iş akdi feshedilen personel, açtığı davada tazminata hak kazandı.

Hastane çalışanı peçete yüzünden tazminatsız kovuldu!

Özel bir hastanede temizlik görevlisi olarak çalışan Ç.Ç'nin oğlu, rahatsızlanınca annesi B.Ç. tarafından eşinin çalıştığı hastaneye götürüldü. Baba Ç.Ç, acil serviste tedaviye alınan çocuğu kusunca eşine hastaneye ait bir miktar peçete ve ıslak mendili verdi.

Hastane yetkililerince "fazla peçete ve ıslak mendil verdiği" iddiasıyla hakkında tutanak tutulan Ç.Ç'nin iş akdi 13 Temmuz 2019'da tazminatsız olarak feshedildi. Bunun üzerine Ç.Ç. hukuk mücadelesi başlatarak Gaziantep 2. İş Mahkemesinde dava açtı.

Tanıkların beyanları ve delillerin değerlendirilmesi sonrası mahkeme, davacı Ç.Ç'yi haklı buldu. Mahkeme, hastanede 4 yıl çalışan Ç.Ç'ye 14 bin 509 liralık tazminatın ödenmesine karar verdi.

Mağdurlar dava açmıştı... 16 şirket için flaş karar!


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

GEREKÇELİ KARAR

Hazırlanan gerekçeli kararda dilekçe özetine yer verilen hastane avukatı, acil serviste temizlik görevlisi olarak çalışan davacının, eşinin ve çocuğunun bulunduğu sedyenin yanına giderek hastaneye ait "Z katlama peçete" ve ıslak mendil verdiğini, buna ilişkin tutanak düzenlendiğini, Ç.Ç'nin savunmasının alındığını belirterek, Ç.Ç'nin "haklı nedenle" iş akdinin feshedildiğini savundu.

Ç.Ç, dava dosyasına da giren hastaneye sunduğu savunmasında, çocuğunun ishal ve kusma şikayetleriyle rahatsızlanıp çalıştığı hastanenin aciline getirildiğini, kustuğu için odada peçete olmadığını fark edince 2 paket peçete alarak gözlem odasına getirdiğini belirterek, "Gözlem odasına girdiğimde acil hemşiresine 'gitmem lazım, film çekmeye hasta götüreceğiz' dedim. Bu iki paket peçeteyi de eşimin yanına bırakarak 1. kattan hastayı film çekmeye indirdim. Filmden geldikten sonra da peçeteyi peçeteliğe taktım." ifadesine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2021, 15:03

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER