Hackerlar özel hastaneyi hedef aldı: 500 bin kişinin sağlık verisi çalındı

İstanbul'da Medilife Sağlık Grubu'nun sistemine sızan hackerler, 500 bin hasta ve çalışana ait kişisel bilgileri ele geçirdi. Türkiye'deki son yılların en büyük veri hırsızlığına ilişkin Kişisel Verileri Koruma Kurumu, 2,5 milyon kaydın çalındığını açıkladı. Hırsızların, hangi klasörlere ulaşıp ulaşamadığı inceleniyor

Hackerlar özel hastaneyi hedef aldı: 500 bin kişinin sağlık verisi çalındı

Bankaların ve alışveriş sitelerinin sistemlerine sızıp vatandaşların kişisel verilerini ele geçiren bilgisayar korsanları, bu kez kendine bir sağlık kuruluşunu hedef seçti. "Medilife Sağlık Grubu" adıyla faaliyet gösteren Yonca Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti.'ne gerçekleşen siber saldırıda, 500 bin hasta ve çalışana ait kişisel bilgiler ile 2.5 milyon kayıt ele geçirildi. Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK), söz konusu veri ihlaliyle ilgili kamuoyu açıklaması yaptı.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

SAĞLIK BİLGİLERİ DE VAR

İhlalin 15 Mart'ta başladığı, 1 gün sonra tespit edildiği kaydedilen açıklamada, gerçekleşen saldırının tipik Ransomware, DdoS vb. bir saldırı olmadığı ifade edildi. Veri hırsızlarının kişisel bilgilerin depolandığı klasörlerin içeriğine erişip erişemediği konusunda danışmanlık şirketince yapılan incelemenin devam ettiği kaydedildi. İhlalden çalışan ve hasta gruplarının etkilendiği, kişisel veriler arasında "kimlik, iletişim, özlük, mesleki deneyim, finans, pazarlama bilgileri, sağlık, ceza mahkumiyeti ve güvenlik tedbirlerine ilişkin bilgiler ile genetik verilerin" bulunduğu açıklandı.(Yeni Şafak)

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2022, 13:25

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
smemuru
smemuru - 2 ay Önce

Memleketin geleceğini çaldılar kimlik verileri çalınsa ne olur.

vatandaş
vatandaş - 2 ay Önce

bu olayı fazla hafife almayın. herhangi bir siteden kredi kartınızın çalınmasından çok daha öte bir durum. ne bilgiler gitti bir bilseniz?

SIRADAKİ HABER