Genelge: Hemşirelerin İşini İntörnlere Yaptırmayın

Genelge: Hemşirelerin İşini İntörnlere Yaptırmayın

Necmettin Erbakan Üniversitesi 25.12.2019 tarihli bir genelge yayımlayarak, üniversite senatosu tarafından kabul edilen Meram Tıp Fakültesi İntern Hekimlik Dönemi Yönergesi’ni yürürlüğe koydu.

Bu yönergeye göre artık aktif mesleğe sayılı günleri kalan intörn hekimler, staj yaptıkları anabilim dallarında birer “asistan doktor” gibi görev alacak.

Hemşirelerin görevlerinin, işgücü açığını gidermek amacı ile, intern hekimlere yaptırılmaması istenildi

Yayımlanan genelgede “Hemşirelik Yönetmeliği” de hatırlatılarak, özellikle hemşire görevlerinin intern hekimlere yaptırılmaması vurgusu yapıldı.

Genelge tıp camiasında tıp öğrencileri tarafından memnuniyetle karşılanırken bazı uzman hekimler ve hemşireler tarafından tepki topladı. 

İşte O Genelge

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yağmur Kılıç
Yağmur Kılıç - 9 ay Önce

Hekimlerin işlerini Hemşirelere yaptırmayan bir genelge de yayınlanmalı.Hemşire dernekleri, sendikalar, meslek kuruluşları uyusun.

tam bir .........
tam bir ......... - 9 ay Önce

bunu yazan dekan doktor değilmi normal bu ülkede ve bu bakanlıkta hemşire isen değerin bu işte ah sağlık sen ah memursen

Sinan Tuş
Sinan Tuş @tam bir ......... - 9 ay Önce

Hemşirelerin görevlerini intörnlere yaptırmayın demenin neresinden alındınız çok merak ediyorum?

Hemşirenin işini bilmeyen doktor, orderda neleri nasıl yazması gerektiğini nasıl öğrenecek?
Hemşirenin işini bilmeyen doktor, orderda neleri nasıl yazması gerektiğini nasıl öğrenecek? @tam bir ......... - 9 ay Önce

Hadi öğrendi, diyelim. Sağlık, bir ekip işi; bunu yazan Dekan demek ki sağlığın bir hizmet olduğunu ve bunun bir bütün olduğunu anlamaktan çok uzak.

Yazık, Dekan olmuş ama doktor olamamış!

Ahmet
Ahmet @tam bir ......... - 9 ay Önce

Bunu yazanın kim olduğu önemli değil, "Herkes işini yapsın" demişler. Kan alma, AKŞ ölçme vs hemşirenin işi, başkasının değil. İntörnler mezun olup hasta ile karşı karşıya kaldığında; kendinden beklenen kan alması değil, tanı koyup, tedavi düzenleyebilmesi olacak. Üniversite hastanelerindeki hemşireler rahat etsin diye hemşire işleri intörne kitleniyor, sonra da doktor olarak çalışmaya başladıklarında elleri ayakları dolanıyor. Normal zekada ve anlayışta olan herkesin bu genelgeyi alkışlaması lazım ki, annen/baban/eşin/çocuğun bu doktorun karşısına geldiğinde, "Ben çok iyi kan alırım, tansiyon ölçerim ama size tanı koyamıyorum" diyen bir doktor ile karşılaşma.

Çok komik ????
Çok komik ???? - 9 ay Önce

Hemşireler intörnlerin işini yaparken iyidi hic akillarina genelge gelmiyordu

ahmet
ahmet @Çok komik ???? - 9 ay Önce

hemşire intörnün hangi işini yapıyor bir tane örnek verseniz?

İNTERNNN
İNTERNNN @Çok komik ???? - 9 ay Önce

internlerin işi diye bişe yok çünkü onlar öğrenci

Hemşireler
Hemşireler - 9 ay Önce

Hemsire hanımlarda tepkilerini gösterirler umariz ki bundan sonra doktorların yapması gereken nice işleri hemsilere yapayorlarken daha da bundan sonra yapmazlar tepkilerini gösterirler ya Hayro ya meyro az dan az çoktan çok gider köle gibi kendi işlerini yaptırıyorlar da sağlık çalışanlarına ne kadar angarya iş varsa yüklüyorlardi hemsire kere saglikcilara herkes kendi işini yapsın artik

Viyana
Viyana - 9 ay Önce

Viyana da tıp fakültesinde doktorlar önce hemşirelik yaparlar. Gazi Yaşargil bir röportajında anlatmıştı.

SELİMCAN
SELİMCAN - 9 ay Önce

HER ŞEY,TÜM MEVZUATLAR BİRBİRİNE GİRDİ.İDARECİ OLARAK BİZLERDE ŞAŞIRIYORUZ.UYGULAMA ALANINDA HEP SORUNLA KARŞILAŞILIYOR. SAYGILARIMLA.

röntgenci
röntgenci @SELİMCAN - 9 ay Önce

Att kardeşim, sen de hemen selimcan'ın oltasına gelmişsin ,ne alınganmışsın be ya.

Att
Att @SELİMCAN - 9 ay Önce

Selimcan en sonunda görevini öğrendik. Ortada ve saygı dolu ifadelerin merak uyandırıyordu. Tebrikler.

Lisans Hemşire
Lisans Hemşire - 9 ay Önce

Lise mezunu hemşirelerin yıllarca mesleği meslek olarak değil de iş olarak görmesi ve mesleğin itibarını zedelemelerinden, zedelenmesine izin vermelerine ötürü bu tarz hadiseler yaşanmaktadır. Hemşireler yardımcı sağlık personeli olmadığı gibi hemşirelik mesleği kendi kuramlarına sahip bir bilim dalıdır.

İsmail AVCI
İsmail AVCI @Lisans Hemşire - 9 ay Önce

Haklısınız, bu nedenle hemşirelik öğretim üyeleri çok güzel araştırmalar yapar ancak öğrencilerine klinik uygulamaları eğitim hemşirelerine yaptırırlar. Kendileri niye bir kliniğin hemşiresi gibi çalışmazlar hep merak ederim. Tıp öğretim üyeleri hasta bakarken hemşirelik öğretim üyeleri engin bilgilerini hastalardan kıskanırlar.

.
. - 9 ay Önce

torpilller sadece koltuk kapsın torpili olmayan ne olursa yapsın


SIRADAKİ HABER