"Genel Sağlık-İş adli sürecin yakından takipçisi olacaktır."

Aile Sağlığı Merkezinde görevli sağlık çalışanları, “maske takın” uyarısında bulundukları kişilerin bıçaklı saldırısına uğradı. Konu ile ilgili açıklama yapan Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız

"Genel Sağlık-İş adli sürecin yakından takipçisi olacaktır."

"Adana’nın Çukurova İlçesi 100. Yıl 2 No’lu ASM’ye pansuman için gelen iki kişi ASM girişinde maske takmaları için ikaz edilmiştir. Şahıslar, maske takmayacaklarını söyleyerek “her istediğimiz yere gireriz, bize kimse karışamaz” diyerek ASM çalışanlarına küfürler savurmuş o an orada misafir olan bir doktoru darp etmişlerdir.

Şahıslar, dışardan 2 arkadaşlarını da çağırarak 4 kişi olmuşlar ve saldırıya geçmişlerdir. Saldırganlardan biri 40-45 cm büyüklüğünde “rambo bıçağı” diye adlandırılan kesici delici alet çıkararak sağlık çalışanlarına saldırmıştır. Çevredeki esnafın ve hastaların müdahalesi ile saldırganlar araba ile kaçarak ASM’den ayrılmışlardır. Konu hakkında beyaz kod verilmiştir.

Saldırganlar polis tarafından yakalanarak 100. Yıl Polis Karakoluna getirilmişlerdir. Sendikamız Genel Sekreteri Derya Uğur ve Genel Sağlık-İş Adana Şube Mali Sekreteri Musa Uğur şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının yanında yer alarak desteklerini ifade etmişlerdir.

 ASM’lerde can güvenliği bulunmamaktadır

Sağlık çalışanlarının maske uyarısı yaptığı için bıçaklı saldırıya uğraması sözün bittiği yerdir. “Rambo bıçağı” diye adlandırılan kesici delici alet ile bir sağlık kuruluşuna girilebilmesi, ASM’lerdeki güvenlik sorunu bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Sağlık çalışanlarına güvenli çalışma ortamı sağlamakla yükümlü olan siyasi iktidar, etkin hukuksal düzenlemeleri acilen hayata geçirmelidir.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Siyasi iktidar, halkın sağlığı için görevli sağlık çalışanlarını korumak zorundadır. Sağlıkta şiddet ülkemiz ve insanımız adına utanç vericidir. Sağlıkta şiddetin önlenmesi için bir an önce her türlü güvenlik tedbirleri alınmalı, Sendikamızın hazırladığı etkin sağlıkta şiddet yasası çıkarmalıdır. Sağlık çalışanlarının korku değil, onur duyarak yaşayacağı çalışma koşulları derhal sağlamalıdır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti ve seyirci kalanları lanetliyor, siyasi iktidarı bir kez daha göreve çağırıyoruz.

Genel Sağlık-İş adli sürecin yakından takipçisi olacaktır." dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2021, 06:17

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER