Gazi Devlet Hastanesi Hasta Randevu Sistemi Çöktü!

Samsun'da Gazi Devlet Hastanesi başta olmak üzere kamu hastanelerinde hasta ve randevu bilgilerini düzenleyen sistem ikinci kez çöktü. Sorun halen devam ederken, Tabip Odası Başkanı Erkan, "Hastalar ve sağlık çalışanları perişan. Sayın Valim bu sorunu çözün lütfen" dedi.

Gazi Devlet Hastanesi Hasta Randevu Sistemi Çöktü!

Sağlık İl Müdürlüğü, kamu hastanelerinde randevu ve hasta kayıtlarının tutulduğu 'Web Tabanlı Merkezi Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Hizmet Alımı' için, Nisan ayında ihaleye çıkmıştı. Yüklenici firma 1 Nisan 2019 tarihi itibariyle önce ilçe hastanelerinde, sonrasında merkez hastanelerinde sistemi devre aldı. Ancak sistem Mayıs ayında çökmüş, büyük bir mağduriyete yol açmıştı. Aynı sistem, dün yine çöktü. Hastalar mağdur olurken, doktor sekreterlerinin hastaları özel hastanelere yönlendirdiği iddia edildi. Hastanelerde sistem çalıştırılamıyor. Sorun devam ediyor.

SAMSUN VE BALIKESİR BU SİSTEMİ KULLANIYOR
Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, hastanelerde yaygın sistem yerine ender bulunan 'Web Tabanlı Merkezi Hastane Bilgi Yönetim Sistemi'nin ihale ile tercih edilmesini manidar bulduğunu söyledi. Söz konusu sistemin Samsun ve Balıkesir'de kullanıldığını söyleyen Erkan, "Balıkesir'de de sorun yaşanıyor Samsun'da sorun var. Mayıs ayında sistem çöktü. Sistem ikinci defa tekrar çöktü. Neden ısrar ediliyor. Hastanelerde hizmet kalitesi düştü. Sağlık çalışanları ve hastalar arasında tartışma yaşanıyor. Şiddet potansiyeli var" dedi.

SORUN DEVAM EDİYOR
Samsun Valisi Osman Kaymak'a sorunun çözülmesi için çağrı yapan Tabip Odası Başkanı Dr. Erkan, "Hastanelerde sorun devam ediyor. Sağlık çalışanları sorunları iletiyor. Ancak çözüm için adım atılmadı. Eski program daha iyiydi. Bende hastaydım ve hastanede o keşmekeşliği kendim gördüm. Programın işletilmesinde ciddi sıkıntı var. Verilen ihale iptal edilmeli. Sağlık çalışanları baskı altında. Ciddi mağduriyet yaşanıyor. Sağlık çalışanları kendi işini mi yapacak, yoksa firmanın ihmalini mi çekeceğiz? Sayın Valimize çağrı yapıyorum, bu sorunu çözün lütfen. İstenmeyen olaylar yaşanabilir hastanelerde" diye konuştu.

Basından edindiğimiz bilgilere göre; dün Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç, hastane başhekimleri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Müdür Oruç, herkesi mağdur eden sorunla ilgili açıklama yapmadı.

Kaynak:https://www.samsunetikhaber.net/haber-gazi-devlet-hastanesi-hasta-randevu-sistemi-coktu-12812.html

 Sitemizde olmayan özel haberler sosyal medya hesaplarımızda !

Personel Sağlık NET'i İnstagramda Takip Etmek İçin Tıklayın

Personel Sağlık NET'i Facebookta Takip Etmek İçin Tıklayın 

Personel Sağlık NET'i Twitter'dan Takip Etmek İçin Tıklayın

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2019, 15:14

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
angaralı
angaralı - 11 ay Önce

iki senede bir hastanelerde program değişirse olacağı budur.

cetin sahin
cetin sahin - 11 ay Önce

Yine Benzer haberler. Sağlıkta HBYS çöktü.https://www.saglikpersoneli.com.tr/gundem/gazi-devlet-hastanesi-hasta-randevu-sistemi-coktu-h2032.html
10 yıllık Sağlık Bilişimi tecrubeme istinaden söylüyorum: Asıl problem genel olarak HBYS'lerde değil.
Kısaca mevcut durumu özetleyeyim.
Sağlık Bakanlığı devlet hastanelerinde merkezi bir HBYS(Hastane Bilgi Yönetim Sistemi) malesef yok.
Bu yüzden her hastane ayrı ayrı HBYS ihalesi yapıyor ve HBYS hizmet alımı yapıyor.
Kamu İhale mevzuatı mevcut HBYS ile devama uygun olmadığı için devamlı HBYS değişikliği oluyor. Hele birde ihale itiraz yargı süreçleri falan derken
3 ayda 1 HBYS değişikliklerine şahit oldum.
Yaklaşık 1500 tablodan oluşan HBYS değişimlerinde Veri aktarımları %100 olamadığı için veri kayıpları ,
Yeni bir sisteme geçişteki uyum sorunları hastaneye özgü iş süreçlerinden dolayı Hata ve çalışan açısından problemli ciddi sorunlar oluşuyor.
Çözüm olarak; UYAP benzeri Merkezi bir HBYS yapılarak tüm kamu hastanelerinde kullandırılabilir veya Kamu ihale mevzuatının HBYS alımları ile ilgili düzenleme yapılabilir.
Yoksa bu tarz haberler hiçbir zaman bitmeyecek gibi.

tecrübe
tecrübe - 11 ay Önce

13 yılımı HBYS sektörüne verdim. Altyapısı (Donanım, Network, Bant genişliği v.s) belli olan memleketimizde 20 küsür birbirinden bağımsız kurumu tek bir merkez sunucudan yönetmeye çalışır iseniz sistemde durur, hastalar da mağdur olur. Samsunun büyük hastanelerinde (Gazi Devlet, Atatürk Devlet v.s) şuan mevcutta bulunan firmanın .net ortamında yazdığı programları çalışıyordu ve gayet iyiydi!.. Nedir bu web sevdası??? Sorun programda ve HBYS firmalarında değil şuan orada hangi firma olursa olsun (ki hepsini iyi tanırım) aynı sorunlar yaşanacaktı. Türkiyenin en büyük (aklı selim ) kurumlarına bakın hiçbirisi web tabanlıda diretmez çünkü donanımları belli altyapıları belli bu üst donanımı alabilmek için verecekleri milyondolarlar belli. Sorun ayranları yok içmeye tahtı revanla gidiyorlar ..............

Performans
Performans - 11 ay Önce

Tayin döneminde birkaç hastanenin mutemetiyle görüştüm ortalama 1000 TL performans alanda var, 0 TL performans veren hastane var. Bence performansa da bir taban konulsa iyi olur.

cevap
cevap @Performans - 11 ay Önce

zaten tabanınız yok mu? 209 ve 375 khk ile alınan sabit ödemeler tabandır.

gencosman
gencosman - 11 ay Önce

Tüm sistemin çökmesini göze alarak; felaket senaryosu planlanırsa, olası durumlara hazırlıklı bir süreç ortaya çıkacaktır.

SIRADAKİ HABER