Gazeteci ACET Bakan KOCA ile Görüştü. İşte Konuşulanlar

eni Şafak yazarı Mehmet Acet, kaleme aldığı köşe yazısında Sağlık Bakanı ile hekimlerin hakları üzerine görüştüğünü ifade etti. Acet, Bakan ile görüşmesini 6 maddede özetledi

Gazeteci ACET Bakan KOCA ile Görüştü. İşte Konuşulanlar


Gazeteci Mehmet Acet,  Yeni Şafak'ta kaleme aldığı "Sağlık Bakanı Koca ile, hekimlerin, sağlık çalışanlarının yeni haklarını ve kazanımlarını konuştum" başlıklı köşe yazısında Bakan'ı ziyaret ederek "sağlıkta şiddet”, “malpraktis”, “emeklilik” ve “mali haklar” konuları üzerine konuştuğunu anlattı.

Hekimler ve sağlık çalışanlarıyla ilgili yapılan düzenlemelerin ayrıntıları üzerine konuştuklarını belirten Acet, Bakan ile görüşmelerini 6 başlıkta özetleyerek  şu ifadelere yer verdi:

 Sağlık çalışanlarına şiddet cezaları artırıldı

1- Sağlık çalışanlarına şiddete dönük cezalar artırıldı, yaralama katalog suçlar kapsamına alındı. Bu türden suçlar, terör, cinayet gibi suçlarla aynı kategoride değerlendirilecek. Dünyanın başka bir yerinde bunun kadına şiddet başlığı dışında bir örneği yok.

Malpraktis sorunu çözüldü

2- Malpraktis sorunu, (tıbbi hatalı uygulama) ABD ve benzeri ülkelerin çözemediği, sigorta şirketleri aracılığıyla çözümlerin getirilebildiği bir konu. Oralarda hekimlik, giderek sigorta şirketleriyle avukatlar arasına sıkışmış durumda. Biz ise, bundan sonra kasıt olmadıkça, bilerek ve isteyerek kasten hata yapılmadıysa, hekime rücu etmeyecek bir çözüm yolu geliştirdik. Malpraktisten kaynaklanan tazminatları Devlet ödeyecek. Bu şekilde ayrıca vatandaşın hukukunu da korumuş oluyoruz.

Hekimlerin emeklilik maaşı artırıldı

3- Hekimin emekliliği genel emeklilik sisteminin dışına çıkarıldı. Bu sadece hekimlere özel bir uygulama oldu. Hekimlerin bundan böyle ödenen primden bağımsız bir şekilde ek gösterge ile emekli olmaları sağlandı. Bu emeklilik reformunda kritik eşik olan 2008 sonrasını da kapsıyor. Böylelikle hekimler, 4 yıllık profesörlerin çok az altında emekli maaşı alma imkanı elde ettiler.

Sözleşmeli kadroların kapsamı genişletildi. Böylece daha fazla hekim daha fazla gelir elde edecek

4- Sözleşmeli kadrolarda şimdiye kadar mecburi hizmet kurası çekenlere öncelik veriliyordu. Yapılan düzenleme ile hekim sıkıntısı çeken her yerde sözleşmeli hekim görev yapacak şekilde kapsam genişletildi. Sayısı 22 bin olan sözleşmeli hekim sayısı 27 bine çıkarıldı. Böylece 5 ve 6’ncı bölgelere, ikinci basamak hastanelere ve yan dal uzmanlığı olan herkese öncelik verilmesi planlanıyor.

Üniversitelerin daha fazla nitelikli uzman hekim yetiştirmesine imkan sağlanıyor

5- Üniversitelerin asistan kadro sıkıntısını çözmek adına adımlar atıyoruz. Bu uygulama ile öğretim kadrosu güçlü olan kadim üniversitelerin daha çok nitelikli uzman öğrenci yetiştirme imkanı olacak.

Ek ödemeler enflasyona ezdirilmeyecek

6- Hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımızın mali haklarını korumak adına özellikle döner sermaye ek ödeme uygulamasını tamamen değiştiriyoruz. Ek ödeme almayan hastane kalmayacak. Herkes yaptığının karşılığını daha adil alabilir olacak. Taban ek ödemenin, maaş artışlarında olduğu gibi, enflasyona ezdirilmeden her dönem artış olacak şekilde bir ödeme planlaması yapılıyor. Aile hekimlerinin mali hakları da hizmet yükü kapsamında koruma altında

Yazının tamamı için tıklayınız.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
2351 VHKİYİ YAKTINIZ MÜBAŞİRLER SİZİ CENNETE GÖTÜRECEK HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ
2351 VHKİYİ YAKTINIZ MÜBAŞİRLER SİZİ CENNETE GÖTÜRECEK HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ - 1 ay Önce

YARDIMCI HİZMETLERİ GAVUR EVLADI GİBİ GÖREN CUMHUR İTTİFAKINA ÇAĞRIMIZDIR.MHP SEÇİM BEYANNAMENE KOYDUĞUN TÜM YHS ÖĞRENİM DURUMUNA GÖRE GİHS VE TEKNİK HİZMETLER SINIFINA ATANACAK DEDİNİZ.MECLİSTE KONUŞMAKLA OLMUYOR İCRAAT İSTİYORUZ İCRAAT.YANDAŞLAR BELEŞ MÜDÜR,TAŞERONA KADRO VAR,MÜBAŞİRE KADRO VAR SINAV KAZANAN 2351 VHKİ 9 YILDIR MAĞDUR.SEMBOLİK 1/4 MAAŞ DERECELİ LİSANSİYER,YÜKSEK OKUL MEZUNU YHS NA SEMBOLİK SADECE 600 EK GÖSTERGE VER AŞAĞILA LİSE MEZUNU GİHS 1700 EK GÖSTERGE ALSIN YHS LİSANSİYER 600 EK GÖSTERGEYLE AŞAĞILA SONRADA OY BEKLE CUMHUR İTTİFAKI BİZİM İÇİN BİTMİŞTİR.

Karabük
Karabük - 1 ay Önce

Yhs hakkımız haram zıkkım olsun sandığı sabırla bekliyorum kendinize gelince dakika istediğinizi alıyorsunuz bize gelince yok

Yhs
Yhs - 1 ay Önce

Yhs bizi kandırdığını zannedenler sandıkta hesabı verecek

SAĞLIK 02
SAĞLIK 02 - 1 ay Önce

sağlık çalışanları,bir imam,bir gece bekçisi,bir düz işçi kadar maaş alabilecek mi.bence asıl sorulması gereken soru bu.saygılar

YAZIKKK
YAZIKKK - 1 ay Önce

gazeteci ... vay be

alii
alii - 1 ay Önce

sayın acet sordunmu salgında personeline hangi hakları almış hiç bir şey sağlıkçılar öldü be sizin umurunuzda değil bir kuruş hak verilmedi

Yasin
Yasin - 1 ay Önce

Nöbetçileri hakkını calnayin 125 saat verin.

SIRADAKİ HABER