Emekli ve memur zam farkını ne zaman alacak?

Milyonlarca emekli ve memurun beklediği haber geldi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine toplantısı sonrası duyurduğu emekli ve memurlara yapılacak zamla ilgili yeni gelişme yaşandı. TBMM'de, memur ve emeklilere verilecek zam oranın yer aldığı torba teklifinin görüşmelerinde yeterli çoğunluk sağlanamadı. Fark ise kanun teklifinin yasalaşmasının ardından ocak ayı içerisinde hesaplara yatırılacak.

Emekli ve memur zam farkını ne zaman alacak?

Milyonlarca memur ve emeklinin gözü kulağı 15 Ocak'ta alacağı zamlı maaşlardaydı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine toplantısı sonrası duyurduğu emekli ve memurlara yapılacak yüzde 2.5 oranındaki zamla ilgili yeni gelişme yaşandı. Dün kanun teklifi görüşmeleri sırasında iki kez yoklama yapıldı ve toplantı yeter sayısı olmadığı için görüşmeler salı gününe ertelendi. Memur ve emekliye ek zam mı da içeren kanun teklifini görüşmek üzere 18 Ocak salı günü saat 15'te yeniden toplanacak. Emekli ve memur maaş farkları ne zaman yatacak? İşteson dakika haberinin detayları…

ZAMLI MAAŞLAR NE ZAMAN YATACAK?

Memurlar bu ayki alacakları maaşlarını zamsız alacaklar. CNN Türk'teki habere göre, zam farkları ise ileriki haftalarda kanun teklifi yasalaştıktan sonra ya önümüzdeki hafta ya da bir sonraki hafta memurlara Maaş farkları yatırılacak.

MECLİS'TE ÇOĞUNLUK SAĞLANAMADI

Toplantıda yeterli sayı sağlanmadığı için memur ve emeklilere gelen 2, 5 puanlık artış, 15 Ocak’ta maaşlarına yansımayacak. Düzenlemeye göre, memurlar enflasyon farkı dahil yüzde 30,95 zam alacak. Emeklilerin alacağı en düşük aylık ise 2 bin 500 lira oldu. Teklifin yasalaşmasının ardından fark ödenecek.


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

Teklif, Merkez Bankası Kanunu'nda da değişiklik yapıyor. Bankadaki yabancı ülke merkez bankalarına ait varlıklar haczedilemeyecek.

Kur korumalı Türk Lirası vadeli mevduat sisteminin de yasal zemini hazırlandı. Elektrikte oluğu gibi doğalgazda da kademeli tarifeye geçiliyor. İl bazında iklim şartlarına göre tarifeler belirlenmesi için Botaş'a yetki verilecek. Yeni ekonomi paketi ile Bireysel Emeklilik Sistemi’nde de (BES) yüzde 25 olan devlet katkısı yüzde 5’lik artış ile yüzde 30 olacak.

EMEKLİLERE EK ZAM İÇİN YASAL DÜZENLEME YAPILDI

Memur maaşlarına yapılan ek zamların hayata geçebilmesi için yasal düzenleme gerekiyordu. Bunun için de bir tasarı Meclis'e sevk edildi. Yapılan görüşmeler sonrasında emeklilere ek zammı ve taban maaşın yükseltilmesini de içeren torba yasa teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Tasarı genel kurulda da oylandıktan sonra Cumhurbaşkanı'nın onayından sonra yürürlüğe girecek. Böylece ek zamlar da enflasyon artışlarına eklenebilecek.

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Objektif Sağlıkçı
Objektif Sağlıkçı - 1 hafta Önce

Tüm meslek grubuna zam yapıldı. Her mesleğe iyileştirmeler oldu. Kimseyi suçlayamıyorum her meslek grubuna saygım sonsuz ve bereket versin. Pandemide en çok yorulan yıpranan bize neden zam yapılmıyor. Peki sadece sağlıkçılara neden yapılmıyor. 3600 ve zamların yapılmamasının kişisel fikrimi söylüyorum tek bir nedeni var. TTB, Hekimsen ve iş bilmez sendikalar olduğunu düşünüyorum. Koskoca Tabipleri temsil eden kurumun başına pkk sempatizanı seçilirse sanki sağlıkçıların içinde terörist yoğunlukta algısı oluşuyor. Ve süreklide TTB'nin düşmanca açıklamalarına devam etmesi eylem grev kararları ve neticesinde siyasi olaylara müdahil fikirlerini paylaşması bu fikrimi pekiştirdi. Öncelikle bu kurumlardan istifa etmeli acilen siyasi showlardan uzak durulmalıdır. Yoksa sağlıkçılara karşı bir hazımsızlık büyüyecek.

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 1 hafta Önce

Kendi maaşları olsa sayı fazla çıkar

Hasan
Hasan - 2 hafta Önce

Şaşırdık mı hayır.....

SIRADAKİ HABER