Elitaş'tan EYT açıklaması: Büyük sorun çıkarabilir

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, EYT ile ilgili olarak, etki analizinin iyi yapılması gerektiğini söyleyerek, "Parayı ödeyecek kurumla parlamento arasında uyum sağlanamadığı takdirde büyük bir sorun ortaya çıkabilir" dedi.

Elitaş'tan EYT açıklaması: Büyük sorun çıkarabilir

Elitaş, gündemden düşmeyen EYT ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bu konuyla ilgili etki analizinin iyi yapılması gerektiğini kaydeden Mustafa Elitaş, "EYT 1994 yılındaki bir kanunla ortaya çıktı. 56. veya 57. hükümet döneminde ortaya çıkan bir konu. Yaşar Okuyan döneminde yapılan bir düzenlemeydi. Ondan önce 38 yaşında emekli olma imkanı mevcuttu. O kanunla birlikte 1980 yılı sonrası sigortaya tabi olanlar EYT dediğimiz yaşta bir artış ortaya çıktı. Ben Haziran 1980 sigortalısıyım. Ben 40 yaşında emekli olacakken, 44 yaşında emekli oldum. 'Yasanın çıkma tarihinden itibaren bunlar oluyor' dense daha doğru olurdu. 1999 yılında çıkan yasa 19 yıl öncesine gitti. 11 yıl uygulama süresi vardı. Tam 20 yıl önceden yaşla ilgili sorunu ortaya çıkarmış oldu. Şimdi bu EYT'de 1999 yılının öncesini mi alacağız, yoksa daha sonrasını mı alacağız. Bir rivayete göre kendini EYT'li hisseden 7 milyon kişi var diyorlar. Onun ne olduğunu tam bilmiyoruz. Çalışma Bakanlığı bu konuda çalışmalarını yapıyor" dedi.


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

"Bizim bu konuda parayı ödeyecek kurumla parlamento arasında uyum sağlanamadığı takdirde büyük bir sorun ortaya çıkabilir" diyen AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, "Çünkü analizini yapmadan kanun çıkarırken Hazine ve Maliye Bakanlığını çağırırız, ilgili kurumları çağırırız. Her bir kanun maddesinin parasal kısımları olduğu takdirde her birinin etki analizini, bütçeden ne gibi imkanlar ortaya çıkabileceğini, hangi kaynaktan temin edileceğine bakarız. Diyelim ki 1 milyar TL'lik bir harcama yaptınız. O 1 milyar TL'den yapılan harcamayı borçlanarak mı yapacaksınız veya başka yerden tasarruf ederek mi, yatırımları kısarak mı sağlayacaksınız diye etki analizinin ortaya çıkması gerekir. Anayasanın hükmü de bu. O anlamda bu hesabı iyi yamak gerekir. Bunu yapacak kurumda Çalışma Bakanlığıdır. Bakanımızın bugünlerde yapacağı açıklamalara dikkat etmek gerekir" ifadelerini kullandı.(Cumhuriyet)

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2022, 03:59

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
SAYIN VEKİLİM 2351 VHKİNİN SINAVLA KAZANDIĞI KADROSU VERİLMEMESİDE YHS NIN EK GÖSTERGE ALAMAMASIDA BÜYÜK SORUN 9 YILDIR 2351 VHKİ MAĞDUR.
SAYIN VEKİLİM 2351 VHKİNİN SINAVLA KAZANDIĞI KADROSU VERİLMEMESİDE YHS NIN EK GÖSTERGE ALAMAMASIDA BÜYÜK SORUN 9 YILDIR 2351 VHKİ MAĞDUR. - 3 hafta Önce

SAYIN VEKİLİM SAĞLIKTA 2351 VHKİ SINAVLA KAZANDIĞI VHKİ KADROSU VERİLMEZKEN YANDAŞLAR BELEŞ HİÇ BİR ÖLÇME DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTULMADAN SÖZLEŞME KILIFIYLA MÜDÜR YAPILIRKEN BİZ SINAVLA VHKİ OLAMADIK BU BÜYÜK SORUN DEĞİLMİ.ADALET BAKANINIZ ADALETSİZLİK YAPTI GİTTİ.KARARNAMEYLE MÜBAŞİRLERİ SINIF ATLATTI.BU ADALETMİ.ARTIK YHS OLARAK SİZE OY FALAN VERMEYECEĞİZ. ALLAH BÜYÜK.

Ssğlıkçı
Ssğlıkçı - 3 hafta Önce

Kısacası Çalışma Bakanı nın açıklaması derken. Bir çalışma yok. Oyalama

Halo dayı
Halo dayı - 3 hafta Önce

3600 vede eyt tamamen bütçeyi batırır veremezler seçime kadar vakit geçirme taktiği emin olun

AYSEL
AYSEL - 3 hafta Önce

sorun sizsiniz

SIRADAKİ HABER