"ek ödemelerinin" kesildiği iddiasına yanıt

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Araştırma Uygulama Hastanesi Başhekim Vekili Prof. Dr. Semih Küçükgüçlü, yeni tip koronvirüs (Kovid-19) salgını sürecinde sağlık çalışanlarının ek ödemelerinde yaşanan yüzde 20'lik kesintinin bu süreçte poliklinik hizmeti verilememesi nedeniyle olduğunu belirtti.

"ek ödemelerinin" kesildiği iddiasına yanıt

Prof. Dr. Küçükgüçlü, Balçova Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtı önünde yaptığı açıklamada, pandemi hastanesi olarak görev yaptıkları dönemde acil servis hariç polikliniklerde geçici süreyle hizmet veremediklerini kaydetti.

Bu nedenle hasta sayısının azaldığını ve döner sermayeye konu olan tahakkuk tutarının da düştüğünü aktaran Küçükgüçlü, "Doğal olarak hastanedeki mesai arkadaşlarımızın döner sermayeden aldıkları ek ödemelerde değişiklik olmuştur. Diğer bir ifadeyle ek ödemelerde yaşanan yaklaşık yüzde 20'lik kesintinin hastane yönetiminin keyfi bir uygulaması ya da tasarrufu ile yakından uzaktan ilgisi yoktur." dedi.

Küçükgüçlü, Cumhurbaşkanlığı tarafından 1 Haziran'dan itibaren başlatılan normalleşme sürecinin devam ettiğini belirterek, "Büyük emek ve gayret göstererek hastalarımıza şifa olan arkadaşlarımıza, minnet borçluyuz. Buna karşın köklü kurumumuzun zan altında bırakılmasını, bir takım siyasi hareketlerin merkezi haline getirilmek istenmesini de doğru bulmuyoruz. Hak aramak başka bir şeydir, haksızlık yapmak başka bir şeydir." ifadelerini kullandı.

Hastanelerinin siyasetin "oyun alanı" olmadığını belirten Küçükgüçlü, şunları kaydetti:

"Bugün milletvekilleri, belediye başkanı, siyasi parti temsilcileri, sendika ve oda yöneticilerinin katılımıyla düzenlenen basın açıklamasında üniversite hastanemiz hedef alınmış ve bir takım gerçeği yansıtmayan söylemlerde bulunulmuştur. Öncelikle söylemek isteriz ki, döner sermaye gelirleri bizim kendi iç işleyişimizle ilgili bir konudur. İkinci nokta ise bu açıklamalarda vurgulanan kıdem tazminatının fona devredilmesi konusunun üniversitemizle hiçbir alakası yoktur. Buradan kendine siyasi malzeme çıkarmak isteyenler, öncelikle sorumlulukları dahilinde olan görevlerini icra etmelidirler."

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hak Hukuk Adalet
Hak Hukuk Adalet - 1 hafta Önce

Sürekli kamu kurum ve hastanelerini iftira karalama kampanyaları yapanların tüm tuzakları bozulsun. Pandemi döneminin başarılarını baltalayanları ALLAH'ın adaletine bırakıyoruz

Adaletten ne anlarsın haram
Adaletten ne anlarsın haram @Hak Hukuk Adalet - 1 hafta Önce

Dr olduk zaten hem de en iyi tıp fakültelerini bitirdik. Uzman da olduk hem de en yüksek bölümlerden birinde. Senin gibiler okumadan torpille, yalakalıkla haram işlerden malı götürmeye uğraşır çomar beyinli seni. Emek verip sınav kazanmadığın için el kesesinden konuşmak kolaydır. Zirtapoz sensin koftehor. Editör madem onu yayınladın bunu da yayınla

Saglıkçı
Saglıkçı @Hak Hukuk Adalet - 1 hafta Önce

Kardeş yorumundan anladığım kebabın yağlı yerinden yiyorsun. Yalakalıkta çok para var diyolar doğru mu?
Yersen hıyar var yermisin?

Sana Guguk Bize Hukuk
Sana Guguk Bize Hukuk @Hak Hukuk Adalet - 1 hafta Önce

Zırtopoz yukarda vermişler cevabını zaten pardon sana yetmiyor demi para lazım sana ! Ayrıl daha çok para kazanacağın iş yap desem yine hömkürürsün. Niye doktor mühendis olmadın millet okumuş olmuş senin neyin eksik onlardan

Hak adalet ha
Hak adalet ha @Hak Hukuk Adalet - 1 hafta Önce

Paradan haber var mı ? Bak yüzde yirmi az ödenmiş buna da lafın var mı ? Yoksa iftira diye her yaptığın gibi örtbas mı edeceksin, hile hurda yoluna mı başvuracaksın ?

selçuk
selçuk - 1 hafta Önce

Tabi yöneticiler, siyasiler, başkanlar iyi maaş aldığı için onlara göre sorun yok. Herkes siyasete çekiyor mevzuyu. İktidar, muhalefete birşey olmuyor ki olan çalışana oluyor. Mevzu şu ki bu hastanelere biz ortak değiliz, payımız yok, hissemiz yok.Özel kurum değil ki hastane gelirininden bize düşmesini bekleyelim. Bizler memuruz. Maaş desen çok düşük , fark sabit ödeme, performans ile kapatılıyor. Bunlar da olmasa asgari ücrete mi yapılacak bu donanımlı iş ? 50 sene oku gel sabit de olmasa 3-4 bine çalış. Hastalar en ufak şeyde şikayet ediyor. Kendilerini araştırsak sağlık sektörünün tırnağı kadar bile kendi işlerini iyi yapmazlar. En iyi hizmeti aldığında da teşekkür yazısı yazsana bakanlığa, cimer e. Şikayete geline önden koşuyorsun ama.

Bu senede kaldı
Bu senede kaldı - 1 hafta Önce

Hak hukuk adalet şu adını yazsana mevkin makamın var mı anliyak masa başında oturuyorsun herhal çalışmadan

Hak Hukuk Adalet
Hak Hukuk Adalet @Bu senede kaldı - 1 hafta Önce

Siz işinize gelmeyen herkesi itibarsızlaştırmaya bayılıyorsunuz. "Yöneticidir-tuzu kuru anlaşılan-nemacıdır-torpillidir-yandaştır-sendikadandır" diyerek sizden taraf olmayanı eleştirmek hayat felsefeniz olmuş.

Yeminler olsun ki hiç biri değilim. Bu Vatanın evladıyım. Yaşadığım toprakların bekçisiyim. Hakkın savunucuyum. Olması gerektiği gibi kim hangi kuruma iftira atarsa yalan yanlış karalarsa ordayım.

Bu Ülke hepimizin ve bir olmazsak doğruyu savunmazsak perişan olan orta asya ülkeleri gibi olacağız. Yahudilerin vb ahlaksız yezidlerin oyununa gelmeyin.

SIRADAKİ HABER