Ek göstergede kariyer mesleklerin statü farkı korunacak

Faruk Erdem, Sabah'taki 3600 ek gösterge toplantılarının detaylarını aktardı. Daire başkanı, genel müdür yardımcısı, müfettiş, uzman, kaymakam gibi kariyer meslek kadrolarında görev yapanların statü farklılıklarını korumak amacıyla ek göstergelerinde 600 puanlık artış yapılacak

Ek göstergede kariyer mesleklerin statü farkı korunacak

Faruk Erdem'in aktardığı detaylar:


Sendikalar 3600 ek gösterge ve ek gösterge çalışmalarının tüm memurları kapsamasını da bir kez daha gündeme getirdiler. Toplantıya hem çalışma Bakanlığı, hem Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığı hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri katıldı.

Toplantıda alternatif taslaklar üzerinde müzakereler yapılırken ek göstergeden yararlanacak memur kapsamının geniş tutulması , ek göstergesi olmayan unvanların da kapsama alınması benimsendi.

Bu arada çalışmaların daha hızlı ilerlemesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Ertuğrul Soysal başkanlığında bir komisyon kuruldu. Komisyon toplantılarına Hazine ve Maliye Bakanlığı , Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Personel ve prensipler Genel Müdürlüğü yetkilileri ile hizmet kollarının başkanları katılacak. Böylece her hizmet kolundaki unvanlar tek tek elden geçirilerek ek gösterge dengesizlikleri ortadan kaldırılacak.

Taslaklar netleşiyor

Bakanlığın yaptığı teknik çalışmalarda alternatif taslaklar hazırlandı. Bu taslaklar paydaşlarla yapılan toplantılarda azaltılarak tek bir metinde toplanacak. Taslaklarda yer alan bilgilere göre, ek gösterge artışı kamuda kapsamlı bir düzenlemeyi beraberinde getirecek. Daire başkanı, genel müdür yardımcısı, müfettiş, uzman, kaymakam gibi kariyer meslek kadrolarında görev yapanların statü farklılıklarını korumak amacıyla ek göstergelerinde 600 puanlık artış yapılacak.

Yapılacak ek gösterge artışlarında hiyerarşi, sorumluluk alanı ve görev dikkate alınacak. Askerler, hakimler ve öğretim üyelerinin ek göstergeleri de taslak metinlerde yer aldı.


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

Bunun dışında ek göstergesi olmayan yardımcı hizmetler sınıfı da çalışmalarda gündemde yer alıyor. Böylece kamuda ek göstergesi olmayan memur kalmayacak. Ayrıca bu alandaki tüm dengesizlikler giderilerek ek gösterge sorunu tarihe karışacak.

Kimlerin ikramiyesi 50 bin lira artacak?

Ek gösterge artışları mevcut maaşları artırırken asıl etkisini emekli maaşlarında ve emekli ikramiyelerinde kendini gösterecek. Burada hizmet yılı ve unvanlara göre maaşlarda 1.300 lirayı geçen artışlar ortaya çıkarken ikramiyelerdeki artış 50 bin lirayı geçecek. Burada bazı mesleklerde 2000 olan ek göstergeler 3000'e ve 2200 ek göstergeler ise 3.600'e çıkartılacak.

Yenilikler neler?

*Tüm unvanlar bütüncül anlayışla inceleniyor
*Ek göstergesiz memur kalmayacak
*Hiyerarşi, unvan, sorumluluk görevin önemi belirleyici olacak

*Yardımcı hizmetler sınıfı göstergeye kavuşacak
*Sağlık ve teknik hizmetler gösterge alacak


*Şube müdürleri, daire başkanları hiyerarşiye göre gösterge alacak

*Kariyer mesleklere 600 puan eklenecek
*Üniversite yöneticilerinin ek göstergesi düzenlenecek
*Mahalli idare yöneticileri de kapsama alındı

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
KARİYER
KARİYER - 2 ay Önce

Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı kariyer unvanmış vay be.Kariyer unvanın tanımını yaparmısınız. Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı omak için YÖK'ün belrlediği hangi Fakülteden mezun olunuyormuş söylermsiniz?Hepimiz de biliyoruz ki bu unvanlar kariyer değil ATAMA Yoluyla elde edilen KADRO unvanlar ki bunlar meslek bile değil.
Kariyer unvan nedir: Mesleği ile alakalı olmak üzere bir fakültenin yine ilgilialanından mezun olmak, yine aynı dalda master veya doktora eğitimini tamamlayarak mesleğini icra etmektir.
peki Daire başkanlığı veya Genel Müdür Yardımcısı olmak için YÖK bir fakülte açtıda bizim mi haberimiz olmadı?

HAKLISIN
HAKLISIN @KARİYER - 2 ay Önce

KARİYERDEN ZİYADE DAYI KOLTUKLARI DESE DAHA DOĞRU OLUR.

3232
3232 @KARİYER - 2 ay Önce

Katılıyorum.

Hekim
Hekim - 2 ay Önce

Doktorun ek göstergesi 3600 ebenin 3600 hemşirenin 3600 sağlık memurunun 3600 al sana 14 Mart müjdesi alkışlıyorum sizi mesleğimizi daha ne kadar itibarsızlaştırabilirlrler diyorum ki her seferinde kendini aşıyorsun sağlık bakanlığı

3232
3232 @Hekim - 2 ay Önce

Yine sağlık personelinemi değiniyorsun.Dikişini sondanı kendin yap.

MERT
MERT @Hekim - 2 ay Önce

DAHA HEKİM GÖSTERGESİNİ BİLMEDEN YORUM YAPIYOR... ŞEY GİBİ 45.000 TOPLAM PARA ALAN HEKİMİN GEÇİŞNEMİYORUZ EYLEMLERİNE KATILMASI GİBİ

Okur
Okur - 2 ay Önce

Ne adalet barınsan kendisine bakamıyor
Kendisine bakılıyor bakana verilen lar o paramı

SIRADAKİ HABER