Eczanelerde "418" uyarı kodu fırsata mı çevrildi

Eczanelerde "418" uyarı kodu fırsata mı çevrildi

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre,


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesinde, Konya’da bir eczanenin “418 uyarı kodu”nu fırsata çevirerek devleti zarara uğrattığını iddia etti.

Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 salgını süresince hastaların kronik hastalıkları için kullandıkları ilaçlara erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla bir genelge yayımladığını anımsatan Emir, “Genelge doğrultusunda hastalar, sağlık raporları ile reçete yazdırmadan ‘418 uyarı kodu’ ile eczanelerden ilaç alabiliyordu. Bu kapsamda Konya’daki bir eczanede hastalardan habersizce ilaç fatura edildiğine yönelik SGK’ye şikâyet başvurusu yapıldı. SGK ekipleri, şikâyet üzerine eczaneye denetime gitti” bilgisini paylaştı. 

Emir, denetim sırasında yaşananları da şöyle anlattı:

“AKP’nin eski Ereğli İlçe Başkanı ve aynı zamanda milletvekili aday adayı olan İbrahim Büyüktorun’un eşi Rabia Büyüktorun ile baldızı Bilge Melek Şen tarafından işletilen eczanede, kronik hastaların raporları kullanılarak ilaç temin edilmiş ve alınan bu ilaçlar SGK’ye fatura edilmiş. Bu yolla temin edilen ilaçlar el altından piyasaya satıldı. SGK ekiplerinin denetim görüntülerinden gördüğümüz kadarıyla, ilaçların eczanenin her yerinde, hatta çatıda dahi depolandığını anlıyoruz. Bu aile, Sağlık Bakanlığı’nın kronik hastalara kolaylık amacıyla başlattığı uygulamayı fırsata çevirmiş” ifadelerini kullandı.

"NEREDEN CESARET ALDILAR?"

“Bu skandalın peşini bırakmayacağız” diyen Emir, Bakan Bilgin’den şu soruların yanıtlarını istedi:  

“Konya’nın küçücük bir ilçesinde bile bu sahtekârlık rahatlıkla yapılabiliyorsa, Türkiye’nin genelinde kim bilir daha neler yapılmıştır? Büyüktorun ve ailesi, eczanenin kapatılmasını gerektirecek bu sahtekârlığa nasıl yeltenmiştir? Nereden cesaret almışlardır? Söz konusu eczaneye nasıl bir yaptırım uygulanacaktır? Konya’daki denetim dışında 418 kodunun suistimal edilmemesi için bugüne kadar ne gibi denetimler yapılmıştır?” 

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Seis
Seis - 1 ay Önce

içinizdeki bu pislikleri temizleyin fırsat arayanlara kollayanlara kansız şerefsiz kim olursa olsun makam mevki veripte milletin ve devletin ahını almayın eğerki doğruysa birde millet vekili adayı olmuş gerisini siz düşünün

sivaslı
sivaslı - 1 ay Önce

attığınız başlığa dikkat edin bir iki adam bunu yaptı diye yine herkesi zan altında bırakmaya çalışıyorsunuz. 418 kodu olmasaydı pandemi döneminde zaten yoğunluk yaşayan doktorların hali nelacaktı reçete yazdırmak isteyen insalarla hastaneler dolup taşacaktı. Bide şunu da bilmek lazım 418 kodu sadece hastaların sürekli kullandıkları raporlu ilaçlar için geçerli

SIRADAKİ HABER