banner1

Döner Sermayeler Düştü Fark Nöbet Parasından Kapatılıyor

Döner Sermayeler Düştü Fark Nöbet Parasından Kapatılıyor

1.Basamakta görev yapan sağlık çalışanları neredeyse 0 lira performans alırken hastanelerde ise yarı yarıya düşen döner sermayeler tutturulan fazla nöbetlerle giderilmeye çalışılıyor.

Dağıtılan döner sermaye elde edilen gelire göre hesaplandığı için artış ve azalışlar olabiliyor. Ancak nöbet parasından durum öyle değil. Tutulan nöbetin parası ile elde edilen gelirin bir alakası olmadığı için nöbet paraları er yada geç ödeniyor. Şuan bazı hastaneler nöbet parasını 1 ay sonra öderken bazı hastaneler 3 ay geriden ödüyor. 

İdareciler ise performans dağıtılmadığı için fazla nöbet parasına göz yumuyor.  Tabir yerinde ise kafalarından nöbet tututulacak birim uyduruyorlar. Akşam 16'dan sonra 1 kişinin yapacağı iş için 3 kişiye nöbet yazılıyor. Ebe, hemşire, doktor dışında nöbetçi memurluk için hizmetli, vhki, şef, bilgisayar işletmeni gibi branşlara nöbetler yazılıyor.

Tüm bunların sonunda fazla nöbet paraları ile ek ödeme paraları aynı kaynaktan çıktığı için bu seferde dağıtılacak ek ödemeler (performans) azalıyor. Kısır bir döngü ve karmaşık bir yapı mevcut.

Ayrıca fazla nöbet tutan personel ile nöbet tutma imkanı olmayan personel arasında haksızlık yaşamaktadır.

Hastanelerin gelirlerini artıracak , personeli mutlu edecek politikalar geliştirilmeli. Diğer mesleklerin son yılllardaki ücret artışları ortada. Bundan 6-5 sene önce bir hemşire bir polisten öğretmenden daha iyi ücretler alırken şuan bu tam tersine döndü. Din görevlilerinden, uzman çavuşlardan daha düşük ücret alan sağlık çalışanlarının acilen maddi olarak desteklenmesi lazım.

Bütün bunların dışında sağlık müdürlükleri, toplum sağlığı merkezleri, sağlık evleri, verem savaş ve ana çocuk merkezleri, kısacası 1. basamağın tamamında son 3-4 yıldır sağlık çalışanları sabitin üstü ek ödeme alamıyor.

Temmuz 2019'da 18 bin tl maaş alan bir sözleşmeli başkanın eline geçen ücretin 9 bin lirası döner sermaye. Çalışanına 0 tl döner sermayeye veren sistem başkana 9 bin tl döner sermaye veriyor. Bunun hak hukuk adaletle zerre kadar alakası yoktur.

Sözleşmeli yöneticilerin maaşlarının yarısını döner sermaye oluşturuyor. Bu döner sermaye ise 1 .basamakta 112 acillerinde olduğu kalemden ödeniyor. Son 2 yıldır 112 acillerin döner sermayesindeki azalmaların bir sebebi de sözleşmeli yöneticilere bol keseden verilen ek ödemeler...

personel sağlık net

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2019, 23:27

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
HEMŞİRE
HEMŞİRE - 7 ay Önce

BU KONUYU YETKİLİ SENDİKAYA YOLLAYIN İLGİLENSİN

Bakanlıktan Memur
Bakanlıktan Memur - 7 ay Önce

Sabit ek ödeme genel bütçeden ödenmesi için çalışmalar başladı.
2019 Ekim ayında Sağlık Personelinin yüzü gülecek.Ekime olmazsa ....

gülendam
gülendam @Bakanlıktan Memur - 7 ay Önce

olmıycak bir şey için umut vermesen keşke:(

Ekim
Ekim @Bakanlıktan Memur - 7 ay Önce

Ekime olmazsa .....yolu var diyorsunuz

MEMO
MEMO @Bakanlıktan Memur - 7 ay Önce

KASIMA KESİN OLUR :))))

mmm
mmm @Bakanlıktan Memur - 7 ay Önce

Doktorların yüzü gülecek de bence

SELİMCAN
SELİMCAN - 7 ay Önce

DÜZELECEK DÜZELECEK,ÖNDEN İKİ DİŞİNİZİ SIKIN,HIII DEYİNCE BİTECEK. SAYGILARIMLA.

gülendam
gülendam @SELİMCAN - 7 ay Önce

önden iki dişimizi sıkmakla kırdık....döner de yok neyle yaptır caz heee soruyorum sana??

saglıkcı
saglıkcı - 7 ay Önce

saglıkcılar hastaneler dahıl doner alamaz oldu ancak sabıt alınıyor.nobet parası vermemek ıcın fazla mesaıde yaptırılmıyor ama sozlesmelı yonetıcılerın ek odemelerı performansa tabı degıl onlar her ay tıkırr tıkır alıyor.yazık cok yazık ılkonce performansa dayalı doner yonetıcılere odenmelı hemsırenın rontgen teknısyenının performansla ne alaksı olabılır boyle sacmalık olabılırmı bu ısın kesın cozumu sabıtlewre 500 ıla 1000 tl arasında zam yapılmalı ancak bızı o kurtarır

SELİMCAN
SELİMCAN - 7 ay Önce

BAKANLIĞIN EN BÜYÜK KARIN AĞRISI BU DÖNER SERMAYE ÜZERİNDEN YAPILAN ÖDEMELERDİR. BU SORUN KISA SÜREDE ÇÖZÜLECEKTİR.HERKESİ TATMİN ETMEYECEK ŞEKİLDE DE OLSA,BİR ÇALIŞMA YAPILIYOR, DİYE BİLİYORUM. SAYGILARIMLA.

TIBBİ SEKRETER
TIBBİ SEKRETER @SELİMCAN - 7 ay Önce

SALLADIN BENCE ATIYORSUN

emekli
emekli - 7 ay Önce

editör sen hayatında hiç nöbet tutun mu

ECZACI
ECZACI - 7 ay Önce

Evet doğru görevli olduğum NÖHÜ Eğitim araştırma hastanesinde eczanede tek kişi nöbet tutmaktayız onun da saatini düşürdüler ancak idari birimlerde idareye ve sendikaya yakın kişilere nöbet ve icap parası altıda ödemeler yapıldığını duymaktayız.

aaaa
aaaa - 7 ay Önce

TESBİT DOĞRU AMA BUNU KİM YAPACAK 1/4 LİSANS MEZUNU HEMŞİRE 197 TL AKIYOR 0 ÇEKENMİ DERSİN 27 TL ALANMI DERSİ HANGİSİ


SIRADAKİ HABER