Döner Sermaye Sistemi Adaletsizlik ve Eşitsizlik Sistemine Dönüştü

Döner Sermaye Sistemi Adaletsizlik ve Eşitsizlik Sistemine Dönüştü

   Sağlık Sen İstanbul 1 Nolu  Şube Başkanı Zafer CANER İstanbul Şişli Hamidiye Etfal E.A. Hastanesi önünde  kurumlarda  yaşanan başta döner sermaye dağılımındaki yetersizlikler ve adaletsizlikler, ile ilgili basın açıklaması yaptı.Başkan Caner Yaptığı açıklamada  ;                                          Kıymetli çalışma arkadaşlarım, sayın basın mensupları, değerli katılımcılar
Sağlık hizmetleri, kamunun vatandaşlarına vermekle yükümlü olduğu hizmetlerin en önemlileri arasında yer almaktadır.
“Sosyal devlet” ilkesinin esas alındığı ülkelerde her bir vatandaş, kamunun sağlık ve sosyal hizmet çalışanları eliyle sunduğu bu hizmetten eşit bir şekilde yararlanır.
Bu durum, “sosyal bir hukuk devleti” olan ülkemiz için de geçerlidir.
Ülkemiz, dünyanın en kapsamlı ve en donanımlı sağlık sistemlerinden birine sahiptir.
Ve bu sistem, vazifelerini her şeyden önce kutsal olduğunu bilen, vefakar ve cefakar sağlık ve sosyal hizmet çalışanları aracılığıyla ayakta durmaktadır.
Yani sağlık sisteminin layıkıyla işlemesi, vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden maksimum düzeyde yararlanabilmesi hususunda asıl pay, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarınındır.
Sistem o kadar bir ve bütün ki hemşirenin yaptığı işi doktorun yaptığından, ambulans şoförünün yaptığı işi sağlık teknikerinin yaptığı işten ayıramazsınız.
Kısaca söylemek gerekirse, sağlık hizmetlerinde sunulan hizmetin, verilen emeğin, dökülen alın terinin tamamı, ortaktır, tüm çalışanlarına aittir.
Dolayısıyla sistemin külfetinde nasıl ortak paylaşım söz konusuysa, nimetinde de aynı durum geçerli olmalıdır.
Ancak ne yazık ki böyle bir durum söz konusu değildir. Bunun en bilinen ve en yakıcı örneği de döner sermaye uygulamasında yaşanmaktadır.
Döner sermaye; baştan sona, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının tamamının alın teri ve emeğiyle var olan bir sistem olması gerekirken, çalışanlara tam anlamıyla bir eşitsizlik ve adaletsizlik sistemi olarak geri dönmektedir.
Aynı işi yapmalarına rağmen döner sermayeden alınan pay noktasında aralarında uçurum olan sağlık çalışanları mevcuttur. Bunun izahı ve kabulü mümkün değildir.
Bir kurumda, tek kuruş dahi döner sermaye alamayan sağlık çalışanı varken, başka bir kurumda çok yüksek döner sermaye alan sağlık çalışanı olmasını, kim, neyle izah edebilir?
Bu haksızlığa, bu adaletsizliğe, bu eşitsizliğe daha ne kadar sessiz kalınabilir, daha ne kadar görmezden gelinebilir?
Herhangi bir kamu kuruluşunda; aynı işi yapıp, aynı saat çalışıp, aynı statüye sahip olupta farklı ücret alan bir çalışana rastlamak mümkün müdür?
Akılla, vicdanla, hukukla açıklanamayacak bu çelişki kamu kurumları arasında sadece sağlık kurumlarında yaşanmaktadır!
Buna bir an önce son verilmelidir.

İnsan hayatının, insan sağlığının söz konusu olduğu bir kamu hizmeti, böylesine büyük bir sorunla sağlıklı işleyemez.
Çünkü yürek sızlatan bu haksızlığa, bu adaletsizliğe, bu eşitsizliğe sağlık ve sosyal hizmet çalışanları adeta isyan ediyor.

Meselenin bir de şu yönü var; mevcut döner sermaye sistemi, aynı zamanda, resmen hak gaspına yol açıyor.
Bir çalışan hiçbir ücret alamazken veya çok az alırken, başka bir çalışan çok yüksek alıyor. Bu hak gaspıdır ve suçtur.
Kamu otoritesinin ve hizmeti alan kamuoyunun buna asla seyirci kalmaması gerekir.
Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin moral ve motivasyonlarını sarsan, iş barışını ve huzurunu olumsuz etkileyen, hak kayıplarına yol açan ve çalışanları meslekten soğutan döner sermaye sistemi bir an önce düzeltilmelidir.
Hakkaniyeti esas alan döner sermaye sisteminin oluşturulması mümkündür ve bunun yolunu her platformda muhataplarımızla paylaştık, paylaşmaya her daim hazırız.
Ayrıca;
1) En kutsal değerlerimizden biri olan aile bütünlüğünün ve hakkaniyetin sağlanması, sözleşmeli istihdamın son bulması adına istihdamlar kadrolu olarak sağlanmalıdır...
2) 3600 ek gösterge konusu iş barışını sağlayacak şekilde tüm sağlık çalışanlarına adil olarak düzenlenmelidir...
3) Lisans tamamlama tüm mezunları kapsayacak şekilde açılmalıdır...
4) Yıpranma payı iyileştirilmeli, sağlık hizmetinin her alanını kapsayacak şekilde genişletilmeli ve geriye dönük işletilmelidir...
5) Aşırı iş yükü ve İstanbul’da yaşamanın ekonomik zorlukları dolayısıyla sağlık ve sosyal hizmet çalışanları İstanbul’dan kaçmaktadır. Bu nedenle İstanbul için giderek büyüyen istihdam sorunu acilen giderilmelidir. Metropol tazminatı gibi katkılar acilen devreye alınmalıdır...
6) Unvan değişikliği ve görevde yükselme sınavları düzenli olarak yapılmalı ve sonrasındaki mülakatlarda objektif davranılmalıdır
7) Sağlıkta şiddeti önlemek adına adam akıllı ve caydırıcı önlemler alınmalıdır...
8-Yardımcı hizmetler sınıfındaki mağduriyetler giderilmeli beklentiler yerine getirilmelidir. 9) 7/24 esaslı çalışan, yaş sınırı olmayan kreşler tüm kurumlarda eksiksiz faaliyete geçirilmelidir...
Sorunları görmezden gelmek, ötelemek, hasır altı etmek, bir süre sonra daha büyük sorunlara yol açacaktır
Başta döner sermaye olmak üzere tüm bu sorunlar bir an önce giderilmeli, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yüzü güldürülmelidir.
Unutulmamalıdır ki sağlık sistemindeki başarılı çalışmalar vatandaşlarımızın memnuniyet düzeyine doğrudan katkı sunan çalışmalardır. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanları mutlu olur yüzleri gülerse, vatandaşlarımızında yüzü güler, kamu idarecilerinin de eli rahatlamış olur... Biz Memur-Sen bağlısı Sağlık-Sen olarak hep yapıcı bir dil kullanmaya çalıştık. Amacımız sağlıkta dönüşümün ve vatandaşın memnuniyetinin yegane sebebi olan fedakar ve cefakar sağlık çalışanlarımızın makul taleplerinin yerine getirilmesini ve haksızlıkların son bulmasını sağlamaktır. Çalışanıyla mutlu bir sağlık sistemi inşaa edilmesine yardımcı olmaktır.
Bu vesileyle ülkemize ve milletimize karşı sorumluluklarımızında farkındayız.
Sözlerime son verirken sınır ötemizde bugünlerde yaşanan askeri harekatımıza karşı hassasiyetle ülkemizin çıkarları doğrultusunda devletimizin tüm organlarının Allah yardımcısı olsun, askerlerimizi muzaffer eylesin.
Basın açıklamamıza vakit ayırıp katılan siz değerli katılımcılarımıza ve basın mensuplarımıza çok teşekkür ederiz.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 5 ay Önce

SANIRIM SAĞLIK SEN DEĞİŞEREK GELİŞİYOR.SAYGILARIMLA.

saglıkçı
saglıkçı - 5 ay Önce

onların adaleti yerin dibine batsın.döner sermaye paralarının agzı kendilerine doğru çevirdiler.aldıgınız o milyarlar zehir zıkkım olsun inş.bogazınızda kalsın.performans paralarımıza dahi göz diktiler.yüzde ellisinden fazlasını kendilerine çevirdiler.en düşük maaş alanlar saglık personeli oldu.inş.bunları yapanlara Allahın adalet gelecek,kul hakkı yemek ne demekmiş görecekler inş.hakkımız haram olsun fiti fitil burunlarından gelsin inş.Allah belanızı versin

hemşire saglık mem
hemşire saglık mem - 5 ay Önce

Sağlık sen biz çalışanların durumunu halini bilmiyor mu zannediyorsunuz bal gibi biliyorlar ama kendilerinin eşlerinin dostlarının koltuklarından makamlarından olmamaları için hükümetle ters düşmeye yürekleri yetmiyor kısaca gücün yanında oluyorlar isteseler bunca calisanla greve gitseler iş biraksalar bir ginde bütün meseleler çözülür çünkü bu sagliktir hiç bir aksaklığa ertelemeye gelmez millet ayaklanır ama saglik sen sorunları çözmek istemiyor çözüm olunca kendilerine ihtiyaç kalmayacaklarini biliyorlar kısaca sendikanın elinde oyuncak olmayın arkadaşlar sorunları çözmek isteyen bir sendika yıllardır konuşarak değil masaya yumruğunu vursa bu iş biter ama kendi saltanatlari için bizleri feda ediyorlar.eski bir sağlık sen ci bu mesleği seçtiğim güne…

ulan benle beraber işe başlayan 15 yıllık polis arkadasım 6500 tl den aşağı maas almazken astsubay arkadasım 8000 tl asağı maaş almazken benim hersey dahil elime gecen 4600 tl varmı böyle birsey zamanında dönüp bakmadığımız meslekler bizlerin maasını 2 ye katladı.yeni işe başlayan bir bekçi bile 4800 tl maas alıyor bu ülkede.zabıtası 5500 tl öğretmeni 6000 tl vaizi 8000 tl imamı 4500 tl alıyor.madem bu meslek bu kadar değersiz madem ihtiyac yok kapatın bu bölümleri herseyi doktorlar yapsın Hasta hakları dediler ağzımıza sic….lar şimdi de bu oh ne güzel . öğretmen ler için performans sistemi gelecekti hepsi itiraz etti şimdi gündemde bile yok memursen değil öğretmen sen olmuş sağlık sende bunun altında eziliyor hiçbir kazanım yok iken elimizde ne varsa alıyorlar yazıklar olsun bu meslekten bu bakanlıktan iğreniyorum imkanım olsa başka kuruma geçer 8,5 mesaimi bilirim .

Diğer kurumlarda neden böyle birşey yok memnuniyet sadece hastanelerde var bir vatandaas olarak örneğin adliyede mahkemen var hakim 3 ay sonra ,5 ay sonra kafasına göre gün verirken vatandaşın işi gücü yok mu memnunmu diye sorulmazken sağlıkta tam zıttı var,öğretmenler için performans sistemi gelecekti veliler öğretmenlere puan yani memnuniyet derecesi uygulanacakti bir itiraz ettiler kaldırıldı neden ,maliyeye git tarıma git kısaca bütün kurumlarda vatandaş memnunmu değil mi yasası yok iken it azarlar gibi azarliyorlarken bunlara birşey yapılmazken biz sağlık çalışanlarına zulüm ediliyor perpormansiniz batsın doneriniz batsın zaten son 7 senedir döner alamıyoruz bu gidişle maaşlarda kesinti yapmaya başlayacaklar sağlık sen bunlar hep senin ve üyelerinin sessiz kalmasından dolayı oluyor bir gün sadece bir gün iş bırakılsa greve gidilse .

artık bu mesleği yapmaktan iğreniyorum masa başı düz memur ol daha iyi Degerimizin kiymetimizin bilinmesinin muhatap alinmamizin tek çaresi greve gitmek iş bırakmaktır bundan yıllar önce yüzlerce polis nasıl meydanlarda yürüdüler ise bizlerede sıra gelmiş görünüyor kamuda en düşük maaşı alanlar olarak o zaman yapabiliyorlar yapsinlar doktorlar ameliyat larini,baksinlar hastalarına yapsınlar tedavilerini de görelim yapılması gereken hemşire ve sağlık memurlarının toplum sağlığı yani erkek hemşirelerin maaşlarını ve özlük haklarını yüksekmektir.,
hasta demek doktor hemşire sağlık memuru demektir gerisi angaryadir tedavilerini yapan hasta ile birebir ilgilenen kişilerdir.adam laborant hastayı görmez hasta yakinini görmez materyal üzerinde makine ile çalışır işi makine yapar olacak ismidir her çalışanı aynı saymak,o zaman hastaları görmeyen çalışanların perpormansini nasıl olcaceksiniz sıfır döner alacak demektir kim puan verecek kapalı kapılar ardında çalışan kişilere

ARTIK YAPILMASI GERKEN TÜM ÇALIŞANLARIN BÜTÜN SENDİKALARIN BİR OLUP ORTAK KARAR ALIP MEYDANLARI ÇIKIP TEPKİ GÖSTERMESİDİR BAŞKA YOLU KALMAMIŞTIR ÖNCELİKLE TEPKİMİZİ HÜKÜMET BAKANLIK VE HALK GÖRMELİ ONA GÖRE HAREKET ETMELİDİRLER.HALK ARTIK BÖYLE DEVAM ETTİĞİ TAKDİRDE SAĞLIK HİZMETİ ALAMAYACAĞINI BİLMELİDİR.

memur06
memur06 - 5 ay Önce

Dalga geçmeyin .Yetkili sendika kim! bir de utanmadan açiklama yapiyorlar .

gg.gg
gg.gg - 5 ay Önce

taşeona verilmemesi lazım

MEHMET02
MEHMET02 - 5 ay Önce

SENDİKA NE ZAMAN ÇÖZECEKSİNİZ
2005 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır." ON DÖRT YIL l oldu ne zaman çözeceksiniz

SIRADAKİ HABER