Doktorlara Vergi Takibi Geliyor

Doktorlara Vergi Takibi Geliyor

Maliye yapılan ihbarlar sonucu yüksek kazançları ve lüks yaşantılarıyla dikkati çeken bazı isimlerin sadece yüzde 1 vergi ödediğini belirledi. Buna göre özellikle düşük gelir beyan eden doktor, avukat, şarkıcılara yönelik denetimler artacak.
Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu denetim alanını genişletiyor. Yüksek kazançlara rağmen bazı avukat, doktor, şarkıcı ve sosyal medyadan satış yapanlarını sadece yüzde 1 vergi ödediğini tespit eden kurul, bu meslekleri sürekli gözetim ve denetim altında tutacak. Kurul bünyesinde, sektörel uzmanlaşma modeline geçiş çalışmalarıyla birlikte sektörel bazlı incelemelere ağırlık verildi. 

KAPSAMLI İNCELEME YAPILDI

Akaryakıt, demir-çelik, madencilik, ilaç-sağlık, turizm, telekomünikasyon, bankacılık, sigortacılık, dijital ekonomi, alkollü içecekler ve tütün mamulleri gibi sektörler nezdinde başlatılan vergi incelemeleri diğer alanları da kapsayacak şekilde genişletilecek. Vergi incelemeleri, Vergi Denetim Kurulu Risk Analiz Merkezi tarafından yapılan analizlerle ihbar ve şikayetler sonucunda başlatılıyor. 

İHBARLARDA ARTIŞ VAR

Bu doğrultuda yürütülen çalışmalarda, sosyal medya üzerinden satış yapanlar ve reklam geliri elde edenlerle doktor, avukat, sanatçı ve şarkıcıların olması gereken tutarların çok altında vergi beyan ettiği görüldü. Kurul yetkilileri, yüksek kazançları ve lüks yaşantılarıyla dikkati çeken isimlerin ödediği vergilerin oranının yüzde 1’i geçmediğine, bu alanda yapılan ihbarların artış gösterdiğine işaret etti. 

MÜKELLEFLERİ UYARDILAR

Yetkililer, sektörel analizlerin yapılan ihbarları desteklemesiyle vergi incelemelerinin ve anlık denetimlerin artarak devam edeceğini vurguladı. Kurul yetkilileri, bu nedenle mükelleflere vergilerini zamanında ve tam olarak beyan etmesini önerdi. 

KONAKLAMA VERGİSİ 1 NİSAN’DA DEVREDE

Gelir İdaresi Başkanlığı ‘Konaklama Vergisi’ne ilişkin uygulama esaslarını belirlemek için bir tebliğ taslağı hazırladı. Buna göre otellerde geceleme hizmetinden bağımsız olarak sunulan sünnet, düğün, kokteyl, toplantı, kongre, sempozyum ve benzeri organizasyon hizmetleri konaklama vergisi kapsamı dışında tutulurken, promosyon, eşantiyon ve hediye konaklamalar vergilendirilecek. Konaklama vergisinde hizmetten yararlananın uyruğuna bakılmayacak. Kampinglerde, kampçıların geceleme ihtiyaçlarını kendi imkanlarıyla karşılayıp karşılamaması veya kampçı ünitesinin çadır, bungalov gibi ünitelerden oluşması uygulamayı etkilemeyecek. Herhangi bir geceleme hizmeti sunulmayan mola noktaları gibi tesisler kapsamda yer almıyor.

Konaklama Vergisi, 1 Nisan 2020’den itibaren yürürlüğe girecek. Vergi oranı 31 Aralık 2020’ye kadar yüzde 1 olarak uygulanacak.

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 8 ay Önce

SIKI TAKİP İYİDİR,EKLEM ROMATİZMASINA İYİ GELİR. SAYGILARIMLA.

HABERDE SADECE DOKTOR MU YAZIYOR
HABERDE SADECE DOKTOR MU YAZIYOR - 8 ay Önce

Bak sayın admin doktorlara karşı bir düşmanlık oluşturuyor açtığınız başlıklar.Doktorlara vergi takibi geliyor diye başlık mı olur. orada şarkıcı avukat da yazıyor.Doktorların çok para kazananı toplasan %1 değildir.Ya öyle bir algı oluşmuş ki dünyaları kazanıyoruz sanki.Rakam yazmayacam ama öğretmen,imam,aile sağlığı çaışanı,astsubay,uzman çavuşların bazıları şu an kazandığımdan en fazla 1000 lira eksik kazanıyordur.O eski doktorun kazandığı devir bitti.Evimizi geçindirdiğimize şükrediyoruz.40 yaşıma geldim.2 çocuk var.sadece 1 tane arabam var.o da 2012 model jetta.Ne ev ne birikmiş para ne başka birşey.Çoğu ben ve benden yeni meslektaşım da benle aynı durumdalar.O eski trilyon kazanmış uzman doktor,proflarla hepimizi bir tutmayın.Onlar muayenehanecilik döneminde kazanmış.Çoğu hala da kazanıyor ama toplasanız ülkede 100 200 kadardır onlar.Onlar zaten her durumda kazanır.Birbirimize girecek gelir uçurumları yok.Tutar şimdi burada birkaç aklı evvel bizim hastanede doktor 20 bin performans alıyor yazar.Ya geçin sallamayı.En yüksek kazanan doktorlar doğu ve güneydoğudadır, onlar da sözleşmeli ve de cerrahi branş veya acil tıp uzmanlarıdır. bi zahmet yaşadıkları yere göre de kazansınlar.Geri kalan bizler de performans felan yok. Vermiyorlar. Kimse kimsenin maaşına kazancına göre yorum yapmasın artık.Yukarda örnek verdiğim meslek grupları çok alıyor diye de yazamadım.Sadece bizimle karşılaştırma olsun diye yazdım.Onlar normali alıyor.bizler az alıyoruz.

mantık
mantık @HABERDE SADECE DOKTOR MU YAZIYOR - 8 ay Önce

böyle gereksiz bir mantık mı olur ya asgari ücretle geçinen ne yapsın ? asgari ücretin insanca yaşamaya yetmeyeceğini düşünüp hakkını arasın herkes desteklesin şunu diyen adam asgari ücretle adam çalıştırsa çok fazla veriyorum dye ağlar ha. o mantıkla gidince asgari ücretten fazla alan kimse hak aramasın haksızlığa ses çıkartmasın adam yoruma bu kadar kazanan dr sayısı çok çok az dr lar ay sonunu zor getiriyor yazmış asgari ücretli napsın diye cevap gelmiş.bu insanlara hizmet etmek laf anlatmak zor doktorum Allah kolaylıklar versin

sağlık
sağlık @HABERDE SADECE DOKTOR MU YAZIYOR - 8 ay Önce

Ne diyeyim aldığına şükür etmeyip 10 bin alan dr bunu yapıyorsa asgarı ücretle geçinenler bu adama biraz para toplayıp versin yazıktır. Bi gözünüz doymadı dr milleti...

Haramın kralı
Haramın kralı - 8 ay Önce

Çok kazanan Dr, tüccar, esnaf, müteahhit, iş adamı, avukat, müh. hepsi aynı vergi kaçırıyor. İhbara ne gerek var devlet kurumları gayet biliyor, denetleniyor. Biz maaşımızı daha almadan bizden para kesen zihniyet neden bunları denetlemez de onlardan alamadığını tekrar indirek vergi olarak gıda, araç, eşya vs gibi ürünlerde yine bizden alır. Gelişmiş gayrimüslim ülkeler bizden daha adil, bizden helal.

çok basit istifa edenleri inceleyin
çok basit istifa edenleri inceleyin - 8 ay Önce

Kamudan istifa edip özele geçenleri inceleyin yeter.
Devletteyken 15 Bin alıyorlarsa özeldeyken 30 bin alıyorlar.
Ayrıca haber başlığı hocamın da yazdığı gibi kamuda çalışan doktorla alakasız bir haber.

hurdacı
hurdacı - 8 ay Önce

kamuyu boşverin
kamu çalışanının eline zaten vergisi kesilmiş olarak para veriliyor

özelde çalışan doktorların çoğu parayı elden alıyor
fiş,fatura,pos.kartlı ödeme kesinlikle kabul etmiyorlar
devasa paralar dönüyor

özelde vergi veren yok

SIRADAKİ HABER