CHP'li Bingöl: Hemşirelerin sorunları görmezden gelinemez

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Covid-19 ile mücadelede en ön safta yer alan hemşirelerin çalışma koşullarındaki sorunları ve taleplerini TBMM gündemine taşıdı.

CHP'li Bingöl: Hemşirelerin sorunları görmezden gelinemez
Bingöl, “Hemşirelerimiz sağlık sisteminin en önemli parçalarından biri. Halk sağlığını koruyabilmek için mücadele eden, bu yolda ikinci hatta üçüncü kez enfekte olan hemşirelerimiz var. Bu fedakarlığın karşılığında hemşirelerimizin sorunları görmezden gelinmemeli ve TBMM’de derhal çare üretilmeli” dedi.

Devlet ve özel hastanelerde görev yapan hemşire sayısındaki eksiklik sağlık sistemini tehdit eder hale geldi. OECD ülkelerinde ortalama 100 bin kişiye bin 25 ebe ve hemşire düşerken, Türkiye’de bu sayı 100 bin kişiye 306 hemşire seviyesinde kaldı. CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, hemşirelerin çalışma koşulları ve özlük haklarından kaynaklı sorunlarının tespiti ve çözümü için TBMM’de çalışma başlatılmasını önerdi.

ADALETSİZLİKLER GİDERİLMELİ

Bingöl, “Sağlık Bakanlığı’nın 2020 Faaliyet Raporu’na göre Türkiye’de kamuda 156 bin 972 hemşire göreve devam ederken, özel kurumlardaki hemşireler ile birlikte bu sayı 200 bine yaklaştı. Bu rakamlar OECD ortalamalarının çok gerisinde ve özellikle pandemi koşullarında artan iş yükü nedeniyle hemşirelerimiz çok zor durumda. Bir hemşirenin kaç hastaya bakım verebileceği, aralıksız kaç saat çalıştırılabileceği, haftada en fazla kaç saat mesai yapması gerektiği konusunda neredeyse her hastanede farklı uygulamalar söz konusu. Ayrıca döner sermaye, performansa dayalı vb. ek ödemelerde de ciddi adaletsizlik yaratıyor” dedi.

ÜÇÜNCÜ KEZ ENFEKTE OLAN HEMŞİRELER VARTürk Hemşireler Derneği’nin Covid-19 Mevcut Durum Analizi Raporu’nu da anımsatan Bingöl, “Hemşirelerin çalışma koşulları ve özlük hakları bakımından maruz bırakıldıkları mağduriyetlerin pandemi koşullarında katlanarak arttığını görüyoruz. COVID-19 enfeksiyonu geçiren ve iki doz aşı sonrası ikinci, üçüncü kez enfekte olan hemşirelerin de bulunduğunu biliyoruz. Sağlık emekçileri Sağlık Bakanlığı’ndan verilerin tam ve ayrıntılı olarak açıklanması talep ediyorlar” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM VE ATAMA TALEBİ KARŞILANMALI

Bingöl, pandemi koşullarının hemşirelik eğitimi için de ciddi sorunlara yol açtığını, hemşirelik öğrencilerinin aşılanamaması nedeniyle klinik uygulama için hastanelere gidemediğini, hemşire akademisyenlerin öğrencilerinin eğitimi için hastanelerde bulunamadığını ve riskli grup olarak değerlendirilmedikleri için de aşılama yapılamadığını vurguladı. Binlerce sağlık emekçisinin atama beklediğini Sağlık Bakanlığı’na hatırlatan Bingöl, hemşirelerin özlük hakları ve çalışma koşullarındaki sorunların araştırılması ve mevcut sorunların giderilmesi amacıyla TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını önerdi.

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
hemşireler  saglık memurları
hemşireler saglık memurları - 2 hafta Önce

- İstifa etmeleri yasak.. - tatil yasak idari izin yasak.. tek kalem maaş yasak . - Durmaları, nefeslenmeleri yasak.. - Tüm memurlar esnek çalışırken, onların esnek çalışması yasak.. - Ek ödeme almaları yasak.. bayram ikramiyesi yasak - Covid olan her vatandaşa 10 gün karantina süresi verilirken, onlara yalnızca 7 gün veriliyor, 10 gün beklemeleri yasak.. - Temaslı vatandaşlar karantinaya alınırken, onlar temaslı bile olsa çalıştırılıyor, dinlenmeleri yasak.. - Ekonomik olarak desteklenmeleri yasak.. - Salgın döneminde bile seyyanen zam almaları yasak.. - 3600 ek göstergeden gösterilmeleri yasak.. * Ee hani ne oldu balkonlardaki alkışlar, ışıkları yakıp söndürmeler, onlar başımızın tacıdır demeler? Hepsi hava, hepsi boş.. * Sağlık çalışanlarımızı üç gün alkışladık, sonra yine unuttuk. Unuttuğumuza dair son kanıt da, iki gün önce Covid-19 önlemleri kapsamında yayınlanan son genelgedir. Bu genelgede sağlık çalışanları yine yoklar.. Onca çağrıya, onca uyarıya, onca seslenişe rağmen yine yoklar.. Haklarını istiyorlar, ancak bir türlü verilmiyor, alamıyorlar. Her genelgede, her kararda umutla yukarıda saydığım sıkıntıların düzeltilmesini bekliyorlar, fakat nafile.. Sağlık Bakanlığı onlara karşı kör oldu, sağır oldu, dilsiz oldu. Ne duyuyor, ne görüyor, ne konuşuyor. Son genelgede, kronik hastalığı ve 10 yaş altı çocuğu olan tüm memurlar idari izinli sayılırken, aynı durumdaki sağlık çalışanlarının idari izinli sayılmaması, onlara son darbeyi de indirdi.kamuda en düşük maaşı almak serbest,çalışıp hasta olup ölmek serbest, şehid sayılması yasak şiddet serbest .herşey dahil toplam maaşlarımız 4700 tl emsal meslekler polis 7000 tl tek maaş ,astsubay 8500 tl tek maaş ,öğretmen 6500 tl maaş zabıta 5600 tl maaş bekçi 5300 tl maaş imam 5100 tl maaş nereye kadar böyle çalışacağız nereye kadar böyle görmezlikten gelineceğiz.24 saat esasına göre çalışmak serbest depremde selde bütün doğal afeltlerde sınırda salgın hastalıklarda göreve koşmak serbest emeklerinin karşılığını vermek yasak böyle bir bakanlığın personeli olmaktan bu meslekleri yapmaktan tiksiniyoruz hemşireler ve sağlık memurları olarak

SIRADAKİ HABER