Çamaşır İpiyle Bel Tedavisi Şok Etti!

Elazığ’da bel ağrısı şikayeti ile doktora giden bir hastanın beline iki adet delik açılarak çamaşır ipiyle bağlandı. Hastanın şikayetini tedavi edeceğini söyleyen ancak hiçbir eğitimi olmayan kişinin yaptığı uygulama sonucu hastanın belinde enfeksiyon gelişti.

Çamaşır İpiyle Bel Tedavisi Şok Etti!

‘Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları’ doktor kontrolünde yapılması gerekirken merdiven altı olarak tabir edilen eğitimsiz kişilerce yapılan tedavi sonuçları felaketle sonuçlanabiliyor. Bunun bir örneği ise Elazığ’da yaşandı.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Elazığ’da yaşayan 25 yaşındaki erkek hasta, bel ağrısı şikayetiyle doktora başvurdu. Muayeneye başlayan Ortopedi Uzmanı Dr. Noyan Dirlik, gördükleri karşısında büyük şaşkınlık yaşadı. Hastanın belinde iki adet delik açılmış ve deri altından çamaşır ipi geçirilmişti. Hastaya tedavi umudu veren kişinin hiçbir eğitimi olmadığı ve uygulama sonucunda belinde enfeksiyon geliştirdiği belirlendi.

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre hayvancılık ile uğraşan erkek hastaya 2 yıl önce ‘ankilozan spondilit’ tanısı konduğunu belirten Dr. Dirlik, şöyle konuştu: “2 yıl önce teşhis koyulan hasta birçok tedavi denemiş ama ağrıları geçmeyince farklı yöntemlere başvurmuş. Son olarak da böyle bir olay yaşamış. Hastada bir miktar enfeksiyon gelişmişti ancak bu çok riskli bir durum. Eğer enfeksiyon sinir köklerine ilerlerse sinir hasarı yaşanabilir. Bu enfeksiyon ilerlerse de ölüme kadar götürebilir. Bu tarz hiçbir işe yaramayan, alternatif tıp adı altında uygulamalara çok rastlıyoruz. 5 aydır hasta bu şekilde yaşıyor” 2014 yılında Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları (GETAT), Sağlık Bakanlığı’nın çıkardığı bir yönetmelik ile devlet hastanelerinde uygulanmaya başladı. Bu uygulamalar kapsamında; akupunktur, hipnoz, fitoterapi gibi 15 uygulama var. Ancak bu alternatif tedaviler sadece doktor kontrolünde yapılmalı. Konu hakkında açıklama yapan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi GETAT Sorumlu Hekimi Dr. Kanat Tayfun, ‘merdiven altı’ denilen uygulamaların hastaya yarardan çok zarar getirdiğini belirtti. Dağlama, yakma, ip geçirme gibi uygulamaların hastaya zarar verdiğini söyleyen Dr. Tayfun, “Kanuna ve yönetmeliğe göre bu uygulamalar sadece doktorlar tarafından yapılabiliyor. Hekim olmadığı halde, ‘Ben el aldım, ocakta öğrendim, ailemiz de şifacı’ diyerek mezoterapi, hipnoz gibi uygulamaları yaptığını söyleyen kimseye halkımız lütfen itibar etmesin” ifadeleri kullandı.
 

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2021, 06:40

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali veli
ali veli - 1 ay Önce

Elhamdülilllah memleketin angutu bitmiyor,bitmez de.

SIRADAKİ HABER