Çalışanların şikâyeti Başhekim'i yedi iddiası

Çalışanların şikâyeti Başhekim'i yedi  iddiası

Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Başhekim İsmet Durmuş’un görevden alınması kentte tartışma konusu oldu. Görevden alınan Durmuş, İl Sağlık Müdürü Hakan Usta’yı suçlarken Durmuş’un resmî olarak Sağlık Bakanlığı müfettişlerince hazırlanan rapor doğrultusunda görevden alındığı öğrenildi. 

Hastane çalışanlarının Sağlık Bakanlığına yaptıkları şikâyet doğrultusunda Bakanlık önce İl Sağlık Müdürlüğünden inceleme talep etti. İl Sağlık Müdürlüğü raporu hazırlayarak Bakanlığa iletti. Ancak Bakanlık kendisi müfettiş görevlendirerek yeni bir rapor hazırlattı ve bunu dikkate aldı. Durmuş hakkındaki yeni rapor da olumsuz olunca görevden alındı.

Hastanede Bir grup doktor, Durmuş’un geri dönebileceğine dair söylentiler üzerine, ilgili yerlere çağrıda bulunarak böyle bir geri dönüşün hastanede çok daha büyük kriz yaratacağı yönünde ikazda bulundular… Şehirde ise görevden alma hata tartışılıyor… Bir kesim, kararı yerinde bir kesim ise, yersiz bir görevden alma olarak yorumluyorlar… Hastane personeli ise, Durmuş’un görevinden alınmasına büyük bir çoğunlukla destek verdi… Bakanlık müfettişlerinin hastaneye gelip, bir haftaya yakın soruşturma yaptığı, doktor ve personel ile görüştüğü, bu görüşmelerin sonucunda oluşan kanaat ile Durmuş’un görevinden alındığı belirtiliyor… Özellikle çalışma barışının Durmuş’un bazı uygulamaları ile bozulduğuna dair kanaat siyasi iradenin yerel yetkililerine de iletilmiş durumda. Bu da dünkü en önemli ayrıntılardan biriydi…

 Trabzon’da Ahi Evren Kalp Damar Hastalıkları Hastanesi Başhekimi İsmet Durmuş’un görevden alınmasıyla ilgili detaylar gün yüzüne çıkıyor. 
 Durmuş ile ilgili bugüne kadar gerek hastane personelinde gerek hasta yakınlarından bakanlığa 15’e yakın şikayet gittiğini bunun üzerine Sağlık Bakanlığı’nın hastaneye müfettiş gönderdiğini yapılan incelemelerde de hakkında olumsuz bazı bilgilendirmeler olmasına rağmen İsmet Durmuş’un başhekimlik görevine getirildiği ifade ediliyor. 
 İddiaların aksine Trabzon Sağlık İl Müdürlüğü’nün bu görevden almada hiçbir müdahili olmadığı, müfettişlerin bizzat bakanlık tarafından görevlendirildiği, görevden almanın da bizzat bakanlık tarafından yapıldığı ortaya çıktı. 
 Müfettişlerin tuttuğu teftiş raporunun bir kısmında görevden alma ile ilgili şu ifadeler yer alıyor: İşte müfettişlerin tuttuğu raporun bir bölümü.. Müfettiş raporunun bir kısmında şu ifadeler yer aldı: Diğer taraftan inceleme sürecinde alınan ifadelerden başhekim Doç. Dr. İsmet Durmuş’un hastane. Personeli ile olan ilişkilerinde problemler yaşadığı personel ile idarecinin kurması gereken iletişimi kuramadığı, hastanede çalışma barışının bozulması ve hastane idaresinde zafiyet oluşturabileceği hususları dikkate alınarak, ileride hastane vuku bulması muhtemel olumsuz olaylarında önüne geçilmesi amacıyla Başhekim Doç. Dr. İsmet Durmuş hakkında idari yönden tedbir uygulanmasının uygun olacağı kanaatine varılmış olup bu kapsamda söz konusu başhekimin görevden alınması makamın taktirinedir.

 Dün İsmet Durmuş’un görevden alındığı haberi üzerine hastane çalışanlarının büyük sevinç yaşadığı belirtilirken telefonla görüştüğümüz bir hastane çalışanı ‘Evet akşam Yalıncak’ta havai fişek bile atıldı, personel çok huzursuzdu, gruplaşmalar olmuştu, zaten eminim müfettiş raporlarının birçok kısmına çalışanların şikayetleri söz konusu. Şimdi gruplaşma ortadan kalktı. Herkes kucaklaştı. Düşünün 15 gündür tomografi cihazı çalışmıyor bununla uğraşması gerekirken personelle uğraşanlar vardı hayırlısı ’ ifadelerini kullandı.(61saat.com)

 

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2020, 23:25

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 6 ay Önce

VALLA HANGİ GÖREVE GELİRSENİZ GELİN,TAVSİYEM ODUR Kİ,KOLTUĞU EVİNİZDEN GETİRİN,GİDERKEN DE İZMİR MARŞIYLA KOLTUĞUNUZU KAPIN GİDİN:)))))) SAYGILARIMLA.

MEN DAKKA DUKKA KIRŞEHİR
MEN DAKKA DUKKA KIRŞEHİR - 6 ay Önce

Kırşehir Ahi evran eğitim ve araştırma hastanesinde Cumhurbaşkanlığı ve Sağlık bakanlığının genelgeleri olmasına rağmen daimi işçiler içerisinde kadrosu temizlik personeli olmasına rağmen masa başında oturan işe kafasına göre gelip makamda oturup çay kahve içen kendisine makam odası tahsis edilen babayiğit kim. Hastanede başka kimler çalışmadan görev dışı çalışıp vakit dolduruyor. Cumhur başkanlığı ve sağlık bakanlığı genelgesini devreye koymayan hastane yöneticisi kim.

3nokta
3nokta @MEN DAKKA DUKKA KIRŞEHİR - 6 ay Önce

başhekimi görevinden aldıranlardan birisi olabilir

.
. - 6 ay Önce

Bakanlığın Bi çok kurumunda personel huzursuz akıllarına gelen kişilerde mi işlem yapıyorlar

EMİNCAN
EMİNCAN - 6 ay Önce

Hastalara hizmetin nasıl olduğuna da bakmak lazım. Neticede çalışan yöneticiyi personel genelde sevmez. Hakkani değerlendirme hasta ve çalışan memnuniyeti dengesidir.

AĞRI
AĞRI - 6 ay Önce

Ağrı Devlet Hastanesi Cumhurbaşkanlığı ve Sağlık bakanlığının genelgeleri olmasına rağmen daimi işçiler içerisinde kadrosu temizlik personeli olmasına rağmen masa başında oturan işe kafasına göre gelip makamda oturup çay kahve içen kendisine makam odası tahsis edilen babayiğit kim. Hastanede başka kimler çalışmadan görev dışı çalışıp vakit dolduruyor. Cumhur başkanlığı ve sağlık bakanlığı genelgesini devreye koymayan hastane yöneticisi kim.

KAYSERiLi
KAYSERiLi - 6 ay Önce

Yok öyle personelin sikayeti üzerineymiş falanmış filanmış, il müdürü almak istemiştir kılıfını hazirlamıştır, hatta kendine rakip bile görüp yapmış olabilir, mesele bizim burda mhp nin iki vekili sağlıkta sıkıntı var diye yagip gürlüyordu aldırırız imaji veriyorlardı, bitti gitti konu sulh oldular sanırım, sağlîktan öte konu var tabii futbol degil mi vekilimiz onlarla meşgul şu an, tarih herseyi an be an kaydediyor gün gelir bu sayfalarda okunur,

SIRADAKİ HABER