"Bütün ameliyatlarım iptal olmuştur" a İnceleme

"Bütün ameliyatlarım iptal olmuştur" a İnceleme

Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde bir polikliniğinin kapısına yapıştırılan “Malzeme eksikliği, personel yetersizliği, bozuk olan cerrahi aletlerden dolayı bütün ameliyatlarım iptal olmuştur” yazısı ilçede gündem oldu.  

Çerkezköy Devlet Hastanesi’ ile ilgili sağlık müdürlüğünden  yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada:

"İlgili gazete haberinde bahsi geçen yazının hastanemiz K.B.B. Uzmanı Dr. Koray Kırbıyık’ın poliklinik kapısında asılı olduğu tespit edilmiştir. Bunun üzerine hastane Başhekimi Dr. Fergan Genç tarafından ilgili hekim Başhekimliğe çağırılarak yazının kim tarafından asıldığı sorulmuştur. Dr. Koray Kırbıyık; yazının kendisi tarafından asıldığını ve ameliyat malzemelerinin olmadığını ifade etmesi üzerine Başhekim tarafından Dr. Koray Kırbıyık’a; bu kadar süre nasıl ameliyat yapabildiğini sormuş ve herhangi bir cevap vermeyen Dr. Koray Kırbıyık’a Başhekim tarafından; 657 sayılı D.M.K.’ya tabii olan çalışanların bu şekilde davranmasının doğru olmadığını, böyle bir yazı asarak hem kurumu hem devleti zor durumda bıraktığını ve konu ile ilgili idari soruşturma yapacağını ifade etmiştir. Konu hakkında yapılan araştırmada; ilgili hekim veya ameliyathane sorumlusu tarafından idareye ulaştırılmış herhangi bir malzeme talebinin olmadığı, poliklinikte ve ameliyathanede K.B.B. hekimleri tarafından kullanılan cerrahi malzemelerde herhangi bir arıza durumunun olmadığı tespit edilmiştir. 01.01.2019-23.12.2019 tarihleri arasında hastanemizde görevli 2(iki) K.B.B. Uzmanının ameliyat sayıları incelendiğinde Dr. Koray Kırbıyık’ın B grubu 64, C grubu 170, D grubu 147 ve E grubu 125 olmak üzere toplam 506 ameliyat yaptığı, Dr. Mehmet Karakaya’nın ise C grubu 181, D grubu 131 ve E grubu 103 olmak üzere toplam 416 ameliyat yaptığı tespit edilmiştir. İlgili hekim hakkında Başhekimlikçe idari soruşturma başlatılmıştır." ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2019, 08:12

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aa
Aa - 10 ay Önce

Dr. Koray Kırbıyık; yazının kendisi tarafından asıldığını ve ameliyat malzemelerinin olmadığını ifade etmesi üzerine Başhekim tarafından Dr. Koray Kırbıyık’a;
bu kadar süre nasıl ameliyat yapabildiğini sormuş?
ne demek istiyor bu başhekim ? bin tane ameliyat yapılmış olması şuan malzeme olmadığı gerçeğine nasıl bir fayda sağlıyor anlaması bir o kadar saçma ve güç.

istanbul
istanbul @Aa - 10 ay Önce

ne eksikse söylesin o zaman.. yada taleplerini göstersin.. millette hava atmasın..

Kol kırılır yen içinde kalır.
Kol kırılır yen içinde kalır. - 10 ay Önce

Birbirimizin ayıbını gece gibi örtmeliyiz. Bu çalma pardon Çakma Yöneticilerin aşırı başarısını gizlese ve sesini çıkarmasa daha iyi olmaz mıydı?

Hastaneler, ballı maaşlı yöneticiler için. Onların hastalara hizmet etmek için kuruldukları büyük ve görkemli HİZMETKÂRHANELERİNDE vatandaş için eş dostla kahve içerken insanın boğazında kalır, kahveler.

Bunu ifşa eden meslektaşım çok ayıp etmiş.

Kol kırılır yen içinde kalır.

Dr
Dr - 10 ay Önce

Doktor Efendi daha fazla performans alamadığını yazamadığından, hastaneyi suçlamış görünüyor. Ayıpp

Özet
Özet @Dr - 10 ay Önce

Bu sistem sömürü düzeni, savunulacak tarafı yok. Eskiden Dr ların hem devlette çalışıp hastalara bakmayıp muayenehaneye çağırmasına da karşıydım. Onlar parayı götürdü, cefa yenilere kaldı. Maaşını bile maliyeden değil bir kısmını kendi hastanenden alıyorsun. Dr performans alamıyor, diğer personel zaten hiç alamıyor. Bir uzman Dr maliyeden 4 bin küsur maaş alıyor, geriye kalan 3 bin küsur da sabit ödeme diye hastane gelirinden karşılanıyor. Taşeronların parası, diğer sağlık personelinin ek ödemesi de gelirin dağıtılabilir kısmından. Bu şekilde kimse hakkını alamaz. Bu devirde bu maaşa bu şekilde çalışılamaz. Zaten tepkini koymaz bu düzeni savunursan bir tek kendine değil diğer sağlıkçılara da zarar vermiş oluyorsun. Birileri düzeltmeli bu haksızlığı. Ekonomik sıkıntılar herkesi etkiledi ama en çok sağlıkçıları vurdu çünkü performansı sıfır yaptı. Eskiye göre iş yükü daha fazla ama kazanç iyice düştü. Birilerinin kölelik düzenine tepki vermesi gayet doğal. Bunu düzeltmeye çalışan yetkili var mı bence esas bu konulara eğilmek lazım.

Dr
Dr @Dr - 10 ay Önce

Elbette hakkını alacak, senin dediğine geldiğimizde performansı hakkıyla çalışan hekim alıyor hadi azda olsa Yrd. Sağlıkta alıyor. Gih, yardımcı hizmetler sıfır alıyor. Yani hep sıfır alıyor. Adaletse bunun neresinde. Bahsettiğim konu Sn. Hekim hiç ameliyat yapmamış yapamamış değil, ortada yanlış bir şey var. Koskoca başhekim ... mı söyleyecek. Benim kanaatim niyet başka. Canım kardeşim. Yoksa doktor emeğini almasın diyen yok, herkes hakkına alsın diyen var..

Canım kardeşim
Canım kardeşim @Dr - 10 ay Önce

Sen sıfır performansa var gücünle çalış muhteşem kardeşim. Ekstradan nöbet tut halkımız için. Para bakkal, tesisatçı, yönetici herkes için önemli ise Dr için de önemli. Bedavaya kim napıyor ? Düz maaşa neden 500 ameliyat yapsın ? Genel tababet kadar çalışır hakkı odur. Çalışan, emek veren hakkını alacak, alamıyorsa kimse uğraşmak istemez. Dr luk da sadece bir meslektir ve tabi ki para için yapılır. Kimse aziz, azize, melek, evliya değil. İnsanlara daha çok para için zarar vermezsin ama işini de hakkıyla yapıyorsan alacaksın paranı herkes gibi. Amme hizmeti değil bu herkesin ailesi var.

murtaza
murtaza - 10 ay Önce

cengizin sağlık müdürü ferganın başhekim olduğu yer ancak bu kadar olur

Personel
Personel - 10 ay Önce

Muhtemelen doktor bey performanstan umduğunu alamamıştır ne de olsa doymuyolar tabi onlara da hak vermek lazım bize zaten döner yok. Kendi aralarinda döner sermayeden en fazla pay almak için soğuk savaşa girmişlerdir muhtemelen. Yönetim ekstradan bı yüzde versin belki başlar.

Duyan var mı personeli
Duyan var mı personeli @Personel - 10 ay Önce

Sana para kalmamasının nedeni zaten artık pek az dağıtılıyor olması, Dr ların doymaması değil. Dr a yine biraz performans vermeye çalışıyor bakanlık daha doğrusu ağzına bir parmak bal çalıyor ki yoğun olarak çalışmaya devam etsin ama Dr baktı çalış çalış artık değmiyor. Zaten hastanede dr bakmasa hastaya kim bakacak diğer personel mi ? Anlayın artık dünyada her ülkede sağlığın merkezinde Dr vardır. Sen sorunu yanlış yerlerde arıyorsun. Ortada para yok Dr a dağıtmasa hepsini personele verse 30 ar lira düşer size. Sen tepkini yöneticilere, bakanlığa, sendikalara vereceksin. Sabit ödemeler hastaneden değil merkez bütçeden ödenecek ki herkese performans dağıtılabilsin.

Meçhul
Meçhul - 10 ay Önce

Vanda yyü dursun Odabaşı üniversite hastanelerinde hemşirelerin döneri dibe çekildi ama hocaların döneri arttırıldı al sana adalet sayın başhekim 100 trilyonluk borcu hemşirelerden kesdiği parayla ödeyecek işte sağlığın durumu bu.


SIRADAKİ HABER