"Biz sağlık çalışanlarından idari izin için üste para aldılar"

Ramazan Bayramı'nda iki buçuk gün idari izinli sayılan sağlık çalışanları maaş ödemesi sonrasında hak kaybı olduğunu fark ettiklerini belirtti. Çalışanlar durumu alkışlarla protesto ederken, SES İzmir Yöneticisi Ulaşoğlu, "Ekonomi sıkıştıkça sağlık personelin parasını kısıyorlar. Biz sağlık çalışanlarından idari izin için üste para aldılar" dedi.

"Biz sağlık çalışanlarından idari izin için üste para aldılar"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 14 Nisan'da Resmi Gazete'de yayınlanan genelge ile kamu kurumlarında çalışanlar Ramazan Bayramı'nda iki buçuk gün idari izinli sayıldı. Ancak maaş ödemeleri sonrası İzmir'de yaklaşık 4 bin 500 personelin çalıştığı İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, bir grup sağlık çalışanı ücretlerinde kesinti olduğunu belirtti.

Sağlık çalışanları durumu protesto etmek için alkışlı eylem yaptı. Hastane bahçesinde toplanan grup adına konuşan Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir yöneticisi Hülya Baran Ulaşoğlu; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “hak kaybı olmayacak” sözlerine rağmen Sağlık Bakanlığı'nın ödemeleri eksik yaptığını söyledi.

'HAK KAYBI YAŞAYANLAR OLDU'

Ulaşoğlu, zorunlu mesai saatinin 141 saat olduğunu belirterek, "İdari izin kararı sonrası zorunlu mesai saati 120'ye indirilmeliydi. 141 saat üzerinden ödeme yaptıkları için gece saatlerce nöbet tutan personele eksik ödeme yapıldı. 400 ile 800 TL arasında hak kaybı yaşayanlar oldu" dedi.

'GECE ÇALIŞAN PERSONELDEN 21 SAAT ÜCRET KESİLDİ'


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Nöbetsiz çalışanlar için sorun olmadığını söyleyen Ulaşoğlu, "Ancak gece boyunca nöbet tutanlar için adaletsiz bir durum ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşavirliği mesai saati ile ilgili durumu bu şekilde yorumladığı için kesintiler meydana geldi. Burada bir adaletsizlik var. Tüm Türkiye'de bu durum böyle. Pandemi sürecinde zaten eziyet altında çalışırken bir de bu başımıza geliyor. Gece çalışan personelden 21 saat ücret kesiyorsun. Ekonomi sıkıştıkça sağlık personelin parasını kısıyorlar. Biz sağlık çalışanlarından idari izin için üste para aldılar."

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2021, 12:38

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER